1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. STEFANU’DAN TÜRKİYE’YE KINAMA
STEFANU’DAN TÜRKİYE’YE KINAMA

STEFANU’DAN TÜRKİYE’YE KINAMA

Kıbrıs (Güney) Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu: “Kıbrıs’ın egemenlik haklarını savunmak için her türlü girişimde bulunuyoruz”

A+A-

 


 

“Kıbrıs’ın egemenlik haklarını savunmak için her türlü girişimde bulunuyoruz”

Kıbrıs (Güney) Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’ya Adana, Antakya, Muğla ve Antalya bölgesinde petrol araması yapması için lisans veren Türkiye hükümetini kınayarak, “Kıbrıs’ın egemenlik haklarının savunulması için her türlü girişimde bulunduklarını” söyledi.
Kıbrıs Rum radyosunun haberine göre Stefanu, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) parsellerle kesiştiği iddia edilen bölgelerde petrol çalışmaları yapma lisansı vermesinin, uluslararası hukuk ve özellikle deniz hukukunu ihlal ettiğini ileri sürdü.
Stefanu, Kıbrıs Rum hükümetinin, “ülkenin egemenlik haklarını savunmak için her türlü girişimde bulunduğunu” kaydetti.
Öte yandan Fileleftheros gazetesinin web sayfasında, Türkiye Resmi Gazetesi’nin 27 Nisan tarihli sayısına dayanılarak, TPAO’ya Rodos’tan Kıbrıs’ın güneybatı açıklarına kadar olan bölgede “petrol ameliyatı” yapması için lisans verildiği iddia edildi.
Haberde, resmi gazetedeki haritalardan da görüldüğü üzere, TPAO’nun petrol çalışması yapacağı bölgelerin, Akdeniz’de Güney Kıbrıs’ın MEB’indeki 1,4,5,6 ve 7 numaralı parsellerle kesiştiği ve Rodos’a kadar uzandığı öne sürüldü.
Türkiye Hükümeti’nin TPAO’nun petrol çalışması yapması için lisans verdiği bölgeler arasında Adana, Antalya, Hatay ve Muğla açıklarında Türk karasuları dışında bulunan bölgeler bulunuyor.

Bu haber toplam 654 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler