1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SUSKUNLUKLARINI BOZDULAR
SUSKUNLUKLARINI BOZDULAR

SUSKUNLUKLARINI BOZDULAR

Geçtiğimiz hafta Atletizm Federasyonu’nun Meliz Redif ve antrenörü Levent Ilgın hakkında yayınladıkları basın bildirisine, sporcu ve antrenöründen yanıt geldi. “Biz kimiz?” başlığı ile yayınladıkları basın bildirisi şöyle: “Uzun y

A+A-

 

 

BİZ KİMİZ... Atletizm Federasyonu, geçtiğimiz hafta Meliz Redif ve Levent Ilgın’ın olimpiyatlar öncesi basın toplantısında yaptıkları açıklamalara bir basın bildirisi ile yanıt vermişti. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Redif ve Ilgın “Biz kimiz” başlığı ile bir bildiri yayınladı

 

Bildiride “Meliz’e harçlık değil, Kıbrıs Türk halkını temsil etmesi ve ihtiyaçları için harcama yaptınız. Bir yatırdınız ve on misli karşılığını manevi olarak aldınız. Dünya televizyonları önünde ülkesinin ismini defalarca zikretti ‘ben buyum’ dedi” dedi gibi çarpıcı açıklamalar bulunuyor

 

Geçtiğimiz hafta Atletizm Federasyonu’nun Meliz Redif ve antrenörü Levent Ilgın hakkında yayınladıkları basın bildirisine, sporcu ve antrenöründen yanıt geldi. “Biz kimiz?” başlığı ile yayınladıkları basın bildirisi şöyle:

“Uzun yıllardır sporcum Meliz için , inandığım ve motivasyonunu sağlayarak kendisini, zorlu ve bir o kadar da sıkıntılı geçecek olimpiyat hedefini başarabileceğine inandırdığım sporcumla sonunda olimpiyat hedefini gerçekleştirmemin sonsuz mutluluğu içerisinde iken; sayın Federasyon Başkanı ve yönetiminin bizi kırdıkları ve dibe gönderdikleri büyük iddiaları, hem bizlerden alıyorlar hem onlardan, diyorlar ve ekliyorlar antrenör ve sporcu olarak sizin herşeyinizi ‘Türkiye Atletizm Federasyonu karşılıyor'un anlamı ne. Federasyonumuz maalesef geçmiş 16 Mart 2012 tarihinde kalarak (..........) egolarını unutamamışlar ki Meliz ve antrenörünü taşlamaya ve kötü imaj çizerek karalamaya çalışmaları, üstelik aleni olarak basının önünde rencide etmeleri nasıl bundan sonra sporcusunu koluna alacak ve başarısına yardımcı olacağını bilemiyorum.

İşte o zaman biz kimiz? sorusunu ki hiç bir zaman cevabını veremediğim bu sorunun içerisinden belki de hiçbir zaman çıkamayacağımı göstermişlerdir bizlere. Sporcu ve antrenörüne kısaca şunu diyor federasayonumuz “hem ordan alıyorsunuz hem bizden. Nasıl bir çelişkidir bu” diyorlar. Zaten senin bütçen bu seviyedeki sporcuyu ve sporcuları idame ettirecek yeterliliğe sahip değilki de Türkiye’nin yardımına el uzatıyorsun.”

 

“ALTINLARINI BOZDURARAK SPORA DEVAM ETTİ”

“Meliz bu noktalara gelmeden çok seneler önce, kendisine verilen altın ödüllerini, bozdurarak sporunu yarım bırakmamamak pahasına direnmesi, antrenörünün ekonomik krize girdiğinde kimlerin bu konuya duyarlı davranıp yardım elini uzatmasından tutunda! Sporcumun geldiği bugünkü durum itibarı ile standartlar doğrultusunda Türkiye Atletizm Federasyonun’un (C) statüsündeki bir sporcusu olarak, mevzuat ve kıstaslar doğrultusunda yardım alması dışında olan biten yok.

Diğer taraftan KKTC Meliz'in kendi ülkesi ve bu hedefte yanında olacağını her türlü desteğin sözünü veren yine bizim spordan sorumlularımız değil mi? Allah’tan de ben değilim, kaldı ki bu destek kendiliğinden de ortaya çıkmamıştır. Bu tamamen antrenörü olarak benim 2012 Londra Olimpiyarları hedefi ile sporcum Meliz için hazırladığım ve geniş ayrıntıların yer aldığı bir proje doğrultusunda olduğuna inanmak istiyorum, neden? Çünkü bu verilen maddi katkılar bu doğrultuda sporcunun sportif başarısı için harcanan yatırımlardır. Bu istekler  2009 yılında yetkililere dosya halinde verilmiştir. Geçen süreç içerisinde Meliz Türkiye’de kendini bu branşta ispatlamış ve kanıtlamıştır. Şuna da inanıyorum, şu an türkiyede atletizmin bu seviyedeki noktaya gelmesindeki başarı grafiğine sporcumuz Meliz’in de katkısı yadsınamaz.

İşte sayın federasyon başkanının bahsettiği ve terk ettiğim toplantı ve sonrası (sen kimsin? Meliz Redif’in antrenörüyüm, hayır sen Türkiye Atletizm Federasyonu’nun antrenörüsün ve onlar senin ve sporcunun herşeylerini karşıladıklarını söylüyorlar. Böylemi düşünüyorsunuz yazıklar olsun deyip sinirlendiğim anda diğer taraftan spor koordinatörümüz, sen bu sinirle bundan sonra ne Meliz’e ne de kendine faydan olur bırak artık bu işi diyor) Bu süreç ne zaman yaşanıyor, İstanbul Dünya Salon Atletizm Şampiyonası dönüşü sonrası ve birçok şey daha! Biz Kimiz?”

 

“BİR YATIRIP 10 MİSLİ MANEVİ KARŞILIĞINI ALDINIZ”

“Bir taraf spor bakanlığı tarafı, diğer taraf sayın federasyon başkanı ve federasyon tarafı hem ondan hem bizden olmaz diyenler. Diğer yetkililer ise bakanlık tarafı "biz yanınızdayız bizim yardımlarımızdır önemli olan Allah versin Türkiye daha fazla yardım etsin sporcularımıza" siz önünüze bakın konsantrasyonunuzu kaybetmeyin diyorlar. Allah’tan yalnız değildim artık sporcumun ailesini de bu çirkin tartışmanın içerisine çektikleri için bu süreci bire bir kendileri de yaşadılar.

Bayram öncesi ise her iki tarafta aynı nakaratı söylemeye başlamışlar, hem ondan hem bizden olmaz diyorlar. Hele Spor Dairesi ise verdikleri paranın büyüklüğünden bahsedip övünüyorlar. Helal olsun sizlere, bizler sporcumuza ne verdiysek sporcumuz karşılığında  bizlere ve Kıbrıs Türk halkına başarısı ve söylemleriyle fazlasını vermiştir. Kaldı ki sporcumuza siz harçlık vermediniz sayın yetkililer, yine sizleri ve bizleri Kıbrıs Türk halkını temsil etmesi için hedefini başarması için maddi harcama yaptınız, ihtiyaçlarını karşıladınız bir yatırdınız ve on misli karşılığını manevi olarak aldınız. Dünya televizyonları önünde ülkesinin ismini defalarca zikretti “ben buyum” dedi. Nerden geldiğini kim olduğunu iyi biliyordu ve bunu defalarca sevgi öpücükleriyle de selamlarını gönderdi Kıbrıs’taki sevenlerine.

Biliyormusunuz sayın başkana soralım, kafilelerimiz Türkiye’ye giderken yollukları, konaklamaları, iaşe ve ibadeleri ile sağlık giderleri adı altında tüm masrafları spor dairesi tarafından karşılanmıyor mu verdiğiniz fizibilite raporlarıyla! Karşılanıyor. Peki ala orada belli standartlarda başarılı olmuş sporculara Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından da ayni başlıklar altında ödeme yapılmıyor mu? yapılıyor. O zaman bunu niye kabul ediyorsunuz veya ordan alıcaksanız neden Kıbrıs’taki yetkililerden da istiyorsunuz ve bunun gibi örnekleyeceğimiz birçok konu. Meliz başarısının peşinde her yıl aylarca ülkesinden ve ailelerden uzak kamp çalışması ve yarışmalar derken 1 ay ile zaman olur üç ayı aşkın yurt dışında kalıyorsunuz. Ne için sonunda bunları duymak için mi? Biz Kimiz?  

Bakıyorum son gazetelerde birçok sporcu kendine hedef olarak bir sonraki olimpiyatları göstermişler ve diyorlarki bu hedef için bize de yardım ediniz. İşte Melizimiz bakın nasıl bir motivasyon sağlamış hedefi belli olan sporcularımıza ki, olimpiyatlar olarak hedef açıklamış genç sporcularımız. Ama diğer taraftanda DİKKAT sonucunda bu seviyeye gelmeleri halinde karşılaşacakları şey Meliz gerçeği olacak bu durumda size Türkiye her şeyinizi karşılıyor? ayağınızı denk alın olacaktır ve “Biz Kimiz?” sorusu.”

 

“FEDERASYON BİZİ CAMİ AVLUSUNA BIRAKMIŞTIR”

Evet biz kimiz (çirkin ve tartışma yerinin gazeteler ve basın olmayacağı Kıbrıs Türk sporcusu ve antrenörüyüz) çünkü bu söylemlerle ülkemiz ve federasyonumuz bizi cami avlusuna bırakmıştır. Bunu biz tercih etmedik, spor yapmak istedik ve başarı basamaklarını her zaman tek tek çıktık, çıktıkça ülkemizin arkamızda olduğunu daha fazla hissetmek istedik, taşlanmak değil! Basın toplantısında sporcum hissettiği duyguları paylaşmış buna gücenen maalesef biz büyükler yine doğruyu göremedik, bir çuval inciri berbat ettik. Oysa ben sonrasındaki televizyon ve radyolarda bu konuların fazla uzamaması için sen ne dedin ben ne dedim den vazgeçerek  daha güzel ve iyi başarılarımız için nasıl bir yol haritası çizmemiz gerektiğini vurguladım. Ama olmadı federasyonumuzun bu tutumunu hiç anlamadım anlamayacağım da bindiği dalı kesmiştir. Son İzmir’de yapılan yarışmalarda bile sporcusuna inanmamış ve bunu gazete sayfalarına taşımış federasyonumuz, oysa sporcumuz yine o toplantıda içinde bulunduğu üzüntülü durumu neden yarışamadığını anlatmış üzüldüğünü belirttiği halde federasyonumuz demek ki bu konuda sporcusuna güvensiz ve tatminsiz bir robot misali açıklamalar, fakat meliz robot olmadığını kanlı canlı bir varlık olduğunu yine aynı toplantıda da açıklamıştır. Bu durumu kurtarmak için federasyon hiç çaba göstermemiştir. Sürekli sporcusu ile bir kavga ve söylemler içerisinde bir resmiyet koymuşlardır araya.

 

“MELİZ SADECE HAKKINI ALDI, EKSTRA DEĞİL”

“Oysa Federasyon bugün ve yarın elde ettiği kazanımları ve projelerimin kilit ismi başarısı ile övündüğümüz her projenin önüne koyduğumuz bu sporcumuz Meliz Redif değilmiydi!  ki bazı kapılar açıldı ve projeler hayat buldu. Meliz sadece hakkını aldı kimse kendisine al bu da senin extrandır (spor bakanımızın dünya salon şampiyonasından sonra ödül olarak vermiş olduğu 5 bin TL’lik ödül hariç)  ödülündür demedi. Yaşayan sosyal bir varlığımızdır Meliz, onunda ihtiyaçları vardır, günün 6 saatinden fazlasını yaptığı bu spora ayırarak çalışıyor, temsil ettiği ülkesi KKTC’yi ve sporunu uluslararası arenada icra etmek için çıkar yol olarak kendisine gösterilen Türkiye Cumhuriyeti’ydi. Bu temsiliyeti sonucunda üzerini yine çizelim başarması için verilen maddi katkıları mevzu bahis ederek kıskançlık fobisi ile sporcunun üzerine geleceksiniz! sporcum Meliz bahsettiğiniz gibi tanınmamışlık statükoyu kendisi istemedi herzaman bu durumun içerisinde vardı. Bu süreçte böyle ise içerisinde olmaya da devam edecektir. Biz Kimiz?”

 

“SPORU BIRAKTIĞINDA GÜVENCESİ OLMAYACAK”

“Biz kimiz? Bunu birisi bize anlatsın arkadaşlar, yarın öbür gün sporcumuz meliz redif 30 yaşında bu sporunu bıraktığında sütten çıkmış balığa dönecek ne için bir hiç için mi? hayır. Hiçbir güvencesi henüz olmayacak yaptığı sporun sonunda nasıl bir geleceği olacakki çünkü tek bildiği sporunu yaptı ve başarılı olmaya çalıştı. Sonrasında yeniden sıfırdan mı başlayacak hayat mücadelesine ve emekli olacak ilgili işten da bir hayat garantisi olsun çok zor yaşıtları atı aldı ve üsküdarı geçmiş olacaklardır. Sporcumuz ise bu süreç zarfında hiç mi ülkesi için  çalışmadı, ter akıtmadımı diyeceğiz. Hepimiz elimizi vicdanımıza koyalım arkadaşlar bu sporcularımız kolay yetişmemektedir. Tarihimiz bu kayıp sporcularımızla doludur.

Meliz ve Meliz gibi arkadan gelerek ülkesini sportif başarılarıyla destekleyecek olan sporcularımızı, ülkemize birer spor elçisi olarak kazandırmanın zamanı geldide geçiyor arkadaşlar. Meliz ve bundan sonra meliz gibi başarı yakalayacaklar için. Biz kimiz? sorusu netlik kazanmalıdır.

Bu şekilde bu olayları kaleme almamayı dilerdim. Bu çalışmalarım ve çabalarım takdir ediliyormuş mutluymuşlar ve son spor dairemizin röpörtajnın sonunda Meliz’e başarılarının devamını dileyerek tüm sporcularımıza da bu hedef doğrultusunda çalışma temennisinde bulundular. Ayni temennileri paylaşıyoruz sizler içinde”

                  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 979 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler