1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TANINMA İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK
TANINMA İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK

TANINMA İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK

Ankara’nın Kıbrıs’ta “B Planı” hazır Kıbrıs’ta çözüm için son tarihi, Kıbrıs Rum tarafının “Kıbrıs” adına AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz 2012’den en azından 1 gün öncesi olarak belirle

A+A-

 

 

Ankara’nın Kıbrıs’ta “B Planı” hazır

 

Kıbrıs’ta çözüm için son tarihi, Kıbrıs Rum tarafının “Kıbrıs” adına AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağı 1 Temmuz 2012’den en azından 1 gün öncesi olarak belirleyen Türkiye, bunun gerçekleşmemesi durumunda B Planı’nı hazırladı.

Dışişleri Bakanlığı bütçesine yansıyan B Planı’na göre, çözümsüzlük halinde Ankara, Kıbrıslı Türklere uygulanan haksız izolasyonların kaldırılması için BM Güvenlik Konseyi’nde girişimlerde bulunacak. Ocak’ta Rum Kesimi, Türk tarafı ve BM Genel Sekreteri arasındaki üçlü toplantıdan sonuç çıkmazsa, Türkiye, BM ve AB ve dünya ülkelerine Kıbrıs konusunda diplomatik markaj uygulayacak. KKTC ekonomisini canlandırılması için AB nezdinde de atağa geçilecek. AB ülkelerine de KKTC’ye haksız ambargonun kaldırılması mesajı verilecek. Bu talepte AB Komisyonu’nun 2004 referandumu sonrasında çıkardığı doğrudan ticaret tüzüğü en önemli dayanak olacak. Ankara, ‘Kıbrıs Türk halkı çözüm için elinden geleni yaptı. Sıra sizde’ mesajı iletecek. Ankara, KKTC’ye doğrudan uçak seferlerinin başlatılması için de diplomatik seferberliği başlatacak. B Planı, ‘KKTC’nin uluslararası camia da ayrı devlet olarak tanınması için düğmeye basılması’ olarak yorumlanıyor.  Ancak diplomatik kaynaklar, B Planı’nın “kötü senaryo gerçekleşmesi durumunda” devreye gireceğini vurgulayarak, Türkiye’nin, “Çözüm için bir adım önde olmak” ilkesine dayalı, müzakerelerle çözüm konusundaki mevcut pozisyonunu korumak istediğini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler