1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SÜRPRİZ YOK
SÜRPRİZ YOK

SÜRPRİZ YOK

Güney Kıbrıs’ta dün gerçekleşen yerel seçimlerde sürpriz yaşanmadı. DİSİ oylarını artırırken, AKEL, DİKO ve EDEK’in oy oranlarında düşüş yaşandı SEÇİMİN GALİBİ DİSİ Güney Kıbrıs’ta dün yapılan yerel seçimlerde DİSİ’nin ada

A+A-

 

 

 

Güney Kıbrıs’ta dün gerçekleşen yerel seçimlerde sürpriz yaşanmadı. DİSİ oylarını artırırken, AKEL, DİKO ve EDEK’in oy oranlarında düşüş yaşandı

 

SEÇİMİN GALİBİ DİSİ

 

 

Güney Kıbrıs’ta dün yapılan yerel seçimlerde DİSİ’nin adayları dört ana belediyeden 3’ünü kazanırken AKEL, Lefkoşa ve Larnaka’da seçimi kaybetti. 2006’daki seçimlere göre oylarını %33.9’dan %38’e çıkarmayı başaran DİSİ seçimin mutlak galibi olurken AKEL’in oylarında % 1.1’lik bir düşüş yaşandı

 

Güney Kıbrıs’ta dün yapılan yerel seçimlerden Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) birinci parti olarak çıkmayı başardı. Gazetemiz baskıya hazırlanırken elde edilen kesin olmayan sonuçlara göre DİSİ 20, Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) 19, Demokrat Parti (DİKO) 9, Sosyal Demokrasi için Hareket (EDEK) 5 ve diğer partiler toplam 3 belediye başkanlığı kazandı.

 

Lefkoşa’da; DİSİ, DİKO ve Avrupa Partisi (EVREKO) tarafından desteklenen bağımsız aday Konstantinos Yorgacis, oyların %57’sini alarak AKEL adayı Eleni Mavru’yu mağlup etti.

 

Limasol’da AKEL adayı Andreas Hristu oyların yaklaşık %58’ini alarak mevkisini korurken, AKEL ve DİKO’nun desteklediği Nicos Kleanthus, Larnaka belediye başkanlığını yine DİSİ, EDEK ve EVROKO tarafından desteklenen ve oyların %55.5’ini almayı başaran Andreas Luruciatis’e kaptırdı.

 

 Baf’ta ise AKEL ve DİKO tarafından desteklenen EDEK adayı Savvas Vergas oyların %49.1’ini alarak EDEK adayı olan ancak DİSİ tarafından desteklenen Fidias Sarikas’ı saf dışı bıraktı.  

 

Güney Kıbrıs’ın yüz ölçüm olarak en büyük belediyesi sayılan Strovolos’ta ise DİSİ adayı Lazaros Savvides, üç dönemdir belediye başkanlığı yapan AKEL adayı Savvas Eliofotu’yu koltuğundan etti.

 

Sabah saat 07.00’da başlayan ve saat 18.00’de sona eren oy kullanma süresi içerisinde, 12.333’ü AB vatandaşı olmak üzere toplam 546,111 seçmenin oy kullandığı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

Güney Lefkoşa’nın yeni Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis sonuçların açıklanmasının ardından tebrikleri kabul etti

 

 

Bu haber toplam 1471 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler