1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT VURGULADI
TALAT VURGULADI

TALAT VURGULADI

‘KIBRIS SORUNUNDA ‘SON’, ÇÖZÜMDÜR’ 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dün katıldığı bir TV programında iç ve dış konuları değerlendirdi. 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Greentree’de gerçekleşen zirvenin sonucu ile il

A+A-

 

 

‘KIBRIS SORUNUNDA  ‘SON’, ÇÖZÜMDÜR’
 
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dün katıldığı bir TV programında iç ve dış konuları değerlendirdi.
 
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Greentree’de gerçekleşen zirvenin sonucu ile ilgili düşüncesinin sorulması üzerine, sonucun kendisinin beklediği gibi olduğunu, yani herhangi bir gelişme yaşanmadığını söyledi. Talat, BM Genel Sekreterinin bazı  iyimser görüşler ortaya koyabileceğini belirterek, bunun bizlerde boş umutlar yaratmaması gerektiğini ifade etti. Sonuçta BM'nin tarafları eşit olarak suçlama ihtimalinin çok yüksek olduğunu, şu andaki görüntü itibarıyla Rum tarafı hatalı olsa bile açıkça suçlanabilmesinin çok zayıf bir ihtimal olduğunu, çünkü Rum tarafının BM ve AB üyesi olduğunu ve çok geniş bir uluslararası ilişkiler ağına sahip olduğunu anlattı.
 
Kıbrıs Türk tarafının çözüme çok ihtiyacı olduğunu belirten Talat, bunun bir zafiyet olup olmadığı yolundaki soru üzerine "Bunu dünya zaten biliyor. Bu bir sır değil ki. O nedenle de çözüme ihtiyacımız olduğu gerçeği bir zafiyetse zafiyettir. Yapmamız gereken bu zafiyetimizi ortadan kaldırmaktır. Yani çözümü kotarmaktır" dedi. Çözüme olan ihtiyacımızın artık Kıbrıs Türk halkının tüm kesimleri tarafından da algılandığını vurgulayan Talat, "Baksanıza Sayın Cumhurbaşkanı bile 'çözümsüzlük çözümdür' politikasından şimdiki çözüm ister konumuna geldi, demek ki, Kıbrıslı Türklerin çözüme gerçekten çok ihtiyacı vardır” dedi.
 
"SON" ÇÖZÜMDÜR
 
Bundan sonraki süreci nasıl gördüğü şeklindeki bir soru üzerine Talat, her fırsatta Greentree’nin son olmayacağını vurguladığını hatırlatarak “Son çözümdür” dedi. Talat, yakın süreçte çözüm görmediğini çünkü böyle bir niyet hissetmediğini kaydetti. 2. Cumhurbaşkanı, sonunda büyük olasılıkla, BM Genel Sekreteri'nin tarafların çok çaba sarfetmediğini söyleyebileceğini ve iki alternatif üzerinde durabileceğini belirtti. Talat, Genel Sekreterin süreci ya Rum tarafında olacak  seçimlerden sonra sürdüreceğini, ya da “artık bu aşamada bu işi çözemem” diyerek tarafları hazır olduklarında kendisini çağırmak üzere başbaşa bırakacağını söyledi.
 
Böyle bir durumda Türk tarafının ne yapacağının sorulması üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, Rum tarafının onayının olmadığı sürece Kıbrıs'ta bir statü değişikliğinin zor olduğuna inandığını ifade ederek yapılması gerekenin Türk tarafının "canavar kesilerek" çözüm için çalışması gerektiğini belirtti. 2010’dan önce en Rum yanlısı bilinen Rus diplomatlarının bile Türk tarafını suçlayamadıklarını hatırlattı ve diplomatik çabaların hızlandırılması gerektiğini kaydetti.
 
İRADE CANLANMALI
 
Gelinen aşamada Türkiye’nin sorumlu tutulamayacağını belirten Talat, halk iradesinin çözüm yönünde yeniden oluşturulması dışında bir seçenek göremediğini ifade ederek "Çözüm iradesi ortaya koyamayan bir iktidara sadece çözüm iradesine sahip bir halk karşı koyabilir. Gerisi boşuna çaba olur" dedi.
 
Bir vatandaşın ekonomik eşitlik sağlanmadan çözüme gitmenin yararlı olup olmayacağı yönündeki bir başka sorusu üzerine Talat, Kıbrıs sorunu çözülmeden Kıbrıslı Türklerin ekonomisinin ulusalararası standartlara gelemeyeceğini anlattı. Talat, tecrit edilmiş bir ülke olarak böyle bir şansın olmadığını ifade etti.
 
Kendisinin görüşmecilik döneminde sendikalara “evinize gidin” çağrısı yaptığı yolundaki bir soru üzerine Talat, kendisinin böyle bir ifadesinin olmadığını, ancak, 2003 Martından itibaren Annan Planının gündemden kalkmasıyla halkın zaten meydan heyecanının kalmadığını, arkasından halk tarafından kensisine görüşmeci olabilmesi için seçimle Hükümeti kurma görevinin verildiğini, referandumda kendi görüşünün yüzde 65 oy aldığını ve dünyanın da kendisini lider olarak kabul ettiğini hatırlatarak, bu durumda insanların meydanlarda ne yapacağını sordu. Talat, buna bağlı olarak Kıbrıslı Türklerin çözüm için liderlerini seçtiğini, bu yüzden meydanlara inmenin gereğinin ortadan kalktığını, yoksa halkı meydanlardan uzaklaştıranın kendisi olmadığını anlattı.
 
BİR ADIM ÖNDE
 
Kendisinin de çözüm bulamadığı konusunda görüşler olduğunun hatırlatılması üzerine Talat, bunun komik bir yaklaşım olduğunu ve çabalarını anlatarak “daha ne yapılacaktı” dedi. Kendilerinin hep bir adım önde olduğunu ve Türkiye’nin de bunları desteklediğini anlatan Talat, güven yaratıcı önlemler bağlamında Lokmacı ile Yeşilırmak kapılarının açılmasını örnek göstererek bu dönem boyunca müzakerelerdeki hemen hemen bütün önerilerin de kendilerinden geldiğini kaydetti.
 
Bir başka soru üzerine Annan Planı döneminde yapılan eylemlerle şimdiki eylemlerin farklı olduğunu belirten Talat, varoluş mücadelesi ile barış mücadelesinin farklı olduğunu belirtti. Talat, şimdi yapılan eylemlerin iç konularda meydana gelen gelişmeler üzerine ortaya konan tepkiler olduğunu söyledi.
 
2. Cumhurbaşkanı Talat, CTP’ye karşı yapılan eleştirilerin sorulması üzerine, bugünkü olup biteni gördüğünde CTP’nin cennetten çıkma gibi göründüğünü belirtti. Talat, her partinin hatalar yapabileceğini söyleyerek ancak CTP’nin yolsuzluk yapabileceğine inanmadığını kaydetti ve nitekim bazı olayların aydınlandığını ve iftiracıların müfteri durumuna düştüğünü söyledi

 

 

 

 

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             

 

Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler