1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TALAT, BAN'IN AÇIKLAMALARINI DEĞERLENDİRDİ
TALAT, BANIN AÇIKLAMALARINI DEĞERLENDİRDİ

TALAT, BAN'IN AÇIKLAMALARINI DEĞERLENDİRDİ

Talat, Kıbrıs müzakerelerinde bir yakınlaşma sağlanmadan çok taraflı bir konferansa gidilmesini beklemediğini söyledi.

A+A-

 

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs müzakerelerinde bir yakınlaşma sağlanmadan çok taraflı bir konferansa gidilmesini beklemediğini söyledi.

KKTC’deki grevler konusuna da değinen Talat, elektriğin önemine değinirken ilgili sendikanın farklı bir strateji benimseyebileceğini, ancak hükümetin diyalog çağrılarına yanıt vermemesinin çok büyük bir yanlış olduğunu belirtti.

İkinci Cumhurbaşkanı’nın basın bürosundan yapılan açıklamaya göre Talat, katıldığı bir televizyon programında, Kıbrıs müzakere süreci ve gündemdeki diğer konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kıbrıs sorununun çözümünde başrolün Kıbrıslı Türklerde olduğunu belirten Talat, ezilen Kıbrıslı Türkler’in çözümü daha çok savunması gerektiğini söyledi. Talat, görüşmeleri yürüten liderin Türkiye’yi de etkileyebileceğini belirtti.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, çapraz oylamanın yararlarına da değinerek, fanatik, şoven politikacıların bu sistemde cumhurbaşkanı seçilmelerinin zor olacağını söyledi. Konu ile ilgili bazı iddiaları da yanıtlayan Talat, bu sistemin sadece AKEL ve CTP’ye yarayacağı şeklindeki görüşlerin tamamen yanlış olduğunu kaydetti.

Başka bir soru üzerine, Greentree zirvesinin son olmayacağını ifade eden Talat, Hristofyas’ın da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da “geçmişte hayır için çalıştıklarının unutulmaması gerektiğini” söyledi.

Mehmet Ali Talat, hükümetin sorumlu pozisyonda olduğunu kaydederek, KIB - TEK’in de, çalışanların işlerini kaybederek KTHY gibi olmamasını temenni etti.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, enerji üretiminde devletin merkezde ve “ana” pozisyonda olması gerekliliği üzerinde durdu ve KKTC’nin küçük bir ülke olduğunu kaydetti.

Talat, bu nedenle rekabetçi bir enerji sektörünün geliştirilmesinin zorluğuna vurgu yaparak devletin elektrik üretiminde kilit öneme sahip olmaya devam etmesi gerektiğini belirterek, devletin alternatif enerji üretimine vatandaşları da katabileceğini söyleyerek Almanya örneğini verdi.

Güneş enerjisini kullanarak elektrik üreten vatandaşların genel şebekeye enerji satıp alabildiklerini, ilgili yasanın halihazırda çıktığını ve tüzüklerinin de Ocak ayı sona ermeden çıkacağını öğrendiğini ifade eden Talat, bunun çağdaş güneşli ülkeler için bulunmaz bir nimet olduğunu anlattı.

Bir başka soru üzerine Talat, “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportu alanları eleştirmediğini söyledi. Talat, “Kıbrıs” pasaportunun Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların ortak evrakı olduğunu savunarak, “Ancak bu, ister istemez tedrici bir kimlik erozyonuna yol açtı. Bir taraftan Türkiyelileşme yaşanırken, bir taraftan da pasaport ve kimlik alarak, madalya ve hizmet alarak, ister istemez bir kimlik erozyonuna uğranıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler