1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. SUÇLU, AYAĞA KALK!
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Yazarın Tüm Yazıları >

SUÇLU, AYAĞA KALK!

A+A-

 

Çocuklar… Gözbebeklerimiz. Onları göz göre göre ölüme yolladınız. Şoförü de…
Siz! ‘Suudi saati’ kararını alanlar… ‘1 numaralı sanık’ sizsiniz bu kazada!.. Sabahın kör karanlığında…
Henüz yıldızlıyken gökyüzü… Bir tek ışını ulaşmamışken güneşin yerküreye… Uyanmamış bedenleri yollara düşürmek! Hele bir de adı ‘yol’, aslı ‘tarla’ya!.. Azrail’in kol gezdiği, bilmem kaç insana mezar olan dağ yoluna!..

*  *  *

Siz nasılsa erken kalkmıyorsunuz. Bilmiyorsunuz sabahın soğuğu nasıldır kışta… Biner gidersiniz yeni, gıcır Mercedes’lerinize, 8.00’den, 9.00’dan sonra… Umurunuzda mıdır işyeri, okulu uzakta olanların çektiği? Gailenizde midir uykusuz yola çıkan şoförlerin yaşadığı? Düşünür müsünüz saat 7.30’da, yani 6.30’da inşaatta, taş ocağında çalışanların, soğuk ve karanlıkta mesaiye başlayanların halini? Ve buz gibi havada çocuklarını okula yolcu eden anaların, babaların yüreğindeki korku, kaygı, endişe nedir, biliyor musunuz siz? Bilmezsiniz tabii!..

*  *  *

‘Suudi saati’ni geçirirken hiç sormadan, araştırmadan, kimseye danışmadan tek derdiniz vardı sizin: ‘Anavatan yalakalığı’!.. Ankara’ya bağladınız saati. Batı’dan da kopardınız bizi, insanlıktan da… Aldınız mı ‘aferin’ ağabeylerinizden? Ne güzel! Vicdansızlar sizi!
Umursuz, düşüncesiz, bencil insanlar! Dinlemediniz hiç kimseyi o günlerde…
Siz her şeyi bilirsiniz çünkü… Anlarsınız her şeyden…
‘Bir numara’sınız. Yalakalıkta tabii!..

*  *  *

Gördünüz mü yaptığınızı? Timsah gözyaşı dökmeyin şimdi, kimse yemez! Öldü o çocuklar, inanlar hayatlarının baharında… Ateş düştü ocaklara. Anaların, babaların, kardeşlerin yüreklerinde sönmeyecek kor dağlandı şimdi. Sabahın köründe! Ne yolları yoldur bu ülkenin zaten…
Ve artık ne saati saat!.. Şoförlere, kamyonlara falan bağlamayın sorumluluğu… Kurtulamazsınız böyle yaparak. Bütün toplum farkında her şeyin… Bir tek siz tınmadınız ‘Suudi saati yanlıştır’ uyarılarından…
“21 Aralık tarihine kadar günler kısalacak, hava soğuyacak, insanlar perişan olacak” diyenlere kulak tıkadınız. Neden? Ankara’ya yalakalık yapmak için! Başka tek bir sebebi yok. Hükümettekiler: Suçlusunuz! Ayağa kalkın. Ve gidin!

Bu yazı toplam 2807 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar