1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun bu dönem gündemden düştüğünü, ancak bu gerçeğin, sorunun, Kıbrıs Türkleri için hayati önemini değiştirmediğini belirtti.

“Hristofyas’ın Talat’la  bile anlaşamadığı” yolundaki bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı, bir anekdotu paylaştı. Hristofyas’ın bir sohbet sırasında kendisine “Biz iyi olmayan bir çözümü sırf hemen olsun diye kabul edemeyiz” dediğini nakletti. Talat, Rum tarafının ve Hristofyas’ın niyetinin ne olduğunu değişik zamanlarda karşılaştığı davranışlardan çok iyi anlamış bulunduğunu ve görüşmelere oturduğunda karşılaştıklarından şaşkınlığa düşmediğini ifade etti. Talat, aslında karşıt gibi görünen bir çok meselenin dolaylı yaklaşımlarla aşılabileceğini söyledi ve buna Fır hattı konusundaki tartışmayı örnek gösterdi. Talat bu konuda Rumların  tek Fır hattı ve iki hava kontrol alanının olmasını kabul ettiklerini anlattı.

HRİSTOFYAS’IN MAKSADI

1 Temmuz’dan sonrası için Hristofyas’ın maksadının görüşmeleri bitirenin Rum tarafı olmaması olduğunu söyleyen Talat, yoksa görüşmelerde bir ilerleme sağlanmış olsa ve bitmesini istemese Hristofyas’ın yeri göğü inleteceğini belirtti. 2. Cumhurbaşkanı görüntünün sanki Türk tarafının görüşmelerden çekileceği yönünde olduğunu da söyleyerek bundan, 2004-2010 arası elimizde tuttuğumuz moral üstünlüğü kaybedeceğimiz için derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

OLUMSUZ GELİŞMELER

Yunanistan’daki fanatizmin yükselişine paralel olarak güneyde de ırkçılığın geliştiği şeklindeki bir soruyu değerlendiren Talat, ekonomik ve siyasi  çöküntülerin olduğu dönemlerde radikallerin güç kazandığına dikkat çekerek, böyle durumlarda siyasi yelpazenin de parçalanabileceğini söyledi. Böylesi gelişmelerin, söylendiği gibi, olumsuz sonuçlara yol açmasının muhtemel olduğunu ifade etti.

Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkarılması halinde iç çatışmaların dahi olabileceğini belirten Talat, Yunan halkının militan bir karaktere sahip olduğunu belirterek durumun iyi olmadığını, bunun tüm bölgeyi de etkileyebileceğini, milliyetçilik,  ırkçılık ve dini akımların  yükselebileceğini anlattı.

KAÇIRILAN FIRSAT

Talat, Kıbrıs’ta çözümün yakalanamaması ile büyük bir ekonomik fırsatın da kaçırıldığına değinerek, çözüm olması halinde bütün dünyanın buhrana girmesi durumunda bile Kıbrıs’ın girmemiş olacağına, en kötümser ekonomistlerin bile çözüme ulaşılan Kıbrıs’ta en az 10 yıl boyunca ekonomik büyümeyi öngördüklerine parmak bastı. Talat, Kıbrıslı Türklerin yanı sıra Rumların da büyük bir fırsat kaçırdıklarını ve şimdi bu duruma düştüklerini söyledi. Talat, bu olanların en büyük sorumlusunun DİKO, AKEL ve Hristofyas olduğunu da kaydetti.

Yunanistan ve Rum tarafında mevcut olumsuzlukların Türk tarafını nasıl etkileyeceği şeklindeki bir soruya karşılık 2. Cumhurbaşkanı Talat, bu gibi durumlarda Yunanistan’da ve Kıbrıs’ta Türk düşmanlığının körüklenebileceğine dikkat çekti.

FRANSA

Bir başka soru üzerine Talat, Rumların Sarkozy’nin kaybetmesine üzüldüğünü belirterek, Sarkozy döneminde Fransa’nın Rumların militanı gibi davrandığını hatırlatarak, Hollande’ın seçilmesinin Türkiye’nin AB perspektifine olumlu katkı yapabileceğini söyledi. Bu öngörünün henüz olgular ortaya çıkmadığı için ancak bir beklenti olduğunu ifade eden Talat, Türkiye’nin AB perspektifinin Kıbrıs sorununun çözümüne çok olumlu katkısı olacağı düşünüldüğünde Fransız, belki de yakın gelecekteki Alman seçimlerinin önemini vurguladı.

MORAL ÜSTLÜNLÜK

Kıbrıs Türk tarafının 2010 yılına kadar moral üstünlüğü elinde tuttuğunu, ancak şimdi önemli diplomatların her iki tarafın da çözümü istemediği yolunda kanaatlere ulaşmakta olduklarını gözlemlediğini söyleyen Talat, BM Genel Sekreterinin çözüme ulaşılamamasında her iki tarafı da suçlaması veya eşit sorumlu tutması durumunda moral üstünlüğün yitirileceğinden korktuğunu anlattı.

İÇ KONULAR

Ülkenin kaynayan bir kazan haline geldiği yolundaki bir yorumu değerlendiren Talat,  Lefkoşa  Türk Belediyesinde yaşanan sorunlar üzerine hükümetin tedbir almasının şart olduğunu söyledi ve “Hükümet de elini taşın altına koymalı” dedi.

Çevre kirliliği yaratanlara ciddi cezalar verilmesi gerektiğini belirten Talat, bu konuda devlette de eksikliklerin olduğuna değindi. Nüfus artışı karşısında çevre kirliliği ve trafik anarşisi gibi sorunların çözülebileceğine inanıp inanmadığı şeklindeki bir soruya Talat, bunun çok ciddi bir olumsuzluk olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 610 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler