1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“HERKES YOLUNA İYİ BİR YOL DEĞİL” 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli gelişmeleri değerlendirdi. 2. Cumhurbaşkanı Talat, Rum tarafından kaynaklanan kendisiyle yapılan anlaşmalardan bile vazgeçildiği yönünde

A+A-

 

 

 

“HERKES YOLUNA İYİ BİR YOL DEĞİL”

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli gelişmeleri değerlendirdi.

2. Cumhurbaşkanı Talat, Rum tarafından kaynaklanan kendisiyle yapılan anlaşmalardan bile vazgeçildiği yönündeki iddiaların gerçek olup olmadığının sorulması üzerine, egemenlik ve çapraz oy konularını örnek gösterdi ve bunlardan başka bir şey olup olmadığını bilmediğini, konu ile ilgili açıklamanın görüşmecilerden beklenmesi gerektiğini söyledi. Egemenlik hususunda Türk tarafının getirdiği yeni önerinin, yani federal anayasanın sınırları çerçevesinde kurucu devletlerin egemen olacakları önerisinin bize bir şey kazandırmadığını ifade ederek, “Bu, sadece Rumları öfkelendirdi ama bizim son derece ısrarcı olduğumuz federal ve kurucu anayasaların eşitliği tezimizi de federal anayasaya zımni üstünlük vererek yerle bir etti” dedi. Çapraz oyun bizim tarafımızdan kabul edilmiş bir öneri olmadığını, ama 4 Ocak 2010’da sunduğumuz paketin bir unsuru olduğu için, onun çekilip geri alınmasının paketi berhava ettiğini anlatan Talat, bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu söyledi.

TERCÜMELERLE MÜZAKERE

Son iki görüşmenin bir ve bir buçuk saat sürdüğüne dikkat çeken Talat “bu durumda nelerin görüşülebileceğini” sordu ve bunun içerisinde tercümelerin de olduğunu ifade etti.

Tarafların Annan planına benzer birşeyin hazırlanması için BM’yi zorlayıp zorlamadıklarına yönelik bir başka soruyu değerlendiren Talat, Rum tarafının “Kıbrıslı” bir süreç istediğini, baskılara kapalı olduğunu, Türk tarafının ise böyle bir istek ifade etmediğini anlattı.

HERKES YOLUNA

Türk tarafının “herkes yoluna” şeklinde siyaset ifade ettiğini de belirten Talat, bunun iyi bir yol olmadığını, böylesi bir durumda, Rum tarafının tanınmış olması nedeni ile yoluna devam edeceğini, ancak Türk tarafının yolunun şimdiki gibi izolasyonlar altında olacağını söyledi. Bu süreç bittiğinde bir daha Kıbrıs sorununun gündeme gelmeyeceği diye bir şey olmayacağını da söyleyen Talat, halkın bu işten bıkıp usandığına işaret ederek, “son şans”ları çözüm yönünde kullanmanın şart olduğu üzerinde durdu.

Rum tarafının neye evet diyeceği sorusu üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, Hristofyas’ın çok büyük tepkilerin olmayacağı bir çözümü kabul edebileceğini söyledi. Bunun ötesinde kendisinden büyük bir cesaret beklemediğini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Yunanistan’ın Rum tarafına bu sorunun çözümü için baskı uyguladığı takdirde belki bir şey olabileceğini anlatan Talat, aksi takdirde şu sıralarda pek bir umudun olmadığını söyledi.

60 CUMHURİYETİ

60 Cumhuriyetine dönmenin söz konusu olup olmayacağı şeklindeki bir soru üzerine Talat, böyle bir durumun gerçekçi olmadığını kaydetti. İki bölgenin oluştuğuna ve fiilen yerleşimlerin yer aldığına dikkat çeken Talat, Kıbrıslı Türklerin BM parametreleri çerçevesinde elde ettikleri kazanımları geri vermemesi gerektiğini ifade etti. Bunlar arasında; iki kesimlilik, iki kurucu devlet, siyasi eşitliğin birçok yeni unsurunun kabul edilmesi, karar alma süreçlerine tam katılım gibi örnekleri sıraladı.

EKONOMİ

KKTC’nin bugünkü şartlarda evrensel ekonomik mekanizmaları çalıştırarak ekonomik olarak güçlenebilmesini pek mümkün görmediğini söyleyen Talat, güçlenmesi halinde bir çekim merkezi haline gelebileceğinin bir vakıa olduğunu ancak, bunun bugüne kadar başarılamadığını söyledi. Ekonomik kalkınmanın Türkiye’nin mutlak ve sürekli desteği ile sağlanabileceğini ifade eden Talat “farz edelim ki ekonomik olarak KKTC güçlenmiştir. Bu sadece Türkiye’nin desteğine bağlı olmayacak mı?” diye sordu.

Talat, cumhurbaşkanı olduğunda da Kıbrıs sorununun çözülmemesi halinde ekonominin istenildiği düzeyde olamayacağını anlattığını hatırlattı. 2. Cumhurbaşkanı dünya hukukunun ve ekonomisinin bir parçası olunmadığı takdirde, normal, düzenli ve istikrarlı bir ekonomiye de sahip olunamayacağını kaydetti. Bu amaçla çözüm için çalışmak gerektiğini, bu konuda kendimizi dünyaya kanıtlamak durumunda olduğumuzu söyleyerek, ancak böyle bir durumda, çözüm olmasa da iyileşmelerin olabileceğini vurguladı.

Son günlerde inşaat sektörüne ve iddialara göre süpermarket alanına yönelen yabancı yatırımların bize yararı olmayacağını ifade eden Talat “Çürümeye terk edilen binlerce konut varken bu alana yatırım akıl karı değildir. Yeterince süpermarketimiz varken onları da batıracak girişimlerden uzak durulmalıdır. Katma değer üretebilecek yabancı yatırımların başımızın üstünde yeri var ama sözünü ettiğim alanlarda neyi paylaşacağız? İktidarda bulunduğumuz dönemde böylesi yatırımlara hiç sıcak bakmamış ve önünü açmamıştık” dedi.

AİHM KARARI

AİHM’in son aldığı karara değinen 2. Cumhurbaşkanı, daha önceden kabul edilebilir bulunan davaların artık bittiğine dikkat çekerek, bundan sonra Taşınmaz Mal Komisyonunun doğru çalışmalarıyla yeniden ve yeniden tescil edilmiş olacağına dikkat çekti. Rum hak sahiplerinin bundan sonra AİHM’e doğrudan başvuramayacaklarını, iç hukuk yolunu tüketmek zorunda kalacaklarını söyledi.  Talat, bu durumun 2004-2010 döneminde dünya dilinin konuşulduğu dönemde oluştuğuna dikkat çekti.                               

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 859 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler