1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT'TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
TALATTAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

TALAT'TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

'YAVRU ERGENEKON'A...' 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Taraf gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Denktaş-Eroğlu ikilisinin, birçok Ergenekon ve Balyoz sanığını Kıbrıs'ta vatandaş yaptığını hatırlatarak, "Ç

A+A-

 

 

'YAVRU ERGENEKON'A...'

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Taraf gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Denktaş-Eroğlu ikilisinin, birçok Ergenekon ve Balyoz sanığını Kıbrıs'ta vatandaş yaptığını hatırlatarak, "Çok yakındılar ama bu yakınlık hangi boyuta gidiyordu, bilmiyorum. 'Ergenekon meselesi Kıbrıs'a uzandı, uzanıyor' dendi sonra durdu. Bu soruşturma, Türkiye'den başladığı için Türk makamlarının başvuruda bulunması lazım. Bu Kıbrıs için çok ciddi bir ihtiyaç" dedi.

 

“KIBRIS'TA BİLGİSİZLİK VAR AMA İLGİSİZLİK YOK”

 

Taraf Gazetesi'nden Ertan Altan'a konuşan Talat, Kıbrıs sorununu, Türkiye'deki Balyoz ve Ergenekon davalarının Ada'da nasıl izlendiğini değerlendirdi. Kıbrıs'ta Ergenekon ve Balyoz davalarına ilginin yüksek olduğunu söyleyen Talat, "Kıbrıs'ta bu yargılamalara yönelik bir bilgisizlik var ama ilgisizlik yok. Çünkü o söz konusu kişiler Kıbrıs'ta görev yapmış. Herkesin onlarla bir bağlantısı bir hatırası var. Birçok kişi onlarla bir yerlerde buluşmuş, sohbet etmiş belki yemek yemiş, içki içmiş" dedi.

 

“ERGENEKON'UN KIBRIS AYAĞI”

 

"Ergenekon ve Balyoz davalarının bazı tutukluları Kıbrıs'ta görev yapmıştı. Bu yapıların Kıbrıs bağlantılarının üzerine gidilmemesini nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna Talat, şu yanıtı verdi: "Çoğunun Kıbrıs'la bir bağı vardı. Denktaş-Eroğlu ikilisi birçoğunu da Kıbrıs vatandaşı yaptı. Çok yakındılar ama bu yakınlık hangi boyuta gidiyordu, bilmiyorum. Bu Ergenekon meselesi 'Kıbrıs'a uzandı, uzanıyor' dendi sonra durdu. Ne yazık ki Kıbrıs'ta bizim sivil otoriteye bağlı bir istihbarat örgütümüz yok. Sivil otoriteye bağlı bir asker de yok, polis de yok. Biz de Kıbrıs sorununa konsantre olduğumuz için bununla ilgili bir düzenleme yapamadık. Bu konudaki bilgi eksikliğimiz devam ediyor. Bu soruşturma Türkiye'den başladığı için Türk makamlarının başvuruda bulunması lazım. Bu Kıbrıs için çok ciddi bir ihtiyaç. Biz çok kötü şeyler yaşadık. Faili meçhuller yaşadık. Rumlarla görüşmelere başlayacağımız gün benim evim bombalandı. 'Görüşmelere başlıyorsun ama ayağını denk al seni de böyle uçururuz' dendi."

 

"BUNALIM VE HAYAL KIRIKLIĞI VAR"

 

Çözümsüzlüğün Güney Kıbrıs'ta hiçbir sorun yaratmadığını dile getiren Talat, Kuzey Kıbrıs'ta ise çok olumsuz bir ruh hali olduğunu belirterek, "Bir kere büyük bir bunalım ve hayal kırıklığı var. Bunalım sadece ekonomik nedenler ve gelecek belirsizliğiyle ilgili de değil. Kendi kendine yetememe, uluslararası bağlar olmadığı için ekonomik çarkların kurallara uygun çalışmaması, gelecek belirsizliği... İnsanlar çözümle dünyalı olmayı bekliyorlar. Uluslararası hukukun içine girmek istiyorlar. Seyahat özgürlüğü için KKTC pasaportu yetmiyor. Ya Türkiye pasaportu alacaksınız ya da Rum. Peki Türkiyeli misiniz? Hayır. Rum musunuz? Hayır. Çok büyük aidiyet sorunu var" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1615 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler