1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi. Son yağan yağmurlarla birlikte gündeme gelen sorunları değerlendiren Talat, bu sorunları gidermenin sorumluluğunun sadece Lefkoşa Belediyesinde olmadığını devl

A+A-

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Son yağan yağmurlarla birlikte gündeme gelen sorunları değerlendiren Talat, bu sorunları gidermenin sorumluluğunun sadece Lefkoşa Belediyesinde olmadığını devletin de sorumlulukları olduğunu söyledi.

Talat, Lefkoşa için çok para harcandığını ve bu harcanan paralarla Lefkoşa’nın ihya olabileceğini, ancak doğru yere ve uygun harcama yapılmadığını söyledi.

 

SU SORUNU

Bir soru üzerine Talat, Gönyeli suyu üzerine çıkan tartışmalarda esas meselenin işbirliği eksikliği olduğunu söyledi ve bu eksikliğin hayatın her alanında var olduğunu kaydetti. Talat, Tabipler Birliği ile belediyelerin rekabet içinde değil işbirliği içinde olmaları gerektiğini ifade etti. 

 

İMKANSIZLAŞTIRMAK

Kendisine yöneltilen bir soruyu değerlendiren Talat, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun    bütün varlığı ile UBP’nin içişlerine karıştığını söyledi. Öte yandan Eroğlu’nun, Kıbrıs sorununun çözümünü neredeyse imkansızlaştırdığını söyleyen Talat, kendisinin çeşitli yerlere yaptığı ziyaretlerde “Hiç mi çözüm ihtimali yoktur?” şeklindeki sorulara muhatap olduğunu, demek ki insanların hala çözümü özlemeye devam ettiklerini anlattı.

Talat, halkın çözümsüzlükten sıkıldığını ve iktidar sayesinde umudunu da yitirdiğini, bu yüzden soruna karşı ilgisiz olduğunu ifade etti.

 

ÇEVRE SORUNLARI

Çevre sorunları üzerinde de duran 2. Cumhurbaşkanı, birçok vatandaşın pet şişelerini ve ambalaj artıklarını yol kenarlarına attığına, balık avlamak için deniz kenarına giden bazı vatandaşların ise çöplerini sahile bıraktığına, arabalardan atılan sigara izmaritlerinin yangınlara yol açtığına dikkat çekti. Güneydeki insanların Kıbrıslı Türklerden daha kültürlü olduklarının söylenemeyeceğini, ancak oraların temiz olduğunu kaydeden Talat, güneyde yasalar olduğunu ve bunların uygulandığını belirterek “Bizde yasa var fakat uygulanmıyor” dedi.

Bu tür sıkıntıların Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden nemalandığını belirten Talat “Uluslararası hukukun dışında kalmak çok kötüdür” dedi.

Talat, çözüm olsaydı ülkemizde uluslararası hukuk ve AB kurallarının geçerli olacağını anlattı. Talat, sorun çözülmedikçe Kıbrıs Türkünün güneye gıpta etmekten başka çaresi olmayacağını söyledi.

 

SORULAR

Bir vatandaşın sorusu üzerine uluslararası hukuka bir çözümle girileceğini söyleyen Talat, bu hukukun içine girildiğinde iç düzenlemelerde AB kurallarının uygulanacağını söyledi.

Yine bir vatandaşın, Türkiye’nin adaya taksim için geldiğinin TBMM tarafından alınan kararlarla sabit olduğunu sorması üzerine Talat, “olabilir ama 2004’te Türkiye’nin çözümü desteklediğini unutmamak gerekir” dedi ve 1974’ten 30 sene sonra Türkiye’nin çözüm istediğini kanıtladığını vurguladı.

Başka bir soruyu değerlendiren Talat, kendi döneminde müzakerelerin hiç kesilmediğini kaydederek, Türk vatandaşlarına dört özgürlüğün, Türk ve Yunan vatandaşlarının eşitliği bağlamında ortaya konduğunu ve bu konunun hiçbir şekilde tıkanıklığa yol açmadığını söyledi.

Bir başka vatandaşın sorusunu yanıtlayan Talat, kendi döneminde ilk ve son kez Sözcülük makamının oluşturulduğunu ve bu vesile ile Rum Sözcünün beyanatlarının eş düzeyde yanıtlanma fırsatı yaratıldığını söyleyerek, böylece Cumhurbaşkanları düzeyinde sürekli bir polemik durumunun ortadan kaldırıldığını anlattı.

 

EROĞLU FAKTÖRÜ

Başka konuları da değerlendiren Talat, Eroğlu’nun seçilmesi ile Kıbrıs sorununun tıkandığını ve neredeyse o eski karanlık dönemlere geri dönülmek üzere olunduğunu söyledi.

Talat, Eroğlu’nun Kamu Hizmeti Komisyonuna  farklı statüde iki atama yaptığını hatırlatarak “tilkiyi kümesin başına koydu“ dedi.  Kendi döneminde asla böyle şeylerin olmadığını söyleyen Talat, en fazla bazı cevapların optik okuyucu tarafından tam okunamadığını ya da az sayıda yanlış sorunun sınava dahil edildiğini ve bu yüzden bazı sorunların yaşandığını, ancak asla yolsuzluk yapılmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı son olarak yaptığı değerlendirmede halka hitap ederek biraz da iğneyi kendimize batırmak gerektiğini anlattı ve “sonuçta bizi yönetenleri kim seçti?” diye sordu.

 

 

 

Bu haber toplam 1441 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler