Struma

Struma

Eylül ayı ile birlikte sonbahar gelir ve o sıcak yaz biter, okullar açılır ve zilli hayatımız başlar. Yazın tembelliğinden kurtulmak zordur aslında ama artık sonbahar kapıdadır. Tembelliği bırakıp daha çok okuma zamanıdır... Mutlu haftalar... YEN

A+A-

 

 

Eylül ayı ile birlikte sonbahar gelir ve o sıcak yaz biter, okullar açılır ve zilli hayatımız başlar. Yazın tembelliğinden kurtulmak zordur aslında ama artık sonbahar kapıdadır. Tembelliği bırakıp daha çok okuma zamanıdır...

Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Tarih Öğrenelim

Soru - Cevaplı Dünya Tarihi

Jacob Field, İş Bankası Kültür Yayınları

 

Bilgi dolu, rengârenk resimlerle süslenmiş sayfalarda ilk insanlarla, eski dünyayla, Orta Çağ'la tanışacak, keşifler çağından geçerek modern dünyaya ulaşırken bu zevkli yolculukta tarih bilgini yenilemiş olacaksın. Tarih
Öğrenelim 300'ün üzerinde sorusuyla sana bilgilerini basit, ama heyecanlı bir yoldan sınama şansı veriyor.
Renkli daireler içindeki rakamlarla gösterilen ipuçları sayesinde, herkes eğlenceden payına düşeni alıyor.

 

 

Gökdelen

James Graham Ballard, Sel Yayıncılık

 

“Her şeyin kontrol altında olmasının değişmez kural olduğu modern dünyada, kontrol mekanizması bozulursa birden, modern insandan geriye ne kalır?
Dış dünyadan izole, sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını dışarı çıkmadan giderebilecekleri bir sisteme sahip, upuzun gökdelenlerden oluşan dev bir site dışarıdan nasıl görünür? Gazete ve televizyonlardaki lüks site reklamları gibi mi? Güvenli? Sıcak? Zengin? Huzurlu?
Gökdelen’in hikâyesi tam da böyle bir dünyada başlıyor. Gökdelen sakinlerinin kalplerine yayılan küçük nefret tohumları, üst, orta ve alt kattakilerarasında giderek vahşileşen akıl almaz derecede şiddetli bir savaşa dönüşüyor. Kaosun merkezinde ise sitenin kalbi olan tüketim katedrali, dev bir alışveriş merkezi yer alıyor.”

 

 

Vatan Cephesi

(Türk Siyasal yaşamında Cepheleşmelere Bir Örnek)

Hakkı Uyar, Boyut Yayınları

 

Tek Parti Dönemi ve Cumhuriyet Halk Partisi, Topraktan Parlamentoya Muammer Erten kitaplarının da yazarı olan Hakkı Uyar, yeni eserinde bu kez cepheleşmeyi ve Vatan Cephesi'ni kaleme alıyor. Türkiye'deki siyasal partilerin kökenleri, geleneksel-modern toplum kavramları ile başlayan "Vatan Cephesi"nin ilk bölümünde; İkinci Meşrutiyet'ten günümüze kadar geçen süredeki cepheleşmelerin tarihçesine değinen Uyar, ikinci bölümde DP'nin basın, muhalefet ve özgürlükler konusundaki tavrını ele alıyor.

 

 

Sessiz Saatler

Gaelle Josse, Sel Yayıncılık

 

17. yüzyılda Hollandalı ressam Emmanuel De Witte oturma odasında klavsen çalan sırtı dönük bir kadını resmeder. 21. yüzyılda Fransız yazar Gaëlle Josse resimdeki kadının hayatını kurgular. Ona bir isim, bir ev ve içinde fırtınalar kopan bir kalp verir.
Magdelana Van Beyeren varlıklı bir adamın kızı olmasına rağmen o dönemde kadınların ticaretle uğraşması hoş görülmediği için çalışma hayatına giremez. Evlendiğinde kendisini eve hapsolmuş bulur. Yaşamı artık çocuklarını yetiştirmek ve bireyselliğini gizlemekten ibarettir.

 


 

 

 

HAFTANIN KİTABI

 

Struma

Halit Kakınç, Destek Yayınları

 

“Ben, Struma cinayetini bire bir yaşadım. 1941 yılında, 15 Aralık’ta Struma gemisi Sarayburnu açıklarına demir attı. Rıhtıma yanaşmasına izin verilmedi. Gece gündüz polis nezaretinde, 769 insan 72 gün boyunca deniz ortasında hapsedildi ve sonra katledildi.”
Yazar Halit Kakınç’ın bu eserinin en sonunda, Anadolu Ajansı’nın 24 Şubat 1942 tarihli açıklamasını bulacaksınız. Vatandaşlarına saygısı sıfır olan ceberut ve despot devlet anlayışını yansıtan bu açıklama, aynı zamanda utanç verici bir yalanı da içeriyor: “Geminin tamiri hitam bulduğu halde…” diye başlıyor.
Aslında motor arızalı olarak, atölyede kalmıştı. Yani, Struma motorsuzdu. Motorsuz bir gemi, kaderine terk edilen 769 insanı taşıyan bir büyük yüzen tabuttu. Ve devletin Anadolu Ajansı, utanç verici bir şekilde, geminin tamirinin bittiğini iddia ediyor, yalan söylüyordu. Katillerin cinayetlerini örtmeye çalışıyordu.”

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

Bu yıl Nobel alma olasılığı en yüksek isim son kitabı '1Q84' Türkiye'de de yayımlanan Japon yazar Haruki Murakami.

Dikili Barış ve Nazım Hikmet Günleri’nde ilk ’Nazım Hikmet Barış Ödülü’, ünlü Yazar Yaşar Kemal’e verilecek.

Dünyaca ünlü Suisse Romande orkestrasının yöneticisi, yazar Metin Arditi, 4 Eylül'de okurlarıyla İstanbul’da buluştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler