1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Tango’nun profesyonel çatısı: Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği
Tango’nun profesyonel çatısı: Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği

Tango’nun profesyonel çatısı: Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği

Tango’nun profesyonel çatısı: Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği

A+A-

 Tanju Konuralp
Fotoğraflar: Kerim Belet


Bu hafta ADRES KIBRIS’ta, ülkemizde son beş yıldır düzenlenen ve her düzenlendiğinde büyük bir katılım gerçekleşen Uluslararası Kıbrıs Tango Festivali’nin öncüleri ile birlikteyiz. Kıbrıs'ta tango dansının ve Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği'nin Kurucu eğitmenleri Pembe Gaziler ve Mustafa Elmas, 2001 yılından beridir Tango müziği ve dansıyla ilgili birikimlerini birçok ülkede yüzlerce dansçıya aktarmakta…

Onlarca festival, konser, etkinlik
Dilerseniz öncelikle Tango Kıbrıs Kültür & Sanat Derneği’nden kısaca bahsedelim.
Derneğimiz 1999 yılından beridir kültür -  sanat ve tango ile ilgili etkinlikler düzenlemektedir. 8 ülkede 25'ten fazla festivale katılım gerçekleştirdik. Kıbrıs'ta 30'dan fazla etkinlik organizesi, 20'den fazla konser, 50'den fazla gösteri düzenledik. Girne, Lefkoşa ve Mağusa'da 10 yıldır devam eden Tango dersleri ve dans gecelerinin yanı sıra; ülkenin ilk Tango TV ve radyo programlarının da öncüsü olduk. Türkiye Tango Eğitmenleri ve Organizatörleri Derneği üyeliği olan tek dernek olarak, 30'dan fazla dünyaca ünlü eğitmeni ülkemizde ağırladık. Ayrıca 'Cyprus Tango Festival' da dâhil olmak üzere içinde Kıbrıs, Tango ve Festival sözcüklerinin geçtiği 48 farklı domain adresinin ve isim haklarının sahibiyiz. Ülkemizde Türkiye Dans Sporları Federasyonu 'Tango Antrenörü' belgesine sahip eğitmen bulunduran ve Uluslararası festivallerde ders verme kapasitesi olan tek derneğiz. 
Tango, hayatımıza ne tür avantajlar katabilir?
Tango aslında insanların düşündüğünden çok daha etken bir kişisel gelişim aracıdır. Tango ile öncelikli olarak iletişim güçlenir. Takım bilinci artar ve insanların empati yapma yeteneği yükselir. Kişilerin kendilerini ifade etmelerinde ve sorumluluk bilincinin artmasında önemli bir faktördür. Tango’ya başlayan kişilerde kısa sürede motor becerilerde artış ve analitik düşüncede yükseliş fark edilir. İnsanların kendilerini daha da iyi tanımasına yardımcı olan Tango, çeşitli hastalıklar için dahi tedavi edicidir. Tango, spor yönünün yanı sıra; alzhemier hastalığı, uyuşturucu bağımlılığı, mahkûmların topluma kazandırılması gibi konularda da önemli bir araç özelliğine sahiptir. Tüm bunların yanında en önemli artılarından bir tanesi de yeni bir sosyal çevre ve hemen hemen dünyanın her bölgesinden farklı arkadaşlıklar kurmanızı sağlar. 
İki ders ve dans
Peki, Tango’ya başlayan bir kişi ne kadar sürede dansa başlayabiliyor?
Bu tamamen size bağlıdır. Temellerin alınması bir kaç ay sürebiliyor. Ne kadar emek verdiğiniz çok önemli. Ancak ikinci dersten itibaren dans etmeye başlıyorsunuz. Temeller oturduktan sonra ara vermek ve geriye dönmek daha kolaylaşıyor. Elbette, bu süre zarfında en azından dans gecelerine
katılırsanız daha geç paslanırsınız. Genellikle ikinci aydan sonra çok rahatlıkla dans gecelerinde dans etmeye başlayabilirsiniz.
Uluslararası Tango Festivali’nin altıncısı Mayıs ayında gerçekleşiyor. Bu yıl ne tür etkinlikler bulunmakta?
Öncelikle Arjantin'den gelen Alejandro Ziegler tango orkestrası ve Arjantinli tango ustalarının sahne alacağı Tango Gösterisi 3 Mayıs 2013 Cuma akşamı saat 20:00'da Bellapais Manastırı'nın büyüleyici atmosferinde izleyiciyle buluşacak. Etkinlik biletleri 10 Nisan'dan itibaren Dome Hotel ve Kybele Restaurant'dan elde edilebilir. 4 Mayıs Cumartesi gecesi ise orkestra bu kez tüm festival katılımcılarının dans etmesi için Lefkoşa Bedesten'de sahne alacak.
6.Uluslararası Kıbrıs Tango Festivali, Tango severleri Kıbrıs'ın en tarihi ve romantik şehirlerinden biri olan Girne'de ve Başkent Lefkoşa'da ağırlayacak. 3-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz festivalde; Dünyaca ünlü Arjantinli ustalarla Tango dersleri, yine Dünyaca ünlü orkestralar eşliğinde gösteriler- konserler, ünlü DJ'lerden ve orkestralardan en kaliteli müzikler eşliğinde milonga geceleri yer alıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isteyenler, www.tangocyprus.com adresinden bizlere ulaşabilirler.

Bu haber toplam 3760 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 101. Sayısı

Adres Kıbrıs 101. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler