1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SUYUN VANASI TÜRKİYE'NİN ELİNDE OLACAK'
SUYUN VANASI TÜRKİYENİN ELİNDE OLACAK

'SUYUN VANASI TÜRKİYE'NİN ELİNDE OLACAK'

BKP, Türkiye’den su ve elektrik getirilmesi projelere karşı olduğunu vurguladı

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Türkiye’den su ve elektrik getirilmesi projelerinin Kıbrıs’ı Türkiye’nin siyasi ve ekonomik nüfus alanı içerisine sokup bağımlı hale getireceğini savunarak, bu projelere karşı olduğunu vurguladı.

Birleşik Kıbrıs Partisi Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bu projeler Kıbrıslı Türklere su ve elektrik sağlama gibi masum bir amaç için gerçekleştirilmemektedir. Bu projeler Türkiye’nin fetih ve ilhak politikasının bir sonucudur. Elektik ve su ile Kıbrıs’ın tümünün Türkiye’ye bağımlı hale getirilmesi, ekonomik ve siyasi nüfus alanı altına sokulması hedeflenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Kıbrıs’ta elektrik üretiminin yapıldığını, Elektrik Kurumu’nun özerkleştirilmesi ve teknolojik yenilikler ile kapasitesinin arttırılması durumunda ihtiyaç fazlası elektrik üretmenin bile mümkün olduğunu kaydeden Korkmazhan, Elektrik Kurumu’nun ve elektrik üretiminin ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi.

Kıbrıs’ta su ihtiyacı bulunduğunu, ancak bu ihtiyacın gemiler ile taşınan sular ile de karşılanabileceğini de ifade eden Abdullah Korkmazhan, “Deniz altından boru ve kablo yolu ile getirilecek su ve elektriğin şalterinin ve vanasının kontrolü, Türkiye hükümetlerinin elinde olacak. Her an kesilebilecek ve bizim olmayan bir su ve elektriği kullanmak durumunda kalacağız” görüşünü savundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 467 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler