1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SÜTTE ZEHİR!
SÜTTE ZEHİR!

SÜTTE ZEHİR!

Ülkedeki süt piyasasını elinde bulunduran devlet kurumu Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK), üreticiden topladığı tonlarca sütte aflatoksin denilen bir tür zehir saptadı. SÜTEK’e ait tankerler günde yaklaşık 15 ton sütü bu nedenle imha ediyor. Bir hafta

A+A-

 

 

Ülkedeki süt piyasasını elinde bulunduran devlet kurumu Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK), üreticiden topladığı tonlarca sütte aflatoksin denilen bir tür zehir saptadı.

SÜTEK’e ait tankerler günde yaklaşık 15 ton sütü bu nedenle imha ediyor. Bir haftayı aşkın süredir her gün 15 ton sütü imha eden kurum, şu ana kadar yaklaşık 100 ton sütü Haspolat’a döktü.

Normalde toprakta bulunan ve hasat öncesinde ve depolama sırasında tahıla bulaşıp çoğalabilen ve tahılları etkileyen bir zehir türü olan aflatoksin kalıntısı bulunan tonlarca süt, Haspolat’taki Su Arıtma Tesisi’ne boşaltılıyor.

Genetik çalışmalarla son yıllarda kesin olarak kanıtlanmış olan ve birçok organın yanı sıra esas olarak karaciğer üzerinde etkili olduğu ve giderek karaciğer kanserine yol açtığı belirtilen aflatoksin maddesinin insan sağlığını ciddi olarak etkilediği kaydediliyor.

Hayvancıların ürettiği sütü satın alarak piyasadaki süt işleyen imalatçılara satan SÜTEK’in Müdürü Özlem Yanar da sütte tespit edilen zehirli madde konusunu doğruladı.

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler