1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Talat: Protokolün ilkeleri ortaya çıktı
Talat: Protokolün ilkeleri ortaya çıktı

Talat: Protokolün ilkeleri ortaya çıktı

CTP-BG Genel Başkanı Talat, “Hükümet programının omurgası, protokolün ilkeleri ortaya çıktı, bugün, yarın tamamlanır” dedi.

A+A-

Hükümeti kurma çalışmalarına yönelik önemli açıklamalarda bulunan Mehmet Ali Talat, birkaç günlük süre içinde çalışmaların tamamlanabileceğini kaydetti.

Dün sabah BRT’deki Sabah Rotası programına katılarak açıklamalarda bulunan Talat “Hükümet programının omurgası, protokolün ilkeleri ortaya çıktı. Bugün, yarın tamamlanır” dedi.
“Bir hükümet deneyimi yaşandı ancak ortaya konulan hedeflerin çoğu gerçekleşemedi” diyen Talat şunları söyledi: “İstikrarlı sürdürülebilir ekonomi ve tarım politikasına ihtiyaç var. Çiftçi mutlu değil ama bütçenin kara deliği de bu alanda. Esas olan bütçenin öncü sektörlerine öncelik vermek. Tarım ve diğer konulardaki reformlar ancak geniş tabanlı önceden uzlaşılan hükümetle olabilir. Geniş tabanlı koalisyon hem ekonomik hem Kıbrıs sorununun çözüm bakımından önemli.” 

“Ne CTP-BG eski CTP ne de UBP eski UBP’dir”
Talat, CTP-BG’nin UBP ile Hükümet kurması konusundaki eleştirilere de “Birçok hedefi yerine getirmek için akılcı dikkatli ve ciddi politikalar gütmek gerek. CTP-BG hiçbir zaman bir partiye topyekün düşman olmadı. 1994’den bu yana UBP ile aynı dünya görüşüne sahip bir başka partiyle koalisyon yapmıştır. Aynı ideolojiye sahip partiyle daha büyük hedefler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” ifadesinde bulundu.
“Ne CTP-BG eski CTP ne de UBP eski UBP’dir. Partimiz iktidar deneyimi yaşayan sıkıntıların ne olduğunu gören bir partidir artık” diyen Talat, yeni kurulacak hükümetin başarılı olacağına inandığını belirtti.

“Geniş tabanlı hükümet gerek”
“Her bir bakanlık istediğini yapar gibi bir yaklaşım bu hükümette olmayacaktır. Olmayınca da bundan halk ve hükümet ortakları yararlanacak” diyen Talat şunları söyledi:
“İstihdamda partizanlık ortadan kalkacak. Ekonomide önemeli dönüşümler gerçekleştireceğiz. Turizm ve eğitimde önemli proje var. Özerk turizm örgütü kurulacak. Üniversitelerin kalitesinin artması sağlanacak, gerçekten bilim üreten anlayışın yerleşmesi için yeni adımlar atacağız.
Bunları yapabilmek için geniş tabanlı hükümet gerek. Ciddi ve iddialı hükümet kurmak peşindeyiz. DP’de bu yoktu. Geniş tabanlı hükümet kurmak DP ile mümkün değildi.”

(BRTK)

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler