1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘Tanıdık kişiler’
‘Tanıdık kişiler’

‘Tanıdık kişiler’

Türkiyeli işçiler ülkelerine geri dönüyor diye bir endişe başladı! Halkın Adalet Konseyi (HAK) ailelerle birlikte bu rakamın 70 bin civarında olduğunu söylerken Çalışma Dairesi Müdürü çalışma izinlilerin sayısında önemli bir değişiklik olmadığını, azalman

A+A-

 

 

 

Türkiyeli işçiler ülkelerine geri dönüyor diye bir endişe başladı! Halkın Adalet Konseyi (HAK) ailelerle birlikte bu rakamın 70 bin civarında olduğunu söylerken Çalışma Dairesi Müdürü çalışma izinlilerin sayısında önemli bir değişiklik olmadığını, azalmanın kaçaklarda olduğunu belirtiyor.

Muhaceret uygulamalarının ekonomik daralma yarattığı gibi iddiaları da var HAK’ın… Buradaki iddialardan bir ülkenin ekonomisinin kaçak işçilerin işgücüne bağlı olduğu anlamını çıkarmak mümkün. Yani kaçak işçi yoksa Kıbrıs’ın kuzeyinde de iş hacmi olması durumunda emek eksikliği çekilecek gibi bir tablo çiziliyor.

Ülkenin gerçek durumuyla çok da aykırı değil bu iddialar ama gerçek durum buysa o zaman ekonomisini kaçak işçinin ayakta tuttuğu bir ülke ne kadar gerçek bir ülkedir sorusu akla takılabilir. 38 bin civarında da çalışma izinli çalışanın olduğu düşünüldüğünde hâlâ kaçak işçiye olan ihtiyaçtan bahsedilmesi ve “bu işçilerden şikâyet edenler bu defa geri döndükleri için şikâyet edecekler” söylemi bu ülkenin acınası durumunu gözler önüne seriyor.

Kaldı ki şikâyet edilecekse inşaatta veya herhangi bir yerde çalışandan olmaması gerekir şikâyetin… Onlar çalışıyor, ekmek paralarını kazanmaya çalışıyorlar. Şikâyet edilmesi, hatta çekinilmesi gereken kişiler; ne iş yaptıkları belli olmayan, sürekli etrafımızda görebildiğimiz kişilerdir… Bir inşaatta, çamur yoğuran değil. HAK’ın da bahsettiği ‘tanıdık kişiler’ bunlar ise, yani ne iş yaptıkları belli olmayan kişiler! ise varsın gitsinler.     

 


 

Fuhuş operasyonu

 

Polis yakalamış… Fuhuş yapanları yakalamış… Sadece vücudunu satan kadınları değil, bu vücutları satın alanları, satışı gerçekleştirenleri ve hatta onları fuhuş yerlerine götüren taksicileri bile… Vay bee… Ne kadar çalışkan ve ne kadar da uyanık polisimiz var!..

Birilerini mi kandırıyorlar, dalga mı geçiyorlar, ‘iş yaptık’ diye mi göstermeye çalışıyorlar o kadar anlamsız bir operasyon ki!...

O kadınlar gece kulüplerinde konsomatris olarak çalışan kadınlar değil mi? O kadınlar her hafta devletin hastanesine gelip zührevi hastalıklar kontrolünden geçmiyor mu? Her gece bu işler o gece kulüplerinde olmuyor mu? Madem ki fuhuş yapanları, yaptıranları yakalamakta o kadar istekli! polisimiz, o zaman her hafta hastaneye gitsin, hastaneye gidenleri peşinen tutuklasın, olsun bitsin.

Bu tuhaf operasyonlardan önce polis şunu da yapabilir; O gece kulüplerine getirilen kadınların işyeri sahipleri tarafından pasaportlarına el konulduğunu bilmesine rağmen insan haklarına aykırı bu uygulamaya neden ‘dur’ demiyor!

Fuhuş yasaksa neden o gece kulüplerinde bu işlerin yapılmasına göz yumuyor; neden böyle komik yakalamalar yapıyor merak ediyorum!?

 


 

“Çıkın vaad dağıtın”

 

Başbakan talimat vermiş, Kurultay öncesi ekibine… Yazı dağıtmış, “dağılın, vaad dağıtın, kredi verin, istihdam sözü verin” diye… Başbakan Küçük bunu yalanladı, “ben yazmadım, imzamı kopyalıdalar” dedi ama öyle de olsa farklı şeyler mi yapılıyor? Her gün her saat aynı şeyleri duymuyor muyuz? UBP içindeki kavga bu değil mi? Kim neyi kapacak? Kim nasıl dağıtacak, nasıl kaymağın başında kalacak? Ha böyle bir yazı varmış, ha yokmuş, ha imzalamış, ha imzalamamış!

Bişey farkeder mi!

 

 

 

 

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler