1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT GÜNDEMİ YORUMLADI
TALAT GÜNDEMİ YORUMLADI

TALAT GÜNDEMİ YORUMLADI

‘SAYIMA GEREK YOK’ 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bu sabah Genç TV’de Manşet programına katılarak çeşitli konuları değerlendirdi. Talat, müzakerelerle ilgili olarak umutlu olmadığını belirterek, Kıbrıs Türk tarafının görüşmelerdeki t

A+A-

 

‘SAYIMA GEREK YOK’

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bu sabah Genç TV’de Manşet programına katılarak çeşitli konuları değerlendirdi. Talat, müzakerelerle ilgili olarak umutlu olmadığını belirterek, Kıbrıs Türk tarafının görüşmelerdeki tutumunu değerlendirdi ve sürecin hammalı olunması gerektiğini vurguladı. Nüfus sayımı konusundaki görüşlerini de yineleyen Talat, vatandaşlıklar konusundaki görüşlerini de açıkladı. Talat, KKTC ve Türkiye ilişkilerini değerlendirirken “rüzgarda savrulan yaprak gibiyiz” dedi.

 

NÜFUS SAYIMI

 

2. Cumhurbaşkanı Talat, bu sabah katıldığı bir TV programında yapılacak nüfus sayımı ile ilgili bir soru üzerine, 7 BM gözlemcisinin olacağını dikkate getirerek, gözlemcilerin bir nüfus sayımının tam olarak doğru yapılıp yapılmadığını tespit edemeyeceğini, onların ancak bir genel değerlendirmede bulunabileceklerini söyledi. Nüfus sayımının abesle iştigal olduğunu belirten Talat, nüfusun tespiti için insanların evlerine hapsedilmesi gerekmediğini vurguladı. Talat, son nüfus sayımından günümüze DPÖ’nün aynı DPÖ olduğunu ve işlerini yapmamışlarsa, büyük günah işlediklerini vurguladı. Sayımın gözlemcili olmasına değil insani olmasına ihtiyaç olduğunu belirtti ve “evler, adresler bellidir” dedi.

Talat, eski Başbakanın bir daha insanlar eve kapanmayacak dediği bir ortamda, bugünkü Başbakanın insanları evlerine kapatacağını söyleyememesi gerektiğini vurguladı.

Gümrüklerdeki giriş çıkışlarda gerekli-gereksiz ayrıntılı kayıtların tutulduğunu ve dolayısıyla ülkeye giriş çıkışların bilindiğini belirten Talat, bu yüzden de nüfus sayımına gerek olmadığını, nüfusun çok kısa sürede hesaplanabileceğini kaydetti. Bu ekonomik sıkıntı ortamında bu kadar masrafın boşuna olduğunu, nüfusla ilgili ortalıkta birçok rakam dolaştığını belirten 2. Cumhurbaşkanı, bunların uydurma olduğunu ve istenirse sabahki nüfusun akşam saatlerinde açıklanabileceğini söyledi.

 

SÜRECİN HAMMALI

 

Müzakere süreci ile ilgili bir soruya karşılık Talat, müzakere sürecinde hiç kimseye bilgi verilmediğini, kendisine de hala bilgi verilmediğini söyledi. Ancak bugünlerde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendisini yemeğe davet ettiğini ve herhalde bu yemekte bilgilendirileceğini kaydetti.

Görüşmelerde geçmişe nazaran farklı bir iklim olduğunu kaydeden 2. Cumhurbaşkanı Talat, sürecin kendilerinin bıraktığı yerden benzer bir üslupla devam ettirildiğini ifade etti. Ancak başarının çözüm olduğunu kabul ederek bir çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda kuşkuları olduğunu ve sorunun da orada olduğunu belirtti.

Önemli olanın süreci sürüklemenin ve sürecin hammallığının yapılmasının olduğunu söyleyen Talat, kendisinin bunu yapmaya çalıştığını kaydetti.

Kendisine yapılan muhalefetin şimdi görülmediği yolundaki bir soruya karşılık Talat, çözüm yanlısı çevrelerin müzakerelerin devamından umut taşıdıklarını, bu yüzden beklenti olduğunu kaydetti.

 

TOPRAK TAVİZİ

 

Uluslararası konferans konusunda Eroğlu’nun bunu istediğini çünkü toprak konusunda taviz verilecekse bunun sorumluluğunu Türkiye’ye bırakmak istediğini belirtti. Ama bunun sorumluluğa taraf olmamak olduğunu belirten Talat, bunu yanlış bulduğunu ve böyle bir durumda Kıbrıs Türkünün Türkiye ile ilişkilerinin zedelenebileceğini kaydetti.

 

VATANDAŞLIK

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, vatandaşlıklar konusunda Rum tarafının bunu 7. bir başlık olarak görmek istediğini ama kendilerinin bunu kabul etmediğini söyledi. Bu konunun ayrı bir başlık oluşturmasının yanlış olduğunu söyleyen Talat, bunun birçok sakıncası olduğunu, örneğin yönetim ve güç paylaşımı konusu ile vatandaşlığın aynı düzeyde bir başlık ve sorun olarak algılanabileceğini söyledi.

Vatandaşlık konusunda Bakanlar Kurulunun 5 yıldan az bir süre ülkede oturanlar ve/veya ülkeye çok büyük yararları olabileceğini düşündüğü kişileri vatandaş yapmakla ilgilenebileceğini söyleyen Talat, 5 yılı dolduran insanların İçişleri Bakanının yetkisi ile vatandaş olabileceğini söyledi. Bunların da resmi gazetede yayınlanmasına gerek olmadığını kaydeden Talat, sonuçta bunun takip edilemeyeceğini ifade etti.

 

ASKERLİK

 

Gündeme gelen Askerlik yasası ile ilgili olarak görüşlerini açıklayan 2. Cumhurbaşkanı, bedelli askerlik yasasının maksadını aşan bir yasa haline geldiğini kaydetti. Talat, bedelli askerliğin yurt dışında yaşayan insanların yararlanması gereken bir haktan olmaktan çıkıp, yurt içinde yaşayanlara avantaj sağlamaya dönüştüğünü anlattı.

Bir zamanlar yatalak insanların bile askere alındığına dikkat çeken Talat, bizim esas sorunumuz buna benzer sorunları ve yurt dışında yaşayan insanlarımızın askerlikle ilgili sıkıntılarını çözmek olduğunu söyledi.

 

TANINMA

 

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Kıbrıs’la ilgili değerlendirmeleri üzerine Talat, tanınma konusunda hükümetlerin değil, devletlerin tanındığına dikkat çekti. KKTC’yi tanıyan tek ülkenin Türkiye olduğunu da ifade eden Talat, KKTC’nin bu şekilde başka bir ülke tarafından tanınamayacağını belirterek,  bunun üzerine Tayvan modelinin telaffuz edildiğini kaydetti. Tayvan’ın özel bir örnek olduğunu da anlatan 2. Cumhurbaşkanı, Tayvan’ın Kıbrıs’a benzemediğini söyledi.

 

RÜZGARDA SAVRULAN YAPRAK

 

Şimdiki durumun sürdürülebilir olup olmadığı yolundaki bir soruya karşılık Talat, bütün sorunların anasının Kıbrıs sorunu olduğunu belirtti. KKTC’nin rüzgarda savrulan bir yaprak gibi olduğunu söyleyen Talat, Türkiye’de hükümetlerin gelip gittiğini hatırlattı ve her dönemde işlerin değiştiğini anlattı. Kendi döneminde Türkiye ile ilişkilerin mükemmel olduğunu söyleyen Talat, her hükümet döneminde böyle olamayacağını kaydetti. Bu yüzden Kıbrıs sorununun çözümünün esas olduğunu, bunun Türkiye ile ilişkilerin daha sağlıklı olması için de gerekli olduğunu belirten Talat, bir kez daha esas meselenin çözüme ulaşmak olduğu yolundaki görüşlerini yineledi.

Bir başka soru üzerine Kıbrıs Rum tarafının AB Dönem başkanı olması halinde AB'nin Türkiye ile ilişkilerinin zedeleneceğini bunun da Kıbrıs Türk-Kıbrıs Rum ilişkilerine yansıyacağını belirten 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu durumda BM'nin, “hazır değilsiniz” diyerek görüşmeleri azaltılmış dozda sürdürebileceğini belirtti. Görüşmelerin belli bir müddet kesilebileceğini de söyleyen Talat, ancak hiçbir zaman sona ermeyeceğini anlattı. Kendisinin yakın zamanda çözüm beklemediğini çünkü çözüm için yanıp tutuşan bir tutum görmediğini belirtti. Talat, ancak çözümden başka alternatif görmediğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1369 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler