1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TAKASA GÜNEYDEN ONAY
TAKASA GÜNEYDEN ONAY

TAKASA GÜNEYDEN ONAY

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Bakanlar Kurulu, ilk kez, Kıbrıslı Rumların 1974 öncesi Kuzey Kıbrıs'ta kalan taşınmaz mallarına çözüm bulmak amacıyla kurulan KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (TMK), Mike Timvios isimli Kıbrıslı Rum'un, KKTC'deki eski taşınmaz malı

A+A-

 

 

 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Bakanlar Kurulu, ilk kez, Kıbrıslı Rumların 1974 öncesi Kuzey Kıbrıs'ta kalan taşınmaz mallarına çözüm bulmak amacıyla kurulan KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (TMK), Mike Timvios isimli Kıbrıslı Rum'un, KKTC'deki eski taşınmaz malını, Güney Kıbrıs'taki Türk arazisiyle takas etme kararını tanıdı. Kararın, TMK'ya başvuran diğer Kıbrıslı Rumları da takas seçeneğine teşvik edebileceğine vurgu yapılıyor.
Kıbrıs (Güney) Yönetimi, bu kararıyla Kıbrıslı Rumların KKTC'de ve Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs'taki malları arasındaki ilk takası onaylamış oldu.

MAVRU ÖNERDİ, KLERİDES OLUMLU GÖRÜŞ VERDİ

İçişleri Bakanı Eleni Mavru'nun, Timvios'un Kuzey Kıbrıs'taki mallarının Larnaka'daki, Larnaka Müslüman okullarına ait 27 dönüm taşınmaz ile takasının onanması iki hafta önce Bakanlar Kurulu’na önermişti.
Karar, perde arkasında yapılan istişareler ve Başsavcı Petros Kliridis'in, “takasın ve gayrimenkulün satın alınmasının Kıbrıs Rum yönetiminin çıkarına olduğu” yolunda görüş vermesinin ardından alındı.

ONAY, AİHM’E BAŞVURUNUN ARDINDAN GELDİ

 

Mike Timvios ile TMK arasında 2007'de yapılan, AİHM tarafından da onaylanan dostane anlaşma, Kıbrıs Rum yönetimi tarafından 5 yıl sonra; Güney Kıbrıs'ta yargı süreci başlatılması ve Kıbrıs Rum yönetimi aleyhine Strasbourg'a başvuru yapılmasının ardından kabul edildi.
Kıbrıs Rum yönetimi bu kapsamda, Timvios'un KKTC'deki malına karşılık, Larnaka'da bulunan ve üzerinde; Kıbrıs Rum göçmenlerin iskan edildiği, iki de ilkokul binası bulunan 27 dönümlük Kıbrıs Türk gayrimenkulünün takasını tanıdı.

13 MİLYON EURO KARŞILIĞINDA SATIN ALINDI

 

Bakanlar Kurulu, Larnaka'daki taşınmazın 13 milyon Euro karşılığında satın alınmasına ve ilgili vergileri de karşılamaya karar verdi.

Bu kararla bugüne kadar Mütevelli Heyeti Başkanı olarak Skala belediye encümeni adına kayıtlı olan gayrimenkul, Mike Timvios'a devredildi. Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu kararının ikinci ayağı, bahse konu gayrimenkulün eşzamanlı olarak Rum yönetimi tarafından 13 milyon avro karşılığında satın alınmasını öngörüyor.
Kıbrıs Rum yönetiminin, Avrupa Konseyi'ne yapılmış bir şikayet olduğundan, Timvios meselesinin, AB Dönem Başkanlığını devralmadan önce kapanmasını istediği belirtildi.
Satış bedeli Timvios'a 4 taksit halinde ödenecek. Timvios bu çözümü kabul etti ve Kıbrıs Rum yönetimi aleyhine açtığı bütün davaları; gerek AİHM'ye gerek Avrupa Konseyi'ne yaptığı başvuru ve şikayetleri geri çekecek.
Bakanlar Kurulu kararında kaydedildiği üzere anlaşma, 2 milyon avro tutarındaki sermaye karı vergisi ile 3 bin avro tutarındaki taşınmaz mal vergisinin de Kıbrıs Rum yönetimi tarafından ödenmesini öngörüyor.

ÇOLAK: “OLUMLU BİR GELİŞME ANCAK YETERLİ ALT YAPI YOK”

 

Resmi olarak Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs sorununun önemli boyutlarından olan mülkiyet sorununun, ağırlıklı olarak takas ve tazminatlarla çözülmesini istiyor. Ancak Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı Başkanı ve Avukat Emine Çolak, taka ile ilgili yeterli alt yapının mevcut olmadığını söyledi.

YENİDÜZEN’e konuşan Çolak, Kıbrıs (Güney) Yönetimi’nin, Timvios davasında TMK’nın aldığı takas kararını tanımasının çok önemli ve olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Çolak, çözüm yöntemi olarak takas isteyen Kıbrıslı Rumlara, yeterince altyapı olmadığından dolayı yardımcı olunamadığını, bu konuda takasa müsait malların bir envanteri veya listesi çıkarılması halinde, çok daha kolaylaşabileceğini belirtti.

 

“ONAY, AİHM’DEN KARAR ÇIKMASINI ENGELLEMEK İÇİN VERİLMİŞ OLABİLİR”

 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi’nin AİHM’den bu konuda aleyhinde bir karar çıkmasını ve kararın resmileşmesini engellemek ve bir sonraki davaya kadar zaman kazanmak için Timvios’un takas istemi doğrultusunda verilen kararı onaylamış olabileceği görüşüne katıldığını söyleyen Çolak, onayın arkasında aynı zamanda politik bir düşüncenin olabileceğini ifade etti.

“Güneydeki hükümet ‘mülkiyet konusunda kapsamlı bir çözüme varamıyoruz. Kuzey’deki mallar gitti, Kıbrıslı Türkler de güneydeki mallarını daha fazla talep ediyor’ düşüncesiyle mülkiyet sorununa çözüm şekli olarak kuzeye denmeyeceğini bildikleri insanlar için takası bir çözüm şekli olarak kabul edebilirler” diyen Çolak, güneydeki yönetimin kendi insanlarını TMK’ya başvurma konusunda engellediğini, ancak AİHM’den bu konuda güçlü bir karar çıkmasının Kıbrıslı Rumların TMK’ya başvurmasını teşvik edeceğini kaydetti.

 

 

 


 

Bu haber toplam 1863 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler