1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Stavrokonnolu Nesip Usta ile Cafer'in nereye gömüldüğünü bilen en az yedi kişi hayattadır'
Stavrokonnolu Nesip Usta ile Caferin nereye gömüldüğünü bilen en az yedi kişi hayattadır

'Stavrokonnolu Nesip Usta ile Cafer'in nereye gömüldüğünü bilen en az yedi kişi hayattadır'

2 Nisan 1966’da “Teşkilat” tarafından öldürülerek sonra da “kayıp” edilen Stavrokonnolu Nesip Hasan ile Cafer Bahaddin’e ilişkin yazdıklarımıza birşeyler ekleyen “Susuzlu Nazım” adlı okurumuz şunları paylaşt

A+A-

 

 

2 Nisan 1966’da “Teşkilat” tarafından öldürülerek sonra da “kayıp” edilen Stavrokonnolu Nesip Hasan ile Cafer Bahaddin’e ilişkin yazdıklarımıza birşeyler ekleyen “Susuzlu Nazım” adlı okurumuz şunları paylaştı:

“Stavrokonnolu Nesip Usta ile Cafer’in nereye gömülü olduklarını bilen en az yedi kişinin hayatta olduğunu biliyorum. Belki de fazla. Konuşsunlar ve ailelerini bu gazaptan kurtarsınlar... Aha gördüler Fasullalı elebaşının çocuğunun ve torununun başlarına gelen trajediyi, daha da gelecek olanları... Bu Stavrokonno olayına karışanların başlarına gelmedik bela kalmadı, Ramadan Ali ismiyle size yazan şahsın da dediği gibi... Konuşsunlar...”

Nesip Hasan’ın oğlu Fuat Nesip Nalcıoğlu ise şunları yazdı:

“Sevgül Hanım, kayıp babacığım Nesip Hasan için tüm yaptıklarından dolayı sana sonsuz teşekkürler ediyorum. Umarım bu yazılanlardan sonra, Ramadan Ali’nin dediği gibi olaya katılan veya katılmayıp dolaylı olarak kayıp babacığım Nesip Hasan ve köylümüz Cafer Bahaddin’in gömülü oldukları bilinmeyen mağaranın yerini bilenler bu yeri söylerler ve hem kendilerini, hem da masum çocuklarını, masum torunlarını üzerlerindeki bu azaptan ve gazaptan kurtarırlar. Bizlerin de onyıllardır süren acılarımız biraz hafiflemiş olur.

Babacığım Nesip Hasan ve köylümüz Cafer Bahaddin’in de İslami ve insani kurallar çerçevesinde başlarında bir dua yapabileceğimiz, bir bilinen yere gömülüp ruhları dinlenmiş olur. Ramadan Ali diyor ki, bu insanların azabı ve gazabı yedi kuşak uzerlerinden kaçmayacaktır. Ne diyeyim, olayı Allah’a havale ediyorum...”

“Kayıp” Nesip Hasan anısına, 31 Mart 2012 Cumartesi günü Baf’a bağlı Stavrogonno köyünde, muhtemelen “kayıp” edildiği Latçi’de (Fasulla) saat 11.00’de anma toplantısı düzenlenecek. Ailesi tarafından yapılan açıklamada aynı gün saat 12.00’de Stavrogonno’da Nesip Hasan ile Cafer Bahaddin’in öldürüldüğü yerde, Ramadan Derviş’in eski kahvesinde onlar anısına mevlid okutulacak.

7 Nisan 2012 Cumartesi günü ise saat 10.00-14.00 arasında Akdoğan’da (Lisi) Stavrogonno Market yanında, Sağlık Bakanlığı Kan Bankası’yla birlikte Nesip Hasan ailesi, “kayıp” Nesip Hasan anısına kan bağışı kampanyası düzenlemiş bulunuyor. Geçen yıl da Akdoğan’da Nesip Hasan anısına ailesi benzer bir kan bağış kampanyası düzenlemişti.  Nesip Hasan’ın ailesi tarafından yapılan açıklamada “Her üç etkinliğe de tüm halkımız davetlidir, tüm sevenlerinin katılmasını özlüyoruz” dedi.

Anma toplantısına katılmak isteyenler “kayıp” Nesip Hasan’ın oğlu Fuat Nesip Nalcıoğlu’nu 0533 860 5454 numaralı telefondan arayabilirler.

İlk kez bir Kıbrıslıtürk “kayıp”, “kayıp” edildiği yerde anılıyor...

 

 


 

 

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Maraş’ta Ayios Memnon mezarlığı dışına pek çok insan gömülmüştü...”

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz (adı yanımızda mahfuz) şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Ben Maraşlı’yım. 20 Temmuz 1974’te ilk işgal sırasında Kıbrıslıtürkler, Mağusa surlariçindeydi, Yunan askerleri de onları bombalamaktaydı. O zaman Türk uçakları Maraş üzerinde uçarak napalm bombaları atmaya başladılar. Bazı Yunan askerleri ile bazı Kıbrıslırumlar bu napalm bombardımanında öldürülmüştü.  Ölüleri toplayarak Ayios Memnon mezarlığı dışına gömmüşlerdi. Gömülenler arasında Yunan subayı Hajıdakis de vardı. Ölüleri gömdükten sonra, ölüleri gömenlere bir emir gelmişti: Ölüleri gömdükleri çukuru açarak, Yunanlı subay Hacıtakis’in cesedini bulmaları emredilmişti. Maraş’ta bulunan bir doktordan da gömülmüş olan cesetler arasında onu bularak tanımlama yapması istenmişti. Ben de oradaydım. Kıbrıslırum ve Yunan askerlerinin gömülmüş olduğu çukuru bir şiroyla kazdılar, burası kumluk bir araziydi ve Ayios Memnon mezarlığının hemen dışındaydı. Buraya gömülmüş olanlar Türk uçaklarının atmış olduğu napalm bombalarından öylesine kötü biçimde yanmışlardı ki, onları tanımak hemen hemen imkansızdı. Sonuçta Yunan subayı Hacıdakis’i giydiği botlardan tanıdılar çünkü diğerlerinden farklı botlardı bunlar. Ölülerin yüzleri tanınmayacak durumdaydı. Bu toplu mezara herhangi bir Kıbrıslıtürk gömülmüş olduğunu sanmıyorum.

Ben bu bilgiyi Kıbrıslırum makamlara zamanında vermiştim fakat o günlerde fazla ilgi göstermemişlerdi...”

Bu okurumuza paylaşmış olduğu bu değerli bilgiler için sonsuz teşekkürler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum. Kıbrıslırum okurlarım beni 99 966518 numaralı CYTA telefonumdan arayabilirler, isimli veya isimsiz olarak benim için farketmez. Yeter ki bildiklerinizi paylaşınız ki bu insani konunun çözümüne bir nebzecik de olsa katkı yapabilesiniz, pek çok acılı “kayıp” yakınının acılarına bir nebzecik merhem olabilesiniz... Telefonlarınızı bekliyorum...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 24560 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler