1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT'TAN UYARI: AKLIMIZI BAŞIMIZA TOPLAMALIYIZ
TALATTAN UYARI: AKLIMIZI BAŞIMIZA TOPLAMALIYIZ

TALAT'TAN UYARI: AKLIMIZI BAŞIMIZA TOPLAMALIYIZ

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bu sabah katıldığı bir TV programında yaptığı konuşmada görüşmelerle ilgili süreci değerlendirdi.

A+A-

 

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bu sabah katıldığı bir TV programında yaptığı konuşmada görüşmelerle ilgili süreci değerlendirdi.

ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ MÜ?

Görüşmelerin içerisinde bulunulan safhasında yapılan açıklamaları değerlendiren Talat, 2002-2003 yıllarında toplumda meydana gelen olayları anımsatarak, şimdiki gelişmelere bakıldığında yine o günlerin geri gelmekte olduğu izleniminin doğduğunu söyledi. Eski günlere dönmenin aslında çok da mümkün olmadığını söyleyen Talat, ancak zihniyet olarak o eski günlere dönülmekte olduğunu kaydetti.

ÖZEL DANIŞMAN

BM Genel Sekreterinin buradaki Özel Danışmanının siyasi partilerle, sendikalarla ve sivil toplumla süreçle ilgili bilgi alış verişinin çok doğal olduğunu söyleyen Talat, ”eğer Genel Sekreterin Özel Danışmanının sizinle ilgili olumsuz şeyler söylediğine inanıyorsanız, buna tepki göstermek yerine nedenlerini düşünmeniz gerekir” dedi. “Demek ki Downer raporda iyi şeyler yazmayacak” diye devam eden Talat, bir liderin bunu uyarı olarak algılaması gerektiğini söyledi.

BM  Genel Sekreterinin Özel Danışmanının görüştüklerine ne gibi bilgiler verdiğini bilmediğini belirten Talat, kendisine göre Downer’in değerlendirmelerde bulunmuş olabileceğini söyledi ve dolayısıyla gizliliği bozma diye bir şey olacağını düşünmediğini ifade etti. Gizliliğe aykırılığın, müzakerenin içeriğine yönelik bilgilerin basın üzerinden tartışılması olduğunu söyleyen Talat, gizliliğin o zaman bozulacağını anlattı.

BAŞARIYA GEBE DEĞİL

Bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, Genel Sekreterin süreci zirvelerle götüremeyeceğini söyledi.  Zirvelerin düzenlenmesindeki amacın, öncesinde ve sırasında, belki bir anlaşma sağlanabilir umudu olduğunu söyleyen Talat, Genel Sekreterin Temsilcisinin ve Danışmanının burada olduğunu ve dolayısıyla sürecin zirvelerle götürülmesinin gerekli olmadığını kaydetti.  Son günlerde Downer’in çöküşü önlemek için hareketlendiğini kaydeden Talat, ancak bunun bir başarıya gebe olacağını beklemediğini kaydetti.

 

SİZ ADIM ATMAZSANIZ

Bir başka soru üzerine BM Genel Sekreterinin öneri yapmasından yana olduğunu söyleyen Talat “siz yapamazsanız başkası yapar” dedi. Birilerinin adım atması gerektiğini kaydeden Talat, Kıbrıs Türkünün ihtiyacının da bu yönde olduğunu söyledi.

Kendisinin tavizler verdiği iddialarının bulunduğu sorusu üzerine Talat, “taviz” tabirinin yerine “esneklik göstermek” demenin daha uygun olduğunu söyleyerek, bunun aslında “al ver” olduğunu ifade etti. “Al ver yapacaksanız, esneklik göstermeye hazırsınız demektir” diyen Talat, bunun şart olduğunu, yapılmaması halinde çözüm olmayacağını, nitekim bugünlerde Türk tarafının kullandığı üslubun da bu olduğunu anlattı.

YUMUŞAK KARNIMIZ

Talat, bugünkü durumun sürmesi halinde statükoya bağımlılığın süreceğini ve ekonominin Türkiye’nin desteği ile zar zor yürüyebileceğini söyledi. Rum tarafının bu konuda rahat olduğunu, Rum tarafının tanınmış olduğunu ve bir tek devlet tarafından desteklenmediğini ifade etti. “Bizim yumuşak karnımız sadece Türkiye’nin yardımıdır” diyen Talat, bunun hem bize hem Türkiye’ye günah olduğunu söyledi.

ISLANMIŞIN YAĞMURDAN KORKUSU YOK

Talat, aslında Eroğlu’nun görüşme sürecinde suçlanmaktan korkmadığına inandığını söyledi ve hatta bundan mutluluk bile duyabileceğini kaydetti. Ancak Türkiye faktörünü hatırlatan Talat “Türkiye korkusu onu suçlanmaktan korkar hale getirdi” dedi. Talat, “ıslanmışın yağmurdan paki yoktur” dedi ve sorunun Türkiye’nin Kıbrıs Türk tarafının suçlanmasını istememesi, böylesi bir durumun bir leke oluşturacağına inanması olduğunu kaydetti.

Mart ayında Genel Sekreterin Özel Danışmanının raporunu yazacağına dikkat çeken Talat “aklımızı başımıza toplamalıyız” uyarısında bulundu.

TAKTİK HATA

Çapraz oyun sorulması üzerine yeni görüşmecinin paket öneri içinden çapraz oyu çıkartmasının, haliyle çapraz oyu tek başına bir konu haline getirdiğini söyleyen Talat,  bunun taktik bir hata olduğunu kaydetti. Dolayısıyla bir konuyu çekip alınca o paketin ortadan kalkmış olacağını söyleyen Talat, halbuki paket içerisindeki unsurların bir birinin koşulu olmadığını izah etti. Talat, Hristofyas’ın  da dönüşümlü başkanlığı içinden alınca, konuların bir birinin koşulu haline getirildiğini vurguladı.

2. Cumhurbaşkanı Talat, çapraz oyun iki halkın kendi geleceğini belirlemesine engel teşkil etmediğini söyledi.  Kendisinin de görevde olduğu süre içinde çapraz oya karşı olan partilerin olduğunu ve kendilerini anlamadığını söyleyen Talat, “onlar, ben Rumların hassasiyetlerine dikkat etmeyeceğim” derlerse “O zaman o devlette sizin yeriniz olmaz” dedi.

KOSOVA VE TAYVAN

Bir başka soru üzerine Talat, Kosova ile benzerlik değil karşıtlığımız olduğunu ve Kosova’nın büyük devletlerle birlikte hareket ettiğine dikkat çekerek, adım adım bu noktaya gelindiğini anlattı. Ancak Kosova’nın buna rağmen hala BM üyesi olamadığını söyleyen Talat, dünya devletleri ile hareket eden Kosova’nın bile bu durumda olduğunu söyleyerek, bizim dünyaya meydan okuduğumuzu hatırlattı. Dolayısıyla Kosova’nın bize örnek olamayacağını söyleyen 2.  Cumhurbaşkanı, Tayvan modelinin ise soğuk savaşın bir ürünü olduğunu kaydetti.

Son olarak bizdeki sürecin olumsuza doğru gittiğini söyleyen Talat, toplum içerisinde referandum söylentileri üzerine de “Soru ne olacak” dedi. Referandumun soruya ve konjonktüre bağlı olduğunu belirten Talat, ancak bunun üzerine anlamlı tartışma yapılabileceğini söyledi. Şu anda uluslararası toplumun bizdeki referandumla ilgilenmediğini söyleyen Talat, “uluslararası toplum oturun ve anlaşın diyor” dedi. Talat, mesela referandumla bağımsız devlet istenebileceğini belirterek, “peki bunu uluslararası toplum tanıyacak mı?” diye sordu.

Meselenin iki  tarafın anlaşması olduğunu söyleyen Talat, “bu üniter devlet de olur, iki bağımsız devlet de olur” diyerek,  anlaşılması halinde BM’nin itiraz etmeyeceğini kaydetti. 2. Cumhurbaşkanı, karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşmanın BM parametrelerinin de üstünde olacağını belirtti.

 

 

 

 

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             

Bu haber toplam 767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler