1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SUAT GÜNSEL'İN HAYALİ 'GÜNSEL' ARABA
SUAT GÜNSELİN HAYALİ GÜNSEL ARABA

SUAT GÜNSEL'İN HAYALİ 'GÜNSEL' ARABA

Yakın Doğu Üniversitesi , KKTC’de 3-5 yıla kadar ilk yerli spor otomobili üretecek

A+A-

 

Otomotiv Mühendisliği bölümü YÖK tarafından onaylanan ve ek kontenjanla ilk öğrencilerini almaya hazırlanan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), KKTC’de 3-5 yıla kadar ilk yerli spor otomobili üretecek.

 

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan S. Günsel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''3-5 yıl gibi bir vadede KKTC, kendi ürettiği ilk arabasına kavuşmuş olacak'' dedi.

 

İrfan Günsel, 4 ve 2 çeker model olarak öngörülen üstü açık, tamamen el yapımı olacak ve ''Günsel'' markasıyla üretilecek spor otomobilin tasarım halini Anadolu Ajansı ile de paylaştı.

 

 

Yerli otomobil üretme fikrinin, babası ve YDÜ Kurcu Rektörü Dr. Suat Günsel'in çocukluk hayali olduğuna işaret eden İrfan Günsel, yerli otomobil üretilmesiyle ilgili çalışmaların 2 yıldır sürdüğünü, Otomotiv Mühendisliği bölümünün de bu çalışmaların son halkası olduğunu söyledi.

 

Yerli otomobil için ilk adımın, 6 yıl önce kurulan Klasik Otomobil Müzesi ile atıldığını anlatan Günsel, ''Üniversitemiz uzunca bir süredir, otomobil müzesi ve atölyeleri, Güzel Sanatlar ve Tasarım bölümü ile bir çalışma yürütmekteydi zaten. Otomotiv Mühendisliği bölümü son halkayı tamamlayacak bölüm.

 

YDÜ ülkenin yerli spor otomobilini üretmeyi ve kısa vadede bunu dünyaya tanıtmayı amaçlıyor'' diye konuştu.

 

İrfan Günsel, ilk yerli otomobilin piyasaya sunulması için öngörülen süre konusunda ise şunları söyledi:

 

''Prototipin çıkması 1-2 yıl gibi bir süre, üretimin pazara sunulmaya hazır duruma gelmesi de maksimum 4 yıl gibi bir süre alacak. 3-5 yıl gibi bir vadede KKTC, kendi ürettiği ilk arabasına kavuşmuş olacak.''

 

ÜRETİM NASIL OLACAK

 

Üretimin, daha çok el yapımı, büyük fabrikalar yerine atölyeler şeklinde olacağına işaret eden Günsel, şöyle devam etti:

 

''Üretim hacmi çok yüksek olmayacak, özel siparişle üretilecek araçlar. Şimdiki tasarımlarımız 4 çeker ve 2 çeker model öngörüyor. Bunlar, çağımızın otomotiv sektörünün altını diyebileceğimiz karbon-fiber ve alüminyum ağırlıklı üretilecek otomobiller olacak.''

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler