1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Süper Lig'de de Play-off şart oldu
Süper Ligde de Play-off şart oldu

Süper Lig'de de Play-off şart oldu

Bir hafta sonra futbol ligi tamamlanıyor. Şampiyon belli olduktan sonra, geriye Süper Lig’den düşecek üçüncü takımın kim olacağını belirlemek için play-out maçları oynanacak. Oynanacak maçlar sonucunda düşecek olan üçüncü takımın kim olacağı belirle

A+A-

 

 

 

 

Bir hafta sonra futbol ligi tamamlanıyor. Şampiyon belli olduktan sonra, geriye Süper Lig’den düşecek üçüncü takımın kim olacağını belirlemek için play-out maçları oynanacak. Oynanacak maçlar sonucunda düşecek olan üçüncü takımın kim olacağı belirlenmiş olacak. Bu uygulamanın yapılmasındaki en önemli amaç, şike konusunda yaşanması muhtemel olayları önlemek içindi. Bu noktada kısmen de olsa bir başarı elde edilmiştir.

Şimdi yapılması gereken aynı uygulamanın üstte de hayata geçirilmesidir. Görüyoruz ki şampiyon belirlendikten sonra insanların kafalarını karıştıran birçok dedikodular ortalıklarda dolaşmaya başladı.

Yıllardır futbolumuzu kemiren şike konusu son maçlarda yine kafaları karıştırmaya başladı. Alınan sonuçlara baktığımızda, futbolumuzda yaşanan güvensizliğin ve yozlaşmış ilişkilerin yeniden ortaya çıktığı kabul ediliyor.

Takımlar, maçları hakkı ile kazanmış olsalar bile, bir birimize olan güvensizlik ve ahbap çavuş ilişkileri nedeni ile dedikodu mekanizmaları gündeme bomba gibi düşüyor. Bütün bu söylentilere neden olan sebep ise, geçmişten günümüze kadar yaşanan şike olaylarının bilinmesine rağmen caydırıcı cezalar verilememesindendir.

İnsanlar işine gelince değil, vicdanlarına değince doğruları yapmış olsalardı, bu gün menfaatler değil erdemler konuşulurdu…

Pazar akşamı Genç Tv ekranlarında yayınlana “Spor Analiz” programında, ben ve arkadaşlarımın yapmış olduğu yorumlara cevap vermek için, Tatlısu Kulüp Başkanı Mehmet Küçük programa bağlandı, Kaymaklı karşısında almış oldukları galibiyetin, başka yerlere çekilmemesi konusunda, sitemlerde bulundu. Ben bu sitemin doğruluğu veya yanlışlığında değilim.

Kaymaklı’yı 4-3’lük bir skorla yenmeyi başaran Tatlısu, son dakikada gelen galibiyet golü ile umutlarını hafta sonu yapacağı Çetinkaya maçına taşımıştır. Son dakikada gelen gol, camiaya hem hayat vermiş ve hem de hafta sonu yapacakları maç için önemli motivasyon sağlamıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de, takımların birbirlerini yenmesi doğaldır. Futbolu cazip hale getiren unsurların başında bu gelmiyor mu zaten? Ancak dünyada bu olaylar fazla konuşulmuyor da, nedense ülkemizde böyle galibiyetlerin altında mutlaka bir şeyler aranıyor. İşte, bütün bu dedikoduları ortadan kaldırmanın yolu, gelecek sezondan itibaren, şampiyon takımı belirlemek için play-off sisteminin uygulanması olacaktır.

Ülkemiz küçük, herkes herkesi çok iyi tanıyor. Bu ülkede hiçbir şey sır olarak kalmaz. Şimdi değilse bir süre sonra mutlaka yaşananlar konuşulur ve gün yüzüne çıkar. Geçmişte de bu konuları çok konuştuk, çok yazdık. Ne var ki olaylar bittikten ve herkes muradına erdikten sonra nelerin yaşandığı anlatmak pek anlam ifade etmiyor.

O yüzdendir ki futbolumuzu daha temiz ve güvenli bir ortama taşımak lazım. Küme düşecek takımlara uygulanan play out sistemi ile birlikte, şampiyon olacak takımlar için de play off sisteminin uygulanmasını öneriyorum. Şike kuşkularının ve söylemlerini asgariye indirmenin tek yolu budur. Hem kimsenin başarısına gölge düşmez hem de kimseleri zan altına sokmayız.

Federasyonu Yönetim Kurulu bu sistemi iyice gözden geçirmelidir. Üstteki ilk dört takımın tıpkı Türkiye’de bu yıl uygulanan sistem gibi, sezon sonunda aldıkları puanları ikiye bölünerek, final gurubu maçlarının oynatılması en doğru karar olur. Bu uygulamanın hayata geçmesi halinde son haftaya kadar heyecan devam ederken, hiçbir takım ligden kopmamış olacak.

Ülkemiz için en güzel statü budur. En azından şike konusunu asgariye indirmiş ve hak edenin şampiyon, hak edenin de küme düştüğü bir lig yaşarız. Hiçbir takımı da şaibe altına sokmayız…

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler