1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TABİPLERDEN KİMYASAL UYARISI
TABİPLERDEN KİMYASAL UYARISI

TABİPLERDEN KİMYASAL UYARISI

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, hafta sonu Alsancak’ta bulunan kimyasal deposunda meydana gelen patlama ve yangının ardından açıklama yaptı.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, hafta sonu Alsancak’ta bulunan kimyasal deposunda meydana gelen patlama ve yangının ardından açıklama yaptı.

 

Birlik adına açıklama yapan Dt. Teksen Köroğlu vurguladı; “Halkımızda, toplumumuzun her bireyi de artık kararını vermeli ve YANLIŞ yapılanlara, BİR ŞEY YAPILAMAMASINA artık izin vermemelidir”

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

İzin veren makamlar, karar vericiler, denetleyenler, hükümetler daha ne kadar görüntüyü kurtarma çabası içinde haraket ederek, ülkemize,insanımıza, çevremize zarar vermeye devam edeceksiniz.?

 

Bunları biliyor musunuz?

 

Bilmiyorsanız neden bilenlerden öğrenip tedbirlerini almıyor sunuz.

 

Biz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak defalarca uyarılarda bulunmuş bu tür kimyasalların,  tarımsal ilaçların, pestisitler dediğimiz “Calıkıran”ların büyük bir dikkatle gerekli koruyucu önlemlere uyularak depolanıp saklanması, kullanılması ruhsatlandırılması gerektiğini söylemiştik.

 

Bu gibi maddelerin yetkili ve eğitilmiş kişiler tarafından kontrollü satılmasını, kullanılmasını istemiştik. Bu tür maddelerin satıldığı depolandığı yerlerin özellikleri bu yerlerde doğal afetler, yangın ve hırsızlık gibi olaylara karşı önceden güvenlik önlemleri planlanması ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaç kez daha söylemeliyiz?

 

Birileri para kazanacak diye halkın sağlığı ile oynayanlar kamuoyuna yarı doğru bilgiler vererek halkımızı sakinleştirip uyutmaya çalışmaktadır. Ve ne acıdır ki yöneticilerimiz de ( şimdiki ve geçmiş hükümetler) görevlerinin ne olduğunu unutarak bunlara destek çıkarak suça ortak olmakta suç işlemektedirler.

 

Birincil görevimizin İNSAN SAĞLIĞINI KORUMAK olduğunu bilerek hareket eden Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği insan sağlığı ile ilgili her türlü konuda gerekli mercilerle diyaloğa hazır olduğunu ve her türlü katkıyı yapacağımızın bilinmesini isteriz.

 

Kanserin küçücük ülkemizde girmediği ev neredeyse kalmamıştır.

 

Kanser denen hastalığı  ne üzücüdür ki bizler kendi elimizle çevreye yaptığımız yanlış uygulamalarla inanlıllmaz bir hızla artmasını sağlamaktayız.

 

İnsanımız bilinçsiz ve bilgisiz sırf para kazanmak uğruna kendi elleriyle bilmeden cinayet işlemektedir.

 

Hükümet bir an önce eyleme geçmeli, bu olumsuzluklara dur demelidir.

 

Halkımızda, toplumumuzun her bireyi de artık kararını vermeli ve YANLIŞ yapılanlara, BİR ŞEY YAPILAMAMASINA artık izin vermemelidir. Biz  Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bunları bilmiyor muydunuz?

 

Yüzme havuzu dezenfektanlı gaz ve toz klor bileşikleri (kalsiyum hipoklorir, lityum hipoklorür, sodyum hipoklorürle trikolorsiyanürik asit, potasyum dikloroizosiyanürat, sodyum diklorosiyanürat vb. organik klor bileşikleridir. Organik ve anaorganik klor bileşikleri birbiri ile geçimsizdir. Kürek ya da  kapların ortak kullanılması bile birçok kazaya yol açabilir.  Bunların kazara birbirine karışması şiddetli patlamalara neden olabilir.

Bunlar aynı zamanda oksitleyici ve korozif maddelerdir.Oksitleyiciler (kalsiyum hipoklorür vb ) kimyasal olarak maddelerin yanamsına neden olabilir. Yangın ve patlama tehlikesinin artırır. Tepkimeler oda sıcaklığında ve kendiliğinden olabilir. Oksitleyici sıvı kimyasallar  ise şiddetli yangın ve patlamalara yol açabilir. Bu gibi kimyasalların ilk etkisi yangın ve patlamadır. Doğrudan ölüm nedeni olabilecek bu durum esas olarak depolama ve uygulamadaki sorumlulukla ilgilidir. Gerekli tedbirler alınacak olursa %100 önlenebilecek bir durumdur. Akut etkilenmede kişilerde solunum yetmezliği, yanıklar, gözlerin  üst solunum yollarının  etkilenmesi söz konusudur.  Solunum sistemi ile giren gazlar tahriş, üst solunum yollarında akut ve kronik reaksiyonlar, astım krizlerinin yarılması, kronik akciğer hastalarının  durumlarının ağırlaşması vb. durumlar solunum yolu ile etikleyen bütün gazlar için geçerlidir. Çocuk ve yaşlılar daha büyük oranda etkilenir.

Korozif maddeler ise temas etkileri maddelerin  kimyasal olarak tahribine neden olurlar. Deri, gözler,solunum sistemi ve sindirim sisteminde yıkıcı etkileri vardır. Dökülme, saçılma ve değmelere karşı dikkatli olunmalıdır.

 

Yangın çıkarsa kuru kimyasal yangın söndürücü  KULLANILMAZ. SADECE ÇOK MİKTARDA SU PÜSKÜRTÜLÜR.

 

Bu nedenle:

-Bu kimyasallar çocuklar ve evcil hayvanların erişemeyeceği biçimde saklanmalıdır.

-Kaplar uygun malzemeden yapılmalı ve ağızları çocuklar ve yetkisiz kişilerde açılamayacak biçimde saklanmalıdır.SADECE ORİJİNAL KAPLARINDA SAKLANIR. Başka kaba konulamaz.

-Bunları bir yere boşaltırken her biri için ayrı  başka kimyasallar bulaşık olmayan kap ve taşıma kaşıkları ya da kepçeleri  kullanılmalıdır.

-Bu işi yapanlar gözlük, eldiven ve çizme vb koruyucu malzemeler giymelidir.

-Toz ve kuru kimyasallar nem ve ıslanmaktan korunmalıdır.Islak bir kaşıkla temas bile patlama nedeni olabilir.

-Kimyasal asla sulandırılmaz uygun miktar doğrudan havuza atılır.

-Bunların yanında sigara içilemez, çakmak çakılamaz.

-Soğuk ve kuru yerlerde  güneş ışığından korunacak biçimde saklanmalıdır.

-Depo çok iyi havalanmalıdır. Bina içinde toplanacak buharlar yangın ve patlama nedeni olur.

-Oksitleyici ve asitler yan yana konulamaz.

-Sıvılar toz ve katıların üzerine ya da yakınına konulamaz.

-Başın üzerindeki raflara yerleştirilemez.

-Bu kimyasallar petrol ürünü, canlıkıran, kimyasal gübreler, boyalar, gresler, fayans temizlik maddeleri, terebentin ve tutuşabilir maddelerle birlikte depolanamaz.

-Aynı yerde boş kimyasal kapları istiflenemez. Bu kaplar tekrar kullanılamaz. İyice yıkanıp temizlenmeden çöpe atılamaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 677 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler