1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SÜRGÜN TÜZÜĞÜ' YARGIYA TAŞINDI
SÜRGÜN TÜZÜĞÜ YARGIYA TAŞINDI

'SÜRGÜN TÜZÜĞÜ' YARGIYA TAŞINDI

KTOEÖS ve KTÖS, bu sabah düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Öğretmen Nakil Tüzüğü”ne niye karşı olduklarını açıkladılar. Sendikalar ayrıca tüzüğün iptali için mahkemeye ara emri başvurusunda bulunduklarını duyurdu. İşte ortak açıklama

A+A-

 

 

KTOEÖS ve KTÖS, bu sabah düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Öğretmen Nakil Tüzüğü”ne niye karşı olduklarını açıkladılar.

Sendikalar ayrıca tüzüğün iptali için mahkemeye ara emri başvurusunda bulunduklarını duyurdu.

 

İşte ortak açıklamanın tam metni:

 

 

ÖĞRETMEN YOK OLUŞA KARŞI BAŞKALDIRISINI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKTİR

 

         Okulların kapanması, öğretmenlerin yer değiştirme dönemine girilmesi ile birlikte apar topar geçirilen Nakil (Yer değiştirme) Tüzüğü, niyeti belli bir uygulamadır. Yıllardır uygulanan yer değiştirme kurallarını değiştirme ve siyaseten üçlü kararname ile atanmış kişilerinin insiyatifi ve iki dudağı arasına verilme girişimidir. Öğretmenler yasamızda her sorunu çözmek için istişare ve işbirliği emredilmektedir. Yolsuzluğu, torpili, adamına göre istihdamı denetleyen bu mekanizma ortadan kaldırılmak istenmektedir. Bugüne kadar öğretmen kadrolarında yaratılan ne kadar adaletsizlik, fazlalık oluşmuşsa hepsinin altında siyasilerin imzası vardır. Amca, yeğen istihdamları, bir gecede program değişiklikleri, adam kayırma, yöntemine yakınlığına göre izin verdikleri ve kadrolarını boşalttıkları öğretmenleri fazla göstererek sonra da tüm öğretmenlerin kaderini, geçirilen “Sürgün Tüzüğü” ile kontrol edilmeye çalışılmaktadır. Bu tüzüğün geçirilmesi istenildiği gibi istihdam yapılmasının önünü açacaktır. Nakil döneminde ihtiyaca göre istihdam belirlenmesi için uğraşan gözetmenlik yapan sendikalarımız devre dışı bırakılarak siyaseten istihdam yapılma yolu açılacaktır. Bugüne kadar siyasiler popülistçe davranmışlardır; öğretmen ihtiyaçlarının ve atamalarının sadece siyasilerin insiyatifine verildiği hiçbir kriterin olmadığı durumlarda yaşadıklarımızı bu toplum görmüştür. Tüm yapacakları partizanlığın faturasını günün sonunda öğretmene yükleyerek; örgütlü yapısını dağıtma hevesi vardır.

 

YENİ GEÇİRİLEN TÜZÜKLE;

·        Bir öğretmeni şehir içerisinde hiçbir kriter aranmadan bakanlık istediği okula atamak istemektedir.

·        Yeni geçirilen tüzükte maaşı 1650 TL’ye düşürülen öğretmene keyfine göre Karpaz, Lefke, Mağusa gibi 2 ve daha fazla yere kadro ataması yapılarak açlığa mahkûm edilebilmektedir.

·        Yeni tüzükle 0 (sıfır) saatle öğretmenin oturabilmesi veya 17 fiili dersle çalışıyor olması önemli değildir. Amaçlanan kimin görevlendirme yapılacağının kararını kriterleri olmayan siyasilerin elinde olmasıdır.

·        Yeni tüzükte liste nakil duyurularının bile imza karşılığı yapılması talebimiz reddedilmiştir.

·        Yeni tüzükte öğretmenin branşını daire müdürü veya okul müdürü belirleyecektir.

·        Yeni tüzükle, eğitimdeki gerici anlayışın daha kolay uygulanabilmesi için öğretmen üzerinde yeni bir baskı ve sendikasızlaştırma politikası uygulanmaya çalışılmaktadır.

·        İlkokullarda özel ders uygulanması tüzükle beraber kaldırılmaktadır.

·        2005 yılında KTOEÖS ve KTÖS ile Eğitim Bakanlığı arasında yapılan nakil protokolleri yürürlükten kaldırılarak tüm nakil bekleme listeleri iptal edilecektir.

 

 

         Öğretmeni terbiye etmek, örgütlülüğünü mücadelesini dağıtmak için harekete geçen AKP uşağı UBP’li bakanlar “Sürgün Tüzüğünü” “Polis Gücü” ile geçirmişlerdir. Yasa tanımaz bir şekilde zorbalıkla davranan UBP hükümeti gücünü ihaneti karşılığında TC Elçiliğinden alıyor görünmektedir. Alınan emir ve talimatlarla ülkemizde uygulamaya sokulan işgal rejimi tamamlanmak istenmektedir. Yürüyen bir sistemin tüm adalet tartısı ortadan kaldırılarak öğretmenin kaderini SİYASİLER ele geçirmek istemektedir. Öğretmenin toplumsal direnci, örgütlülüğü dağıtılmak istenmektedir. AKP’nin dayattığı dindar nesil, sunileştirme politikaları önünde öğretmen sendikaları engel olarak görülmektedir.

         “Sürgün Tüzüğünün” tek başına geçirilmesinin amacı budur.

         Bu tespiti yapan KTOEÖS ve KTÖS birlikte mücadele kararı almıştır. Bu mücadele sadece öğretmenimizin var olma mücadelesi değildir. Bu mücadele toplumsal varoluş mücadelesidir ve mutlaka da başarılacaktır. İşgal rejiminin kukla bakanlarının öğretmeni, sendikalarını esir almasına asla müsaade edilmeyecektir.

         5 Temmuz 2012 Çarşamba günü (dün) Sürgün Tüzüğünün iptali için mahkemeye ara emrine başvurulmuş ve sonuç alınıncaya kadar da her türlü mücadele yükseltilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler