1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SUÇ PATLAMASI VARSA, KONTROL PATLAMASI DA OLMALI'
SUÇ PATLAMASI VARSA, KONTROL PATLAMASI DA OLMALI

'SUÇ PATLAMASI VARSA, KONTROL PATLAMASI DA OLMALI'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli iç konuları değerlendirdi.

A+A-

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli iç konuları değerlendirdi.

KAOS

Bir soru üzerine Talat, memleketin halinin kötü olduğunu belirterek, ekonomik verilerin her zaman insanların refah seviyesini göstermediğini, bu nedenle de az da olsa gelişme gösteren rakamların insanlarımızın ekonomik durumunu yansıtmadığını söyledi.  Talat ülkede kaos olduğunu ve bunun hayatın her alanını sarmalına aldığını belirtti.

Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan sorunları da değerlendiren Talat,  LTB Başkanının çok iyi bir insan olabileceğini, kendisi ile iyi ilişkileri olduğunu, ancak, belediyenin durumunun da göz önünde bulunduğunu söyledi ve istihdamların çokluğuna dikkat çekti.

AF

Hükümetin yakında af çıkaracağı şeklindeki bir soruya Talat, günün gelişen olaylarına da dikkat çekerek “Neyi affedecekler” dedi ve son günlerin en acımasız olayı olan bir babanın çocuğunu öldürdüğü olayını hatırlattı. 2. Cumhurbaşkanı, böyle bir ortamda af konusunun halkla tartışarak ele alınması gerektiğini, şu andaki yüksek hassasiyetin gözden kaçırılmamasının şart olduğunu aksi halde, birçokları gibi, bu hesabın da şaşacağını söyledi. Talat “bir ülkede suç patlaması varsa kontrol patlaması da olması gerekir” diyerek huzur operasyonlarının sürekli yapılması gerektiği üzerinde durdu.

ÇEVRE

Çevre konusunun sorulması üzerine Talat, hükümette çevreci bir anlayışı bugüne kadar görmediğini belirterek, vatandaşlara  da eleştiri getirdi ve çevreyi kirletenin vatandaşın bizzat kendisinin olduğunu söyledi. Çok daha ağır cezaların öngörülmesinin yanı sıra sıkı kontrolün de şart olduğunu vurguladı.

Dolum tesisi ile ilgili yapılan etkinliği değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Talat, dolum tesisi meselesinin acemice ele alındığını ifade ederek,  önce bu tesisin Lefke bölgesinde yapılmasının hedeflendiğini belirtti ve Lefke halkının buna karşı çıkması ile hükümetin hemen “mayna” ettiğini anlattı. Büyükkonuk bölgesinin tepkisiz kalacağı hesabıyla böylesine eşsiz güzellikte bir mekanın seçildiğini, nitekim bölgede yapılan etkinliğe yerli halkın katılmadığının görüldüğünü,  bunun o bölgedeki insanların yoksul olduğunun ve birincil dertlerinin bu olmadığının göstergesi olduğunu ifade eden Talat, ancak bu hesabın da tutmayacağını ve şöyle veya böyle bu tesisin yapımının gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Talat, izolasyon altında bir ülkede böylesine büyük stratejik önemi olan bir tesisin çalışamayacağı konusundaki görüşlerini yineleyerek, hükümetin de çark etmesiyle bu işin yarın öbür gün biteceğini söyledi.

CİNAYET

Hükümetin bugüne kadar neyi doğru yaptığı yolundaki bir soruya Talat, buna zor yanıt verilebileceğini ancak yapılan ilk işin KTHY’yi kapatmak olduğunu hatırlattı.  “Ne yapılıp edilip KTHY kurtarılmalıydı” diyen Talat “ancak bu cinayet işlendi” dedi. “Sayın Eroğlu’nun seçilmesi uğruna işlenen bu cinayetten beri ortaya konan icraatlar da ortada” sözleriyle devam eden Talat, “etraflıca düşünüp değerlendirme yapmadan alınan kararların geri tepmesi ve kararı alanı vurması kaçınılmazdır, bugün yaşadıklarımız bu gerçeği tekrar tekrar kanıtlamaktadır” dedi.

VATANDAŞLIK

Sanatçı Candan Erçetin’e verilen vatandaşlık konusunun sorulması üzerine Talat, sanatçı Erçetin’in çok beğendiğini ancak vatandaşlığına gerek olmadığını söyledi.  2. Cumhurbaşkanı, bu şekilde vatandaşlık dağıtmanın devleti ciddiyetten uzaklaştırıp küçülttüğünü belirterek, böylece adeta “KKTC’yi şaka olsun diye kurduk” denildiğine dikkat çekti ve bu ciddiyetsizlikten behemehal kaçınılması gerektiğini vurguladı.

REFERANDUMUN YILDÖNÜMÜ

24 Nisan 2004 referandumunun yıldönümünü de değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Talat, referanduma kadar Kıbrıs Türkü adına  dünyada yaratılan imajın çözüm istemeyen taraf imajı olduğunu kaydederek, referandumla birlikte bu anlayışın yıkılıp dünyanın şok olduğunu, şaşkına döndüğünü belirtti.

Referandumdan sonra Kıbrıs Türkünün dünyaya karşı çözüm isteyen taraf olarak ortaya çıktığı değerlendirmesinde bulunan Talat, Kıbrıs Rum tarafının bütün Kıbrıs’ı temsilen AB’ye girmesiyle kaybedilen Kıbrıs davasının, referandumla tekrar kazanılma sürecine girdiğini belirtti. Talat, bu süreçte Türkiye’nin de ilk defa dünyada rahata erdiğini ve o günden beri Türkiye’nin hiç eleştiri almadığını anlattı.

Bu sürecin Türkiye ekonomisine de yansıdığını söyleyen Talat doğrudan dış yatırımın fırladığını ve bu durumun bugünkü ekonomik gelişmede büyük katkısı olduğunu ifade etti.

1 TEMMUZ 

1 Temmuz’dan sonra ne olacağı yolundaki bir soruyu da değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Talat, Ortadoğu’nun kaynadığına ve çevre ülkelerdeki olaylara işaret eden BM’nin, Kıbrıs’ta başarısızlık ilan ederek buna benzin dökmek istemediğini kaydetti. Bu yüzden BM’nin alt düzeyde de olsa süreci devam ettireceğini, “dostlar alış verişte görsün” şeklinde bir görüşme sürecinin devam edebileceğini söyledi.

 

KİMLİK SORUNU

Kıbrıs Türk halkının ciddi bir kimlik sorunu yaşadığını belirten 2. Cumhurbaşkanı,  bunun aidiyet karmaşası ve bunalımı yarattığını kaydetti ve bu sorunların Kıbrıs Türklerinin ülkelerinden bıkmasına yol açtığını anlattı. Bazı Kıbrıslı Türklerin güneye göç ettiğine de parmak basan Talat, “her şeye rağmen yurdumuzdan umudu kesmemeli ve ülkemize sahip çıkmalıyız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler