1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. STRANGE UNİON…
STRANGE UNİON…

STRANGE UNİON…

Alternatifsiz alternatif rock müziği yapan enerji dolu bir grup

A+A-

 

 

 

 

 

Didem MENTEŞ

 

 

Kuzey Kıbrıs’ta, yabancı rock müziği artık onlardan sorulacak. “Alternatifsiz alternatif rock müziği” yapmak için bir yıl önce yola çıkan 5 idealist genç, dünyaya açılmayı hedefliyor.

Tek amaçları üretmek, yaşamak ve yaşatmak olan Strange Union Grubu, kaliteli işler yapmak için günden güne başarı merdivenlerini tırmanıyor. Her biri farklı meslek gruplarından olsa da “yabancı rock” onların ortak noktası. Sisteme olan bir isyanları var, maddi bir çıkar gütmüyorlar. Aslında Strange Union ruhun rahatlatılarak, enerji potansiyelini yüksek tutmayı başaran genç bir grup…

 

BESTELER, GRUBUN OLUŞMASINI SAĞLADI

Grup ile Derbeoyu’nda Paddy’s Bar’da buluşuyoruz. Hepsi eğlenceli ve esprili gençler. Kendi aralarında kurdukları pozitif enerji anlaşılan müziklerine de yansımış. Sohbet sırasında hepsiyle tek tek konuşuyoruz. Strange Union Grubu’nu bir araya getiren, grubun ritim gitaristi Mehmet Özseyfiler oluyor. Birçok beste yazarak sanata başlayan Özseyfiler, bu bestelerini dile getirmek için bir grup kurmaya karar verir ve ilk adımı 2011’de atar. Mehmet Özseyfiler, ilk başlarda başka kişilerden oluşturulan gruptan ayrılanlar olduğunu ve son olarak şu anki grup elemanlarıyla yola devam ettiklerini söylüyor. Grubun ilk performansı da 7 Mayıs 2011 tarihinde Dereboyu Şenlikleri’nde olduğunu aktarıyor genç gitarist Özseyfiler.

 

FARKLI MESLEK ORTAK NOKTA

Her biri farklı türde şarkılar dinleyen gençler, bu farklılıkları bir araya getirmek adına birleştiğini söylüyor. Grubun lead gitaristi Olcay Gündoğdu, 1980’li yılların müziğine hayranlık duyarak sanatını yaparken, Grubun sesi olan genç vokalist Orçun Benli de ‘alternatif newage ve numetal’ müziğine hayranlık duyuyor. Strange Union’un bas gitarı Umut Zeytin de ‘senfonik metal’ dinlerken, grubun bateristi Ahmet Akınsel de ‘progresive rock’ tarzda müziği seviyor.

Aslında lead gitaristi Olcay Gündoğdu, radyo, televizyon ve sinema bölümünü bitirmiş ama yine de müzikten kopamamış bir kişilik. Gitar dersi vererek hem öğretmenlik hem de müzisyenlik yapmaya devam ediyor. Bazı insanlara çok tuhaf gelse de bu grupta bir fizik öğretmeni var. Grubun bas gitarı Umut Zeytin bir dershanede öğretmenlik yapıyor.  Bateristi Ahmet Akınsel de DAÜ’de mütercim tercümanlık okurken, Strange Union’un vokalisti Orçun Benli ise Kiler Gıda’nın yöneticileri arasında yer alan genç bir iş adamı. Grubun kurucusu ve ritim gitaristi Mehmet Özseyfiler ise Paddy Bar’ın işletmeciliğini yapıyor.

 

FARKLI LEZZET SUNDULAR

Lead gitarist Olcay Gündoğdu, herkesin farklı tarzlarını birleştirerek yeni bir müzik tarzı yarattıklarını belirtti. “Önce şaşırdık ama sonra enteresan bir şey çıktı ortaya. Hepimiz farklı bir lezzet koymaya başladık. İşte Strange Union bundan geliyor.”

Gitarist Mehmet Özseyfiler, sahnede karışık parçalar çaldıklarını, grup olarak da ‘Go Away’ isimli bir beste yaptıklarını ifade ediyor. Bu besteye Kıbrıs’ta klip de çektiklerini vurgularken, hazırlanmakta olan bazı besteler daha olduğunu belirtiyor.

 

ÜRETMEK VE PAYLAŞMAK…

Strange Union Grubu olarak “seyircilere ne anlatmak istiyorsunuz” diye soruyorum. Bas gitarist Umut söze başlıyor ve dinleyenlere tek bir mesaj vermediklerini aktarıyor. Adada yabancı rock müziğini yaşatmaya çalıştıklarını anlatan Umut, esas amaçlarının bir şeyler üretmek ve bunları insanlarla paylaşmak olduğunu dile getiriyor. Kuzey Kıbrıs’ta kaliteli işler yapılabileceğini göstermek istediklerini belirten bas gitarist Umut Zeytin, bir şeyleri ispatlama dertleri olmadığını, kaliteli iş yapabilmeyi dünyaya göstermek istediklerini anlattı.

Olcay Gündoğdu da insanları her zaman baskı altında tutan bir sistem olduğunu belirterek, “Aslında insanlar bundan sıkılır, yorulur. Bizim yaptığımız da aslında sisteme karşı durmaktır” diyor. Olcay, “çok fazla maddi kaynak getirmeyen zorlu bir müzik yapıyoruz. Çok fazla izleyeceğimiz yok. Bizleri örnek alan gençler varsa bir yerde onlara yol açmış olabiliriz.

 

ALBÜMLE DÜNYAYA AÇILMAK

Orçun Benli de temel amaçlarının para kazanmak olmadığını belirterek, kendilerine çizdikleri yoldan çıkmamak olduklarını söyledi. Benli, “Para kazanmak için birçok kişi Türkçe şarkılar çalar. Biz Türkçe çalmıyoruz. Bizim inandığımız yeter ki insanlar üretsin, her şeyin çaresi bulunur. Esas amacımız kaliteli iş yapmak, bu da bizi iyi yerlere getirecek diye düşünüyorum. Çoğu grup kendi çizgisinden saptığı için piyasadan silindi.”

Gençler yaptıkları müzik tarzının maddi gelir sağlamadığını söylerken, dünyada bu durumun tamamen farklı olduğunu belirtiyor. Strange Union Grubu olarak daha fazla beste kaydedip, şanslarını zorlamak olduğunu söylüyorlar. Hedefleri arasında da ilk olarak bir albüm yapmak geliyor. Kıbrıs’ta sponsorlar yardımıyla tüm çalışmaları tamamlayıp bu albümü yurt dışında pazarlamayı düşünüyorlar.

 

“ALTERNATİFSİZ ALTERNATİF ROCK KEYFİ”

Ülkedeki birçok etkinlikte aranan isimlerden olan Strange Union Grubu dün akşam da Yemek Festivalinde yine muhteşem bir performans sahneledi. 8 Haziran gecesi de Girne Kültür ve Sanat Festivali Barış Parkı’nda sahne alacak olan grup, tüm enerjilerini yansıtmayı düşünüyor. Strange Union Grubu, müzik sevenler için “alternatifsiz alternatif rock keyfi” olarak başarılı bir şekilde ilerliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler