1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SÜRESİZ GREV KAPIDA
SÜRESİZ GREV KAPIDA

SÜRESİZ GREV KAPIDA

Tel-Sen, yarın sabah, Lefkoşa’da Kaymaklı çemberinde pankart açma ve bildiri dağıtma eylemi yapacak. “Telefon Dairesi Sizi Çağırıyor... Peşkeş Çekilmeden Kurtarın” sloganıyla yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştirilecek “çember eyl

A+A-

 

 

Tel-Sen, yarın sabah, Lefkoşa’da Kaymaklı çemberinde pankart açma ve bildiri dağıtma eylemi yapacak.

“Telefon Dairesi Sizi Çağırıyor... Peşkeş Çekilmeden Kurtarın” sloganıyla yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştirilecek “çember eylemlerinin ilki” olan eylem, sabah 07.30 ile 08.30 saatleri arasında yapılacak.

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, Tel-Sen’in süresiz grev kararını yarın Sendikalar Mukayyitliğine ileteceğini, birçok kesime ziyaretler gerçekleştirileceğini ve bu mücadeleye herkesimin katkı koymasını talep edeceğini ifade ederek, Çünkü Tel-Sen’e göre bu kavganın büyük olduğunu ve bu kavganın son kavga olduğunu kaydetti.

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan bugün yaptığı yazılı açıklamada, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın, Meclis’e sunduğu yasa değişikliklerine koyduğu tepkiyi daha önce duyurduğunu belirterek, bu tepkinin eylem ve grevlere taşınacağını kaydetti.

Soysan, gazete ilanları ile başlatılan çağrıları ile haykırışlarını, çember eylemlerine ve grevlere taşıyacaklarını belirterek, her gün birkaç gazetede, hafta boyunca tüm gazetelerde yer almasını planladıkları gazete ilanları ile hem kendi tepkilerini dile getirmeyi hem de halkı uyararak mal varlıklarına sahip çıkmaya çalışmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Meclise sunulan “Türk Cemaat Meclisi (Konsolide Fonu) İnkişaf Sandığı (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ve “Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın, Tel-Sen’e göre; toplumsal varlıkları peşkeş çekmenin önünü açacağını söyleyen Soysan, kurulacak “Devlet Şirketleri”ne alınacak ortaklarla toplumun mal varlıklarının bir anda herhangi bir yatırım yapmayan birilerinin emrine sunulacağını, “posası çıktıktan sonra da terk edileceğini” ifade etti ve “Yazıktır günahtır, bu topluma yapılacak en büyük ihanettir” dedi.

Soysan, özelde Telekomünikasyon Dairesine ait mal varlıklarını genelde tüm toplumsal varlıkların ihalesiz, şartsız, kayıtsız, sorgusuz, sualsiz birilerinin eline geçmesinin önünü açacak bu yasa değişikliklerinin Meclis’ten çıkmaması için Tel-Sen’in, UBP başta olmak üzere Meclis’te vekilleri bulunan bulunmayan tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, varoluş mücadelesinde örnek olan halka “Telefon Dairesi Sizi Çağırıyor Peşkeş Çekilmekten Kurtarın” sloganıyla seslendiklerini ve tepkisiz kalmamalarından öte toplumun mal varlıklarına sahip çıkmalarını istediklerini kaydetti.

Bakanlık tarafından çalışanlar hakkında ortaya atılan “güvence” iddiasının hiçbir yasal dayanağı olmadığını, çalışanların işsiz ve de aşsız kalacaklarını vurgulan Soysan, şunları ifade etti:

“Bakanlık toplumsal varlıkların hiçbir koşulsuz birilerinin eline geçmesini sağlama adına hazırladığı yasa değişiklikleri ile kendinden o kadar geçmiştir ki; içi boş, faaliyet yapmayan yapılar geride bırakarak binlerce çalışanı işsiz ve onların on binlerce ailesini aşsız bırakmayı önemsememekte vurdumduymaz davranmaktadır.

Gün bireysel çıkarları düşünme günü değildir. Bizler en iyi biliyoruz ki halkımız devlet kurum ve kuruluşlarından bıkkınlık usanmışlık yaşamaktadır Ancak bunun nedenlerini iyi görmek gerekir. Örneğin Telefon Dairelerinde yaşanan olumsuzlukların çok büyük bölümü her fırsatta belirttiğimiz gibi Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’nın halka hizmet götürmenin önünü tıkamış daireyi çalışamaz hale getirmiş olmasıdır. Bugün halka hizmet götürülmesi peşkeş çekilmenin önünü halka yaşatılmak istenen bezginlikle açma adına engellenmektedir.”

Tamay Soysan, her geçen gün artacak eylemler yanında grevlerin de başlamasının kaçınılmaz olduğunu kaydederek, Tel-Sen’in süresiz grev kararını yarın Sendikalar Mukayitliğine ileteceğini, birçok kesime ziyaretler gerçekleştirileceğini ve bu mücadeleye herkesimin katkı koymasını talep edeceğini, çünkü Tel-Sen’e göre bu kavganın büyük olduğunu ve bu kavganın son kavga olduğunu açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 528 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler