1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SURLARİÇİ BOŞALDI
SURLARİÇİ BOŞALDI

SURLARİÇİ BOŞALDI

İŞÇİ GERİ DÖNÜYOR Maaşların azaldığı, hayatın giderek pahalılaştığı Kuzey Kıbrıs’ta yaşam giderek zorlaşıyor. Kıbrıs’ın kuzeyine çalışmak için gelen işçilerin Türkiye’ye geri dönüşü Lefkoşa surlariçinde konuşulan konuların başında

A+A-

 

İŞÇİ GERİ DÖNÜYOR

 

 

Maaşların azaldığı, hayatın giderek pahalılaştığı Kuzey Kıbrıs’ta yaşam giderek zorlaşıyor. Kıbrıs’ın kuzeyine çalışmak için gelen işçilerin Türkiye’ye geri dönüşü Lefkoşa surlariçinde konuşulan konuların başında geliyor. Bir zamanlar onlarca işçinin iş beklediği İnönü Meydanı’ndaki Dr Fazıl Küçük heykelinin çevresinde bu günlerde sadece 5-6 işçi bulunuyor.  YENİDÜZEN’e konuşan sur içi esnafı, genelde işlerin yarı yarıya azaldığını söylerken, iş azlığı nedeniyle 3-4 pansiyonun kapandığı, hâlâ çalışır olanlarda ise doluluğun % 30’dan az olduğu belirtti

 

Osman KALFAOĞLU

 

Son beş yıldan bu yana Türkiye’ye geri dönen işçi sayısının kimilerine göre 70 bin, kimilerine göre 30 bin iken, bu yıl sadece Haziran ortasından itibaren 47 bin işçinin ülkelerine geri döndüğü ifade edildi.

Sadece bir şirkette çalışan 24 işçinin aileleriyle birlikte Türkiye’ye döndüğü belirtilirken, Kıbrıs’ın kuzeyine çalışmak için gelen Türkmenistan, Pakistan ve Nijerya vatandaşlarının yarı ücret hatta kimi zaman daha az paraya çalışmaya razı oldukları için Türkiye’den gelen işçilere iş imkanı kalmadığı belirtiliyor.

Genelde inşaat sektöründe çalışan işçilerin geri dönüş nedeninin ise Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında ekonomik refah düzeyinin hemen hemen eşit olması olduğu ifade edildi. Kimilerine göre işçiler, işverenin yatırmamasından dolayı sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını kendisi yapmak durumunda kalıyor. Bu da işçinin gelirinde azalmaya neden oluyor. Bir başka görüşe göre işçiler eş ve çocuklarına oturma izni çıkartmak zorunda olduğu için… Bir de çalışma izni tek bir iş yeri için çıkarıldığından, inşaat işi olmadığı zaman işçiler çalışacak başka yer bulamıyorlar.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler