1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SU ZEHİRLEDİ'
SU ZEHİRLEDİ

'SU ZEHİRLEDİ'

Sağlık Bakanlığı, Salamis Bay Conti Resort Otel müşterilerinin gıda zehirlenmesinin nedeninin, yemeklerin yapımında kullanılan su olduğunu açıkladı

A+A-

Sağlık Bakanlığı, Salamis Bay Conti Resort Otel müşterilerinin gıda zehirlenmesinin nedeninin, yemeklerin yapımında kullanılan “Aqua Life” marka damacana su olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, otel müşterilerinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurmaları üzerine alınan numuneler üzerinde tahlil yapıldı ve zehirlenmenin yemeklerin yapımında kullanılan damacana sudan kaynaklandığı belirlendi.

Suyun markasını “Aqua Life” olarak açıklayan Bakanlık, 19 litrelik damacanalarda yüksek oranda mikrobiyolojik kirlilik saptandığı ve ilgili işyerinin hemen kapatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, otel müşterilerinin Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvurması üzerine Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi müfettişlerinin ilgili otelden tüm gıda maddelerinden, içme ve kullanım suları ile deniz suyundan numuneler aldığı; ayrıca bu su ile hazırlanan her türlü gıda, mutfak ve personelin kişisel hijyen durumu ve havuz sularını denetleyerek her türlü tedbirin alındığı belirtildi.

Otel müşterilerinin hastaneye başvurularının 18 Temmuz’da başladığı ve 19 Temmuz’da da devam ettiği belirtilen açıklamada, “Bakanlığımız, tahlil sonuçları yapılıp sonuçlar elde edilinceye kadar herhangi bir kurumun zan altında kalmaması prensibine dayanarak açıklama yapmadı. Fakat bununla birlikte hem ilgili otelde, hem de hastanede her türlü tedbir alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Tahlil sonuçlarının akşam belli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “20 Temmuz itibarı ile hastaneye herhangi bir gıda zehirlenmesi vakası gelmemiştir. Şu an içinse ilgili otelde her türlü tedbir alınarak bakanlığımız elemanları sürekli olarak takip ve kontrol işlemini yürütmektedirler” denildi.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne 59 kişinin gıda zehirlenmesi ile başvurduğu belirtilen açıklamada, tüm hastaların bugün itibarıyla iyileşerek taburcu oldukları kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler