1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Stefan Zweig’in Son Günleri
Stefan Zweig’in Son Günleri

Stefan Zweig’in Son Günleri

Bu hafta yazılar ve sıcaklar ile boğuşarak geçti. Tatil bitiyor neredeyse fakat çalıştığımız kitabı henüz bititremediğimizden yazmaya devam ettim. Tatil için biriktirdiğim kitaplardan bir kaçını okudum. Diğerleri hala duruyor... Belki önümüzdeki günleri d

A+A-

 

Bu hafta yazılar ve sıcaklar ile boğuşarak geçti. Tatil bitiyor neredeyse fakat çalıştığımız kitabı henüz bititremediğimizden yazmaya devam ettim. Tatil için biriktirdiğim kitaplardan bir kaçını okudum. Diğerleri hala duruyor... Belki önümüzdeki günleri değerlendirip kitaplarımı daha çok okuyabilirim. Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Mit

Robert A. Segal, Dost Kitabevi

 

Son birkaç yüzyıl boyunca mit alanında yapılmış çalışmaları temel alan bu inceleme, özünde disiplinlerarası bir soruşturma olarak değerlendirilebilir. Antropoloji, sosyoloji, psikoloji, edebiyat eleştirisi, felsefe ve dinler tarihi kitabın omurgasını oluşturuyor. Mit'in kökeni, anlamı ve işlevi konusunda sorulan sorular bağlamında tüm bu araştırma disiplinleri bir araya geliyor.

 

 

Jean Jenet: Yüce Yalancı

Tahar Ben Jelloun, Sel Yayınları

 

 “Goncourt ödüllü Faslı yazar Tahar Ben Jelloun, çerçevesini tüm ilişkilerinde olduğu gibi Genet'nin belirlediği keyifli ancak zor bir dostluğu anlatıyor. Alışkanlıkları, politik duruşu, ihanete bakışı, dostluk tanımı, edebiyat anlayışı, huysuzlukları, zaafları, diklenişi ve sevinçleriyle bu gerçek Genet'yle geçen 12 yıl Jelloun'u oldukça etkilemiş, hem de edebi hem de insani olarak şekillendirmiştir. Ne de olsa Jean Genet'yi yakından tanımak "kimsenin yara bere almadan çıkamayacağı bir maceradır.”

 

 

İstanbul Öyküleri

Metin Yeğin, Phoenix Yayınları

 

Metin Yeğin bu kitabında, yine yollara düşüyor ama bu sefer yolculuk zamanın içinde. İstanbul Öyküleri, bir kenti başka türlü anlatmanın biçimi. Hele anlatılan İstanbul olunca kendisine benziyor öyküler, bu kent gibi şaşırtıcı, etkileyici, çarpıcı... Yüzlerce yıllık bu yolculuğu bir solukta bitireceksiniz.

 

 

Sinemaya Giriş

Alim Şerif Onaran, Agora Kitaplığı

 

“Türkiye'nin ilk sinema profesörü ve yoğun çalışmalarıyla ülkemizde sinema literatürünün oluşmasinda büyük katkısı bulunan Alim Şerif Onaran'ın "Sinemaya Giriş" adlı bu kitabı, hem bir teknik olarak sinemanın ortaya çıkışını, hem de Türleri, Yönetmenleri ve Eleştirel boyutuyla sinemanın ilk ve gelişme dönemlerini kapsamlı bir şekilde gözler önüne sermektedir...”

 

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Stefan Zweig’in Son Günleri

Laurent Seksik, Can Yayınları

 

“Stefan Zweig, ta Brezilya'ya gitse de, geride bıraktığı, yıkılmakta olan bir dünyayı içinde taşıyordu. Bazen aralık kalan pencereden esen ılık rüzgâra kapılıp geçip giden yılları unuttuğu oluyordu. Utanç duygusunun bir huzur hissiyle aynı anda benliğini kapladığı zamanlar, bir umut ışığı olarak Lotte'ye bakıyordu. Buralara aşinaydı sanki... İnsana yaşadıklarını unutturacak bir yer. Ama bir gazete haberi bile yıkıp geçiyordu içini: Viyana Belediyesi Yahudilerin oturduğu dairelerde gazı kesme kararı aldı. Bu konutlarda gazla intihar edenlerin artması, vatandaşın rahatını kaçırdığından, gazla intihar etme, bundan böyle kamu düzenini bozmak olarak kabul edilecek. Demek kitaplarını yakan, yasaklayan ülkesinde, insanları öldürme hakkı olduğunu düşünenler, ölme hakkına bile el koyuyordu. Ama o, hakkını saklı tutmakta kararlıydı. Nerede olursa olsun...”

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

Ünlü romancı, oyun yazarı, eleştirmen ve siyasetçi Gore Vidal, 86 yaşında hayata veda etti.

Shakespeare’in 1623 yılında yayımlanan orjinal kitabı Oxford Üniversitesi kütüphanesi tarafından dijital hale getiriliyor.

Avustralyalı sanat eleştirmeni ve belgesel yapımcısı Robert Hughes yaşama veda etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 908 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler