1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SUNUMLAR BUGÜN
SUNUMLAR BUGÜN

SUNUMLAR BUGÜN

Sporda ırkçılığa karşı medya semineri bugün sona eriyor

A+A-

 

 

 

Avrupa Konseyi’nin bir Kıbrıs’taki bir kurumu olan Toplumsal Medya Merkezi’nin düzenlediği “Sporda Irkçılığa Karşı Medya” konulu seminer bugün sona eriyor.

Bu konunda oluşturulan komiteler çalışmalarını dün, yoğun bir çalışma ile tamamlarken, komitelerin hazırladığı raporların bugün sunumu yapılacak.

Anımsanacağı gibi, “Sporda ırkçılığa karşı medya” başlıklı seminere Kıbrıs Türk-Rum spor yazarlarının dışında İngiltere, Almanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Almanya’dan çok sayıda spor yazarı katılıyor. Farklı ülkelerden gelen söz konusu spor yazarlarının dünyada barış konusunda birleşmeleri, Kıbrıs’ta barış ve çözüm görüşmelerinin yapıldığı bugünlerde, barış ve çözüm adına cesaret verici bir atılım olarak yorumlandı.

25-28 Ocak 2012 tarihinde yer alan bu seminer bugün sonlanırken, yapılacak sunumlardan sonra, katılımcılara verilecek yemek ile seminer tamamlanacak.

 

BELGE, ASTRA’YA SEMİNERİ DEĞERLENDİRDİ 

 

Bu arada “Sporda ırkçılığa karşı medya” konulu seminere YENİDÜZEN adına katılan spor yazarı Necmi Belge, semineri Rum Astra Radyosu’na Radyo Mayıs aracılığıyla değerlendirdi.

Belge, ırkçılığın uluslararası bir hastalık olduğunu ancak, Kıbrıs’ta Türkiye’den gelen takımlar ile yapılan maçlarda, Kıbrıslırumların Türkiye’nin adayı işgal ettiği gerekçesinin kullanıldığını söyledi.

Ne var ki, Kıbrıslırumların bu ırkçılığının ideolojik olduğunu vurgulayan Necmi Belge, Kıbrıslırum takımları olan solcu Omonia ile sağcı APOEL veya Anorthosis takımları arasındaki maçlarda da sağcı takımların seyircilerinin bu ideolojik ırkçılığı kullandığının saptandığını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler