1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TADİLAT SÜRÜYOR AMA...
TADİLAT SÜRÜYOR AMA...

TADİLAT SÜRÜYOR AMA...

20 Temmuz 1974 Harekatı’ndan önce, tüm Kıbrıs’ın tek ışıklandırılmış çim stadı olan Akdoğan Özgürlük Stadı, yıllar içerisinde yalnızlığı ve ihmali yaşarken adeta bir mezbeleye dönüştü. Ülkeyi yöneten siyasiler tarafından da bölge bazında da t

A+A-

 

 

Son olarak mart ayı başında Akıncılar - Dörtyol karşılaşmasının oynandığı tarihi Akdoğan Özgürlük Stadı’nın tadilatı konusunda çalışmalar devam etmesine karşılık hala daha birçok eksiklik göze çarpıyor. Saha güney kısmında yer alan ve bu sezon futbol maçları esnasında kullanılan futbolcu ve hakem soyunma odaları ile basın tribünü kaderine terk edilmiş halde

 

Daha önce yapılan ve üzerine “uzay çatı” yapılacak tribünün altına yeni soyunma odaları yapılmasına rağmen hakem soyunma odalarının nereye yapılacağı henüz belli değil. Adanın ilk ışıklandırılmış sahası özelliği de taşıyan Özgürlük Stadı’ndaki elektrik direkleri üzerinde açık bir şekilde duran elektrik panoları tehlikeye davetiye çıkarır nitelikte, çevre düzenlemesi ise kötü bir görünüm sağlıyor

 

Necmi BELGE

 

20 Temmuz 1974 Harekatı’ndan önce, tüm Kıbrıs’ın tek ışıklandırılmış çim stadı olan Akdoğan Özgürlük Stadı, yıllar içerisinde yalnızlığı ve ihmali yaşarken adeta bir mezbeleye dönüştü.

Ülkeyi yöneten siyasiler tarafından da bölge bazında da terk edilen Akdoğan’ın bu gözbebeği stadı kullanan bir dönemlerin şampiyonu ve yenilmez armadası Akıncılar Gençlik Kulübü’nün de alt liglere düşmesi, Akdoğan Özgürlük Stadı’nı kullanan Aydoğan Spor Kulübü’nün de sporda uğradığı erozyon ile çağ dışı bir görünüme kavuştu.

İşte bu stadı tam iki ay önce, Ocak 2012 tarihinde oynanan Akıncılar - Cihangir Federasyon Kupası maçı nedeniyle ziyaret ederken, Akdoğan Özgürlük Stadı’nın mezbeleye dönüşen ve fecaat arz eden kötü halini de gözler önüne sermiştik.

YENİDÜZEN Spor Servisi’nin bu yayını üzerine Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve ona bağlı Spor Dairesi harekete geçti ancak palyatif önlemler ile eleştirilere yanıt vermeye çalıştı. Hatta Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu da stada incelemelerde bulunarak, olaya el koyduğunu açıklamıştı.

İşte, YENİDÜZEN Spor Servisi olarak iki ay sonra, yeniden Akdoğan Özgürlük Stadı’nın son durumunu yerinde incelemek için Akdoğan Özgürlük Stadı’na gittik.

 

KUZEYDEKİ TRİBÜN İKİ HAFTA İÇİNDE “UZAY ÇATI” OLACAK

Stada girildiğinde, bir süre önce inşa edilen Kuzeydeki açık tribünde inşaatın devam ettiği görülüyor. Bu konunda inşaatı gezerken, statta çalışmaları yürüten Hayrullah Kurt İnşaat Şti. yetkilisinden aldığımız bilgiye göre, kendilerinin tribünlere takılacak “uzay çatı” tribünü, futbolcu soyunma odaları ve korkulukları tamamlayacaklarını ve uzay çatının 15 gün içerisinde yerine monte edileceğini açıkladı.

 

SOYUNMA ODALARI TAMAM, HAKEMLERİNKİ BEKLEMEDE

Tribünün altınında büyük ölçüde tamamlanmış olan çağdaş futbolcu soyunma odalarını gezerken, soyunma odalarının tuvaletleriyle birlikte gerçekten çok güzel olduğu gözlemlendi.

Ancak hakem soyunma odalarının hangi bölgeye yapılacağının bilmediğini ifade eden yetkili bu konunda bilgisi olmadığını söyledi.

 

GÜNEY TARAFTAKİ PİSLİK VE REZALET DEVAM EDİYOR

Stadın yıkılmak üzere olan tavanının altından sonuna kadar açık giriş kapısından içeri girdiğimizde, Güney tarafında eski ahşap ve tehlike arz ettiği için yıkılan ama adeta bir mezbeleye dönen bölümde rezaletin ve pisliğin devam ettiği görüldü.

Bu bölgede bulunan soyunma odalarında insan dışkıları yer alırken, basın tribününe çıkan merdivenin trajikomik yarım hali de görülen diğer olumsuzluklardan sadece birisiydi.

Çim zeminin bakımı için kullanılan çim biçme makinesinin de hurdaya döndüğünü görüldü.

 

ÇİM ZEMİN DE BERBAT

Daha geçtiğimiz haftaya kadar içerisinde futbol oynanan Akdoğan Özgürlük Stadı’nın zeminin adeta bir tarlaya döndüğünü ve futbolcu sağlığı açısından büyük tehlike arz ettiğini saptadık. Hangi akla hizmet ile bu zeminde futbol oynanmasına izin verildiği de akıllarda oluşan soru işaretlerinden bir tanesi oldu.

 

AYDINLATMA DİREKLERİ (PİLON) TEHLİKE SAÇIYOR

Stadın ışıklandırılmasını sağlayan dört adet aydınlatma direğinin de kaderlerine terk edildiğini ve adeta tehlike saçtıklarını görülürken, direklere bağlı elektrik panolarının açık bir şekilde korumasız olarak, ortada durduğu ve stada giren birinin bunlara temas etmesi halinde sonucun ölüme kadar varabileceği varabileceğini gözlemlendi.   

 

STAT ÇEVRESİ BOMBA DÜŞMÜŞ GİBİ

Son olarak, gezdiğimiz stat çevresinin adeta bomba düşmüş bir şekilde olduğunu saptarken, bölgenin Belediyesi olan Akdoğan Belediyesi’nin de bu stadı unuttuğunu gördük.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler