1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

TALAT GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

‘2012’DE ERKEN SEÇİM YOK’ 2. Cumhurbaşakanı Mehmet Ali Talat ART’de katıldığı sabah programında gelişen olayları değerlendirdi. Talat, 21 Aralık Şehitler Haftası nedeni ile şehitleri anarken, müzakere sürecinde de tarafl

A+A-

 

 

‘2012’DE ERKEN SEÇİM YOK’

 

 

 

2. Cumhurbaşakanı Mehmet Ali Talat ART’de katıldığı sabah programında gelişen olayları değerlendirdi.  Talat, 21 Aralık Şehitler Haftası nedeni ile şehitleri anarken, müzakere sürecinde de tarafların daha çok çaba harcaması gerektiğini kaydetti. Kıbrıs sorununda korkuların yenilmesi gerektiğini belirten Talat “saklanacak değiliz, güneşe çıkacağız” dedi. Talat 2012 yılında bir erken seçimi görmediğini kaydetti.

 

ŞEHİTLER HAFTASI

 

21 Aralık Şehitler Haftasını değerlendiren Talat, günün anlamının önemli olduğunu ve Kıbrıs Türkünün varklık mücadelesinin dönüm noktasını oluşturduğunu belirtti.

Talat 21 Aralık gününün, sonrasında, barış içinde bir yaşamın bir daha geri dönmediği bir tarih olarak da anımsandığını kaydederek, böyle bir günde mücadele eden herkesi ve şehitleri saygı ile andığını söyledi.

Talat, 21 Aralık nedeni ile başlayan sorunların hala çözümlenemediğini anımsatarak müzakerelerin halen devam ettiğini hatırlattı. Yıkılan devletin yeniden kurulamadığını söyleyen Talat, artık o eski günlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

 

MÜZAKERE SÜRECİ

 

Görüşme süreci ile ilgili sorulan bir soru üzerine Talat, müzakere tarihinin 43. yılına ulaştığını kaydederek müzakerelerin geçmişten bugüne ne yazık ki başarısız bir şekilde devam ettiğini kaydetti ve müzakere sürecinden çeşitli örnekler verdi. Talat Annan Planının Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Rum tarafının katkılarıyla hazırlandığını, Türk tarafının hazırlanış aşamasında çok kısıtlı bir katkısının olduğunu söyledi.

Talat, Rum tarafının Annan Planına önceden hayır diyeceğinin bilindiği yolundaki iddiaları reddederek, AKEL’in son anda görüş değiştirdiğini hatırlattı ve AKEL’in evet demesi halinde plana Rum halkının en azından yüzde 50+ ile evet demiş olacağını söyledi.

 

“ANSIZIN OLABİLİR!”

 

Bugünkü müzakere süreci konusunda değerlendirmelerde bulunan Talat, müzakerelerin nereye varması gerektiğinin kendisini daha çok ilgilendirdiğini söyledi. Downer’in “bir akşamüstü anlaşabilirler” şeklindeki sözünü hatırlatan Talat, bu sözün  “Bir gece ansızın gelebilirim” sözünü hatırlattığını ve belki de bir gün böyle olabileceğini belirterek, ancak bunun için çok fazla çaba harcanması gerektiğini kaydetti.

Talat, yoğunlaştırılmış görüşmelerin sabahtan akşama kadar sürmesi gerektiğini kaydederek, tarafların yemek yerken bile müzakerelerde olması gerektiğini söyledi ve şimdi yapılanın böyle olmadığını izah etti.

Uluslararası konferansa gidebilmek için sorunun iç yönlerinin bitirilmesi gerektiğini, bunu BM Genel Sekreterinin de böyle ifade ettiğini söyleyen Talat, şu anda böyle bir durumun görülmediğini anlattı.

 

“GÜNEŞE ÇIKACAĞIZ”

 

Bir başka soru üzerine Talat, eskiden güneşten yanmasın diye köylü kızların dışarıya çıkarılmadığını anlatan Talat, geçmişte korkular yaşandığı için “güneşe çıkılmayacak” diye bir durumun olmaması gerektiğini söyledi. “Korkuları yenmek zorundayız” diyen 2. Cumhurbaşkanı, bilinen ve görülen tehlikelerin bertaraf edilerek dünyalı olmak gerektiğini kaydetti.

 

“BARIŞ İSTİYOR AMA...”

 

Talat, Sayın Eroğlu’nun da elbette barış istediğini belirterek, ancak meselenin dünya görüşü meselesi olduğunu söyledi ve Eroğlu’nun iki ayrı devletten yana olduğunu ve buna inandığını ifade etti. Talat, böyle düşünenlere de saygı duyduğunu, ancak bu hedefin ulaşılabilir olmaması nedeniyle eleştirilerde bulunduğunu anlattı.

Talat, kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüştüklerini söyledi. Talat, dünden itibaren ilk görüşme notunu da aldığını belirterek, bilgilenme konusunda şimdi daha rahat olacağını kaydetti.

2. Cumhurbaşkanı Talat bir başka soru üzerine Halk Konseyini Eroğlu Konseyi olarak nitelemesinin, bu oluşumda çözüm yanlısı örgütlerin olmaması ya da “numunelik” olmalarından ve örgütlerin seçiminde halkın bütününün temsil edilmesi hususunda hassasiyet gösterilmemesinden kaynaklandığını söyledi.

 

ERKEN SEÇİM

 

Bir başka soruyu değerlendiren Talat, erken seçim beklentilerine katılmadığını ve seçimin en erken 2013’te olabileceğini çünkü normal seçime 1 yıl kaldığında ancak iktidar partisinin böylesi bir ihtiyacı hissedebileceğini kaydetti.

Şu anda UBP’nin büyük ümitleri olduğuna dikkat çeken Talat, buna uygun olarak birçok yasa çıkarma girişimlerinin olduğunu ve bir sürü hayalleri bulunduğunu kaydederek, ancak büyük bir altüstlük olursa erken seçimin yapılacağını söyledi.

Bugünkü askerlik af yasasının özellikle yurtışında yaşayanlar için yurtlarına dönüşü sağlayabileceğini ve bunun da iktidara avantaj getireceğini söyleyen Talat, faiz yasasının da böyle olduğunu kaydetti.

 

“ŞU AN HERHANGİ BİR SİYASİ HEDEFİM YOK”

 

Kendisinin şu an itibarı ile herhangi bir planlanmış siyasi hedefi olmadığını kaydeden Talat, iktidarı ve Eroğlu’nu eleştirirken “kendilerinin başarılı olmasını istediğimdendir” dedi. Bunun için özellikle müzakerelere ve çözüme katkı sağlamayı görev bildiğini kaydeden Talat, yeniden cumhurbaşkanlğına aday olup olmayacağı yolundaki bir soru üzerine kendisine ihtiyaç olması halinde, bunun ancak o günlerde değerlendirilebileceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler