1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘Taçoy’un Saray hesabı’
‘Taçoy’un Saray hesabı’

‘Taçoy’un Saray hesabı’

UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin, Başbakan İrsen Küçük’e karşı açtığı bayrak sonucunda yaptıkları açıklamalar gündem olmaya devam ediyor. Köşe Yazarı Ali Tekman, geçtiğimiz gün UBP Milletvekili Hasan Taçoy ile yaptığım

A+A-

 

 

UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin, Başbakan İrsen Küçük’e karşı açtığı bayrak sonucunda yaptıkları açıklamalar gündem olmaya devam ediyor.

Köşe Yazarı Ali Tekman, geçtiğimiz gün UBP Milletvekili Hasan Taçoy ile yaptığım röportajı yorumladı ve Taçoy’un aslında neyi amaçladığını kaleme aldı. İşte Tekman’ın değerlendirmesi:

“Başbakan Küçük’e karşı başlatılan “darbe sürecinde” yerini alıyor.

Yenidüzen’den Fayka Kişi soruyor;

‘Hükümete bir yıl süre tanıdığınız ve aktif muhalefet yapacağınız söylendi?’

Bakın ne diyor Taçoy cevaben:

Hükümete değil, Başbakan Küçük’e tanıdım. Tutarsızlıklar rahatsızlık yaratıyor, istikrarsızlığın doğurduğu güvensizlik var. İnsanlarda güvensizlik oluştu. Ben de artık doğruları söyleyeceğim. Doğruları halkla paylaşacağım.”

Anladınız mı Taçoy’un ‘başkaldırısının’ arkasındaki esas amacı?

- Aman zinhar hükümet devrilmesin, Küçük’ü devirelim, “Saray” yanlısı bir kabine kuralım, memleketi oradan yönetelim, hesabıdır bu…”

 


 

Eroğlu, DP Kurultayı’nda…

Demokrat Parti, 8 Ocak Pazar günü Kurultayı’nı yapıyor.  Şimdiden ‘sönük’ geçmesi beklenen Kurultay’ın en heyecan verici kısmı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun DP Kurultayı’na katılımı olacak herhalde…

DP Başkanı Serdar Denktaş daha düne kadar Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun suçlayıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Pazar günü ise Eroğlu, hem DP Kurultayı’na katılım gösterecek, hem de konuşma yapacak. Ne diyecek ne mesaj verecek göreceğiz.

Ama bundan da önemlisi Denktaş ile Eroğlu’nun paslaşmasına şahit olunacak sanırım.

Özellikle Eroğlu, UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’e gözdağı verebilecek DP Kurultayı’nda… 

 


 

UBP Girne karışık…

UBP’de istihdam krizi sürüyor. Bir yanda Kıb-Tek’e yapılan istihdamların verdiği rahatsızlık, diğer yandan eski KTHY çalışanlarının istihdamları konusunda yaşanan sorunlar devam ederken,

UBP Girne İlçe Örgütü   de istihdam krizi ile karşı karşıya… 

Bir yöneticinin 3 ay önce kızını işe aldırması, geçtiğimiz günlerde de damadını işe aldırması, rahatsızlık uyandırdı.

Bazı Girneli UBP’lilerin, bu durumdan epeyce şikayetçi olduğu bildirildi.

 


Kuru fasulye ve ekmek

 

“Lider dediğin kişi renkli, bir kişiliğe sahip olmalı.

Çok ciddi, çok resmi durmamalı her zaman.

Esprili ve şakacı halleriyle güldürmeyi de başarabilmeli herkesi…

Gıdıklayıcı, açık saçık fıkralar da anlatabilir sohbetlerinde hatta…

Denktaş ile Klerides sanırım buluştuklarında bundan kaçınmazlardı.

Zaten en çok neye şaşarım ben…

Çok katı yüreği olduğunu düşündüğüm ve çok acımasızca kararlar verdiğine inandığım Denktaş’ın espritüel kişiliğine…

Bir yandan merhametsiz bir adam

Bir yanda çok şakacı bir kişilik…

Eğer kulağımıza çalınanlar doğruysa, şu anda ölüm kalım savaşı verdiği hasta yatağında bile bakıcılarıyla şakalaşıyormuş… “

 

ŞENER LEVENT

 


 

UBP’nin sözüne güvenir misiniz?

 

“Şu an için Hava-Sen yöneticilerinin yerinde olmayı kimse istemezdi herhalde.

Hiç kuşkusuz çok sayıda insan Başbakan İrsen Küçük’ün yerinde de olmak istemez.

Sendikacıların yerinde olunmak istenmez çünkü varılan mutabakatı sağlam kazığa bağlayamadılar. Saflı gösterdiler. Kısacası kandırıldılar.

Başbakan’ın yerinde olmak istemeyenler de var mutlaka. Allah aşkına kim, 35 gün önce verdiği söze aykırı davranmayı, adeta “Ne önemi var?” deyip önemsizleştirerek geçiştirebilir.”

 

HASAN HASTÜRER

 


 

Vatandaşlık Karaborsaya Düştü

 

“Gel gelelim Vatandaşlık bekleyen binlerce insanın aslında bir ülkenin vatandaşı olduğu düşünüldüğünde (Dünyaca tanınan bir kimliğe ve pasaporta sahip olan) neden birkaç kâğıt parçası niteliği dışında herhangi bir vasfı ve işlevi olamayan bir şeye ihtiyaç duysunlar ki?

Eğer sorun çalışma hayatında eksikliğinin verdiği sıkıntı ve sorunlar ise, bunlar belli bir düzenleme ile halledilebilecek konular aslında…

Yapılacak olan çok basit…

Ya çalışma hayatı ile ilgili kriterleri tekrar gözden geçirir ona göre tekrar bir düzenleme yaparsınız. (Örnek; Ülkede en fazla çalışma izni ile çalışma süresini 4 ya da 5 yıl gibi sınırlayıp, vatandaşlık hakkı kazanması sağlamazsınız)

Ya da uzun süre boyunca ülkede çalışma izni ile ikamet eden insanlara bazı kolaylıklar sağlarsınız. (Örnek; Süresiz çalışma izni gibi)

Burada önemli olan yeter ki bu talebi cevaplayabilecek siyasi irade ortada olsun…”

 

MEHMET EŞ


 

“Nefret bir ülkede yaşarık...Bir çocuk için ameliyat parası zar zor toplanmaya çalışırken, ülkenin başbakan geçineni törenle Ankara’ya anjiyo olmaya gider...”

Ulaş Barış’ın profilinden

 

***

Kanser hastalığına yakalanan Turan Katırcıoğlu'na yardım için bütün ülke halkı seferber olurken, devlet yetkililerinden tek bir çıt bile çıkmadı. Acaba çıktı da ben mi duymadım? Sağlık Bakanlığı nerde? Koskoca (!) KKTC devleti nerde?

 

Tügen Çelik’in profilinden

 


“Basın camiasının artık bir etik sorunu var. Etik ilkelerin göz ardı edilerek, gazetelerin satışlarını arttırmak için flaş manşet yaratıyorlar. Gazeteler bunun için bizim isimlerimizi de kullanıyorlar. Bilinsin ki bizim partimizde böyle bir faaliyet hiç bir şekilde yoktur.”

 

Nazım ÇAVUŞOĞLU (İçişleri Bakanı)


 “Tüm dünyada hükümetler mevcut haklara dokunmadan sadece süreli olarak hak dondurma yolunu seçerken, UBP hükümeti krizi fırsat bilerek kazanılmış hakların yasalarla ve kararnamelerle hepten budanması yolunu seçmiştir. Bunun krizle bir ilgisi yoktur. Kriz bahane edilerek fatura çalışanlara çıkarılmıştır”

KTÖS-KTOEÖS


 

GÜNÜN FOTOSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler