1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT'TAN DEĞERLENDİRME
TALATTAN DEĞERLENDİRME

TALAT'TAN DEĞERLENDİRME

ARADAKİ UÇURUM AÇILIYOR İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında sürdürülen görüşmelerde, Kıbrıs sorununun iç yönlerinin tamamlanması noktasına gelmek yerine aradaki uçurumun

A+A-

 

 

ARADAKİ UÇURUM AÇILIYOR

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında sürdürülen görüşmelerde, Kıbrıs sorununun iç yönlerinin tamamlanması noktasına gelmek yerine aradaki uçurumun açılmakta olduğunu söyleyerek, “Çünkü oyuncuların veya çiftin tabiri zannederim uygun olur, oynayası yok. O yüzden bir şey olacağını hiç tahmin etmiyorum. Oynayası olmayınca da, kim ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir sonuç alması mümkün olmaz” dedi.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye Gençlik Konfederasyonu Kıbrıs Temsilciliği heyetini kabulünde bir soru üzerine BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer’in “Görüşme kötü gitti” şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer’in yaptığı açıklamayla ilk defa diplomasinin dışına çıktığına dikkati çeken Talat, “İnşallah pişman olmamıştır. Belki de söylediğinden pişman da olmuştur. Fakat görünen odur ki uzunca bir süredir görüşmeler devam ediyor görüntüsü verilmek için adeta çaba gösterilir bir noktaya geldi” dedi.

Bunun üzücü bir durum olduğunu ve böyle olmasını arzulamadığını dile getiren İkinci Cumhurbaşkanı Talat, olmasını istediğinin Green Tree’de artık son safhaya geçiş müjdesinin verilmesi olduğunu vurguladı.

“Şu anda böyle bir durum görmüyorum. Kıbrıs sorununun iç yönleri tamamlanma noktasına gelmek yerine tersine arada uçurum açılmaktadır. O yünden üzüntülüyüm. Ama benim gördüğüm çerçevede gerçek durum olumlu değil” şeklinde konuşan Talat, buna rağmen 2. Green Tree zirvesinin yapılacağına olan inancını dile getirdi.

Genel Sekreter geçen Green Tree toplantısında “Kıbrıs sorununun iç yönlerini tamamlayın, bunu tamamladığınız takdirde son safhaya, yani uluslararası konferansa ya da çoklu konferansa geçebilelim” dediğini anımsatan Talat şöyle devam etti:

“Ben bunun başarılabileceğine uzun zamandır inanmadım ve inanmadığımı da söyledim. Çünkü oyuncuların veya çiftin tabiri zannederim uygun olur, oynayası yok. O yüzden bir şey olacağını hiç tahmin etmiyorum. Oynayası olmayınca da kim ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir sonuç alması mümkün olmaz. Şu anda durum budur.”

 

AB SAVUNMAYI CİDDİYE ALIMIYOR 

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs’ın Temmuz 2012’de devralacağı AB dönem başkanlığının; Rum Savunma Bakanlığı için 6 ay yerine bir yıl sürecek olmasını “Vah AB’ye diyorum, zavallı AB” sözleriyle değerlendirdi.

Talat bu yöndeki açıklamasını, bugün, Türkiye Gençlik Konfederasyonu Kıbrıs Temsilciliği heyetini kabulünde yaptı.

“Eğer savunması Kıbrıs Cumhuriyeti’ne kalmışsa Avrupa Birliği’nin hali bu işte” diyen İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Avrupa Birliği’nin en büyük zafiyetinin savunma ve dış politika olduğuna işaret etti.

AB’nin ortak dış politikası olmadığını, her ülkenin kendi dış politikasını yürüttüğünü anlatan Talat, “Savunma ise sıfırın da altında. Kıbrıs Cumhuriyeti, diğer dönem başkanlarından farklı olarak 6 ay yerine bir yıl bu görevi yapacağına göre, demek ki Avrupa Birliği savunma konusunu ciddiye almıyor. Ciddiye alsaydı bunu Kıbrıs Rum tarafına havale etmezdi. Havale edebiliyorsa demek ki ciddi bir savunma politikaları yoktur. Ben olayı böyle değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

Bu haber toplam 1699 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler