1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAM GÜN MÜZAKERE YOK
TAM GÜN MÜZAKERE YOK

TAM GÜN MÜZAKERE YOK

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim: Liderler haftada bir kez görüşmek konusunda uzlaştı

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, liderlerin Kıbrıs müzakerelerinde Ocak ayında gerçekleştirilecek üçlü zirveye kadar, haftada bir kez görüşmek konusunda uzlaştığını, bu görüşmelerin yoğunlaştırılmış olacağını ancak tam gün formatında olmayacağını bildirdi.

Buttenheim, ara bölgede bugün gerçekleştirilen liderler görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, liderlerin 1 saat görüştüklerini ve Ocak ayına kadarki görüşme programı konusunda uzlaşmaya vardıklarını söyledi.

Liderlerin gelecek görüşmesinin 28 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’te yapılacağını açıklayan Buttenheim, “süreç öncekiyle aynı mı olacak, yoğunlaştırılmış mı yapılacak” sorusu üzerine, prensipte liderlerin haftada bir görüşeceklerini, ayrıca BM’nin liderlerle ayrı ayrı görüşmelerde de bulunacağını kaydetti.

Bunun New York’ta liderlerin bulduğu formül çerçevesinde bu şekilde yapılacağını belirten Buttenheim, “Yoğun bir süreç olacak ancak görüşmelere ‘tam gün’ demiyoruz” dedi.

Buttenheim, “Liderler haftada bir mi görüşecek, ayrıca bir görüşme de BM temsilcisiyle mi yapacaklar” sorusu üzerineyse, tam detaylar ve diğer görüşmelerin tarihleri üzerinde çalışmayı sürdürdüklerini, bugün, liderlerin, Ocak ayına kadar haftada bir görüşme yapmak üzerinde uzlaştıklarını ifade etti.

Buttenheim, “Biliyorsunuz liderler yoğun. Programı ayarlamaya çalışıyoruz” dedi.

Buttenheim, başka bir soru üzerine, iki liderin 28 Kasım görüşmesinde Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığını ele alacaklarını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler