1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TALEPLERİMİZİ HECELEYEREK SÖYLÜYORUZ'
TALEPLERİMİZİ HECELEYEREK SÖYLÜYORUZ

'TALEPLERİMİZİ HECELEYEREK SÖYLÜYORUZ'

KGP, Türkiye’nin AB Bakanı ve Baş Müzakerecisi Egemen Bağış’ın, Londra ziyareti sırasında, Kıbrıs’ı ile ilgili açıklamalarını ve Başbakan İrsen Küçük’ün, Bağış’ı destekleyen açıklamalarını kınadı.

A+A-

 

Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP), Türkiye’nin AB Bakanı ve Baş Müzakerecisi Egemen Bağış’ın, Londra ziyareti sırasında, Kıbrıs’ı ile ilgili açıklamalarını ve Başbakan İrsen Küçük’ün, Bağış’ı destekleyen açıklamalarını kınadı.

 

KGP’nin konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

“TALEPLERİMİZİ HECELEYEREK SÖYLÜYORUZ”

 

Eğer ülkenizden uzaktaysanız, her gün okursunuz ülkenizin gazetelerini ve içindeki her bir haberi. Hem de teker teker hepsini. İşte bu yüzden günden güne yaşanan değişimi gözlemleyebilirsiniz. Bizler, yani Kıbrıslı Gençlik Platformu, yurtdışında öğrenim gören Kıbrıslı öğrenciler olarak Kıbrıs’la ilgili okuduğumuz her haberde, içerisinde Kıbrıs geçen her açıklamada tüm Kıbrıs halkının gün geçtikçe daha da aşağılandığının ve yok sayıldığının farkındayız.  Bu da yetmezmiş gibi görevi kendisini seçen halkı temsil etmek ve bunun gerekliliklerini yerine getirmek olması gereken “sözde hükümetimiz” aşağılamaları onaylamayı ve hatta daha da ileriye taşımayı temel görevi edinmiş durumdadır ki bu görevlerini de hiç sekteye uğratmamaktalar. Buna örnek olarak Türkiye’nin AB Bakanı ve Baş Müzakerecisi Egemen Bağış’ın sözleri ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün onu destekleyen açıklamaları gösterilebilir.  Sn. Bağış “KKTC Türkiye’ye bağlanabilir, çözüm olmaması halinde her seçenek masadadır.” açıklamasından sonra rahatsız olan kesimlere heceleyerek okumaları çağrısında bulundu. Biz okuduğumuzu ve dinlediğimizi anlayabilecek kapasitedeyiz. Oysa Sayın Bağış ve onun yalakaları Kıbrıslı Türkler’i anlamamakta ısrar etmektedirler. Bu yüzden onlara kolayca anlayabilecekleri bir dilde taleplerimizi heceleyerek söylüyoruz “ Kıb-rıs, Tür-ki-ye-nin İş-ga-li al-tın-da-dır! Kim-se bi-zim ül-ke-mi-zi bi-ze sor-ma-dan ken-di top-rak-la-rı-na bağ-la-ya-maz!”

Sn. Bağış’ın bu açıklamasından sonra tartışmalara son vermek ve halkın gerçek düşüncesi temsil etmek amacında olması gereken Sn. Küçük ise KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasını “değerlendirilmesi gereken bir seçenek” olarak yorumlamakla yetinmiştir.  Bu noktada çıkarılabilecek muhtemelen sonuçlardan biri KKTC Başbakanı’nın halkın düşüncesiyle ilgili en ufak bir fikri olmadığı ya da halkın düşüncesiyle sadece ilgilenmediğidir. Diğeri ise zaten Sn. Küçük’ün KKTC adına konuşma yetkisi olmadığı ve 82. il konusundaki kararın KKTC halkına zaten bırakılmayacağıdır. Sonuç olarak bizce İrsen Küçük ve hükümetinin hala daha görevde olmasının tek nedeni icraatlarını “halk için değil,  halka rağmen” yapıyor olmalarıdır.

Kıbrıslı Gençlik Platformu olarak son olarak değinmek istediğimiz konu Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın açıklamalarıdır. Sn. Tatar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü arifesinde kadınlarımızın evde oturduğunu, buna karşılık Türkiye’den gelen kadınların evlere temizliğe gittiğinden bahsetti.  Maliye Bakanı bu ırkçı karakterdeki açıklamasıyla kadınlarımızı aşağılamasının yanında iki halkın kadınlarını karışı karşıya getirmektedir. Bu kıyaslamadan Kıbrıslı kadınlar tembel, Türkiye’den gelen kadınlar çalışkan gibi sonuçlar çıkarılabilmesine karşın bu açıklamadan sonra aldığı tepkilere rağmen Ersin Tatar’ın bir özür dilemeye bile gerek duymaması ülke gerçekleriyle olan yakından(!) ilgisine ve kadın emeğine duyduğu saygıya(!) bağlanmalıdır herhalde de biz bu açıklamayı da yanlış “heceliyoruzdur”!

Son olarak belirtmek isteriz ki Kıbrıslı Gençlik Platformu, AKP ve UBP hükümetlerinin el birliğiyle her gün bir taşını daha ekledikleri entegrasyon politikalarına inat her koşulda birleşik ve tam bağımsız Kıbrıs’ı savunmaya devam edecek ve eklenmeye çalışılan her yeni taşta sesini gün geçtikçe daha çok duyuracaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2127 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler