1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SÜRESİZ GREV ASKIDA
SÜRESİZ GREV ASKIDA

SÜRESİZ GREV ASKIDA

TEL-SEN’DEN AÇIKLAMA ‘SÜRESİZ GREV KARARIMIZI ASKIYA ALDIK…’ Tel-Sen Yönetim Kurulu, uzun zamandan bu yana sürdürmekte olduğumuz Telekomünikasyon Dairesi Özelleştirilemez dayanağındaki mücadelemizde yer alan çalış

A+A-

 

TEL-SEN’DEN AÇIKLAMA

 

 ‘SÜRESİZ GREV KARARIMIZI ASKIYA ALDIK…’

            Tel-Sen Yönetim Kurulu, uzun zamandan bu yana sürdürmekte olduğumuz Telekomünikasyon Dairesi Özelleştirilemez dayanağındaki mücadelemizde yer alan çalışanların ve Telekomünikasyon Dairesinin akibetinin ne olacağı konusundaki endişelerimizin giderilmesi konusunda Bakanlıkla yapılan toplantılarda gelinen süreci şu aşamada olumlu ve bir uzlaşı olarak değerlendirmiştir.

             Gelinen süreçte çalışanla ve Telekomünikasyon Dairesinin yapılandırılması ile ilgili iki komitenin oluşturulmasına çalışanla ilgili komitede Personel Dairesi Müdürlüğü, Tel-Sen ve Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin, Yapı ile ilgili komitede ise Tel-Sen, Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı temsilcileri yanında muhalefet de yer alabilecek.

            Çalışanlarla ilgili geçtiğimiz gün başlayan ve bugün devam eden toplantılar sonucunda tamamı ile istenilen noktaya gelinmese de gerek daimi ve geçici işçiler, geçici memurlar gerekse kamu görevlilerinin haklarının geriye götürülmemesi konusunda önemli bir noktaya varıldı.

            Hazine Malları yasası ile ilgili Tel-Sen’in öngörüsündeki endişelerin olmayacağını savunan Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’na yapılan öneri ile bu yapının oluşturulmasında Tel-Sen’in de bire bir yer alacağı hatta muhalefetin de yer alabileceği bir formül üretildi. Burada Tel-Sen’in murad ettiği Toplumsal varlıklarımızın toplumun elinde kalmasıdır. Bunun sağlanması içinde elinden gelen katkıyı yapacak mücadeleyi verecektir.

            Gelinen aşamada istenilen hedefe tam olarak varılmasa da bir uzlaşı ortaya çıkmıştır. Bize düşen bu uzlaşıyı iyi değerlendirmek ve doğru hedefe varmaktır. Tel-Sen bu uzlaşıya katkı koyan herkese, mücadelemize destek veren sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere ve özellikle bizi bu mücadele de yalnız bırakmayan bağlı bulunduğumuz federasyonumuz Türk-Sen ile El-Sen’e teşekkür ederiz.

            Toplumsal mücadele adına Tel-Sen’e düşen her görevde yine yerimizi en ön saflarda alacak ve varlıklarımıza sahip çıkmaya devem edecektir. Ancak bu uzlaşı sürecinde pazartesi günü başlatacağımızı belirttiğimiz süresiz grev kararımızı askıya almış bulunmaktayız.

 

 


Telekomünikasyon Dairesi’nde personelin grev nedeni olan sorunların çözümünde uzlaşıya varıldı.

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in bugünkü toplantısında anlaşmaya varıldı. Sendikanın bugün başlattığı genel grev de buna paralel kalkıyor.

Bugün saat 11.00’de bir araya gelen sendika ve bakanlık yetkililerinin toplantısında alınan karar uyarınca, Telekomünikasyon Dairesi personelinin durumu ve yeni telekomünikasyon otoritesinin yapısıyla ilgili kurulacak iki komitenin de başkanlığını Bakanlık Müsteşarı Suat Yeldener yapacak.

Toplantıya Bakan Saner yanında, Bakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, Bakanlık Müdürü Hasan Arkol Personel Dairesi Müdürü Zilha Menent, Telekomünikasyon Dairesi Müdürü İrfan Paşa Özakalın ve Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan ile bazı yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının ardından karar ortak basın toplantısıyla duyuruldu.

SOYSAN: “ÜLKE DEĞERLERİ VE ÇALIŞANLAR ZARAR GÖRMESİN DİYE...”

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, her zaman uzlaşı noktasının yakalanması, ülke değerleri ve çalışanların zarar görmemesi için çalıştıklarını söyledi.

Soysan, süratle iki komitenin kurulması, birinin çalışanların durumunu, diğerininse yapıyla ilgili konuları görüşerek en kısa sürede sonuçlandırılması için mutabakata vardıklarını açıkladı.

Soysan, vardıkları uzlaşının çalışanlarla ülkeye hayırlı olmasını diledi.

“GREV YÖNETİM KURULU KARARIYLA ALINDI, ÖYLE KALDIRILIR”

Grevin kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusuna karşılık Tamay Soysan, grev kararını Yönetim Kurulu kararıyla aldıklarını, yine aynı şekilde kaldırılabileceğini belirterek, gerekli değerlendirmeyi yaparak açıklayacaklarını söyledi. Soysan, “Uzlaşı sağlandıktan sonra grevin devam etmesinin bir anlamı olmayacak tabi ki... Kaldıracağız ama bunu Yönetim Kurulumuzda görüştükten sonra açıklayacağız” dedi.

SANER: “DİYALOĞU HAKİM KILDIK”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise basına açıklamasında, Telekomünikasyon Dairesi’nin liberalleşmesi sürecinde, birçok konuyu masaya yatırdıklarını, uzlaştıkları ve uzlaşamadıkları konular bulunduğunu ancak diyalogun hakim kılındığını belirtti.

Saner, Tel-Sen’e teşekkür ederek, bakanlığın da sendikanın da sürece olumlu katkılar yaptığını; tıkandıkları noktada Kamu Hizmeti Komisyonu ile Personel Dairesi’nden sürekli destek aldıklarını; Bakanlık ekibinin de çok ciddi katkılar yaptığını anlattı.

“LİBERALLEŞME SÜRECİNDE ÇOK İYİ NOKTAYA GELDİK”

“Bu liberalleşme sürecinde inanıyorum çok iyi bir noktaya geldik” diyen Saner, personelin kişisel geleceklerinin ne olacağına dair sıkıntılarının, kendileri için de sorun olduğunu ve çözüm bulmaları gerektiğini; kadrolu memurlar, geçici işçi ve geçici memurların gelecekte huzurlu olmaları, yarınlarından endişe duymaması için dün düzenledikleri bir yazışmayla garanti altına alındığını söyledi.

Saner, pazartesi gününden itibaren yazıların bu personele gönderileceğini belirterek, dairenin kamu görevlisi olan kadrolu personeliyle ilgili ise bir komite kurulacağını; görevlerine nasıl devam edeceklerinin bu komitede belirleneceğini; bakanlığın komitenin alacağı kararlara saygılı olacağını ifade etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, şöyle konuştu:

“Telefon Dairesi’nin mevcut kadrolarının kalıp kendilerinin bir yerde görevlendirilmesi mi yoksa kadrolarının direkt olarak başka bir noktaya aktarılması konusundaki kararı da kesinlikle bakanlık değil, sendikanın yazılı vereceği düşünce çerçevesinde şekillendireceğiz. Bu konuda pazartesi kendi görüşlerini ortaya koyacaklar. Böylece çalışanlarımızın ciddi şekilde rahatlayacaklarına inanıyorum.”

Sürecin ta başından beri personelin haklarına dokunulmaması, sürekli korunmaları gerektiği konusunda ortaya koydukları kararlılıklarının göstergesi olarak son kararı bakanlığa değil, sendikaya verdiklerine dikkat çeken Saner, ileride spekülatif haberlerle sorumluluğun bakanlığa gelmemesi gerektiğini söyledi.

Saner, “Geleceklerine kendileri karar versin istiyoruz, biz ta başından beri söyledik, çalışanlarımızın haklarına halel getirtmeyeceğiz” dedi.

YENİ TELEKOMÜNİKASYON OTORİTESİ

AB’yle imzaladıkları protokol gereği yeni kurulacak Telekomünikasyon Otoritesinin yönetim kurulunun nasıl oluşacağı ve hangi tüzüklerle kurulacağı konusundaki çalışmalarda da personeli hep ortak görmek, birlikte yürümek istediklerini vurgulayan Ersan Saner, iddialı oldukları her eve fiber optik kablo projesini de birlikte yapacaklarını söyledi.

Saner, bilgi toplumu ve bilişim alanında örnek ülke olmak için hazırlanacak yapıyı görüşecek teknik komitede de Tel-Sen’den iki temsilci bulunacağını, sivil toplum örgütleriyle muhalefetten de görüş alacaklarını ifade ederek, sendikaya teşekkür etti.

6 Ocak 2014 itibarıyla yeni otoritenin, mevcut telefon operatörleriyle rekabet edebilecek hale geleceğini kaydeden Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, komitenin olumlu çalışacağına ve Tel-Sen’in de grevi kaldıracağına inandığını belirtti.

“MUTLU SON”

Saner, “Mutlu sona ulaştığımızı, çalışanlarımızın çalışma yaşamlarında artık hiçbir endişeleri olmadığını düşünüyorum” dedi. Çetin bir sürecin güzel aşıldığını belirten Saner, Bakanlık bürokratlarına da teşekkür etti.

“ÖZELLEŞTİRME DEĞİL LİBERALLEŞME”

Ersan Saner, Telefon Dairesi’nde özelleştirme değil, liberalleşme süreci yaşandığını belirterek, “Liberalleşme herkesin piyasadan eşit pay alması anlamına gelen bir kelimedir. Dolayısıyla bizim burada yaptığımız çalışmaların tümü liberalleşme sürecinin tanımlanması ve tamamlanması içindir” açıklaması yaptı.

Niyetleri Telefon Dairesi’nde özelleştirme olsaydı Ercan Havalimanı’ndaki gibi bir süreç izleyeceklerini ama kesinlikle özelleştirme algılamasının doğru olmadığını kaydeden Saner, AB’yle imzaladıkları protokol gereği bir liberalleşme süreci yaşandığını belirtti.

Saner, soruları yanıtlarken, 6 Ocak 2014’ten itibaren herkesin telefon hizmeti verebileceğini; eğer daire o döneme hazırlanmazsa halen yüzde 15 olan payının yüzde 5’lere gerileyebileceğini; AB’nin de 9 milyon Euroluk yardımı Kıbrıs Türk halkına verdiğini, herkesin de kullanabileceğini,Bakanlığın da bunu denetlemekle görevli olduğunu ifade etti.

Toplantının ardından Tel-Sen yetkilileri yönetim kurulu toplantısına gitti. Kısa süre içinde grevin kaldırılması ve açıklanması bekleniyor. (TAK)

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 771 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler