1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Süper bir seminer
Süper bir seminer

Süper bir seminer

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin artık bir gelenek haline getirdiği “Spor Vizyonu Eğitim Semineri” 07-08 Ocak 2012 tarihleri arasında Girne Cratos Premium Otel’de gerçekleşti. Spor yazarlarının da büyük ilgi gösterdiği ve ik

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin artık bir gelenek haline getirdiği “Spor Vizyonu Eğitim Semineri” 07-08 Ocak 2012 tarihleri arasında Girne Cratos Premium Otel’de gerçekleşti.

Spor yazarlarının da büyük ilgi gösterdiği ve iki gün devam eden semineri KTSYD başkanı Genç Kaçmaz ile yönetim kurulu çok güzel bir şekilde organize etti. Bu bağlamda, göreve geldiği son iki yıl içerisinde muhteşem işler yapan Genç Kaçmaz ve ekibini yürekten kutlarım.

Seminer’in ilk günkü açılışına ilk kez bir Cumhurbaşkanı katıldı. Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal ile Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş seminerde hazır bullundu.

Bu yıl konular arasında “yerel yönetimlerin kulüplere uzanan spor köprüsü”, “Spor yazmak mı, yapmak mı?”, “Sporda toplam kalite yönetimi ve medya ile “Altyapılarda inleyen nağmeler” başlıkları vardı.

Yerel yönetimler ile ilgili konuda, üç belediye başkanının Kuzey Kıbrıs’taki spor politikalarını eleştirmeleri dikkati çekerken, en ağır eleştiri de Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğlulları’ndan geldi. Özellikle, daha birkaç gün önce ters düştüğü ve kavga ettiği denilen Maliye Bakanı Ersin Tatar’a ve Spor Bakanı Dürüst’e yaptığı eleştiriler, yenilir yutulur cinsten değildi.

Sponsorluk konusunda hükümetlerin yetersiz olmasından, spor tesislerinin belediyelere devredilmesi konusuna kadar ağır eleştiriler aslında bu üç belediye başkanından geldi.

“Spor yazmak mı, yapmak mı” başlıklı konunda Uzman Diyetisyen Özge Taşker’in mükemmel ve çarpıcı yorumları tüm izleiyicileri adeta darmadağın etti.

Nazım Burgul’un “sporda toplam kalite yönetimi ve medya” başlığı çarpıcı örneklerle dikkati çekerken, Burgul’un hep peşrev yapması ve esas konuya bir türlü girememesine rağmen, çağdaş bir yorumdu. Burgul’un saptamaları müthişti ama çözümler de biraz eksik kalması, Burgul’un iyi bir gözlemci olduğunun kanıtıydı.

Seminerin son günü biraz da Türk filmini anlatan bir başlık ile tartışılan “Altyapıda İnleyen Nağmeler” başlıklı konunda okul ve kulüp özkaynaklarının nasıl gayri ciddi bir yaklaşımla yönetildiğini adeta belgeledi.

Bu konunda, ülkenin doğru dürüst bir spor vizyonu olmadığı ve devletin bu konuda adeta sınıfta kaldığının bir göstergesiydi. Benimde aynı görüşte olduğum ama Kuzey Kıbrıs’ta bilhassa okullarda sporundaki yönetimsizliğin tüm suçunu beden eğitimi hocalarında olduğu düşüncesinin, bu yelpazenin geliştirilerek, Kuzey Kıbrıs’ta devlet bazında da ciddi bir spor politikası olmadığı noktasında birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Semineri, iki gün boyunca izleyen Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş, bu konunda devletin de bir şeyler yaptığını anlatmaya çalışması, sadece Göktaş’ın iyi niyetli bir girişimi olarak yorumlandı.

Seminer sonunda, artık bir marka olma yolundaki Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin, kişisel ve yandaşa hizmet politikalarından arınıp, kurumsallaşan ve sözü geçen saygın bir dernek olduğu ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 849 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler