1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'STATÜKO RUM TARAFININ LEHİNE'
STATÜKO RUM TARAFININ LEHİNE

'STATÜKO RUM TARAFININ LEHİNE'

Temaslarını BRT’ye değerlendiren Özersay, Türk tarafının önceliğinin sürecin başarısı olduğuna vurgu yaptı.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, müzakerelerin mevcut statükonun muhafaza edilmesinin aracı haline dönüştürülmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayarak, “Statüko, Rum tarafının lehinedir” dedi.

Müzakere süreci devam ederken, Kıbrıs Türk tarafı son günlerde, uluslararası aktörlerle diplomasi trafiğini artırdı.

Bu çerçevede Washington’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, BM merkezinin bulunduğu New York’a geçiyor. Temaslarını BRT’ye değerlendiren Özersay, Türk tarafının önceliğinin sürecin başarısı olduğuna vurgu yaptı.

“Müzakereler, olumlu bir sonuca varılamayacağını bile bile sürdürülemez. Eğer olumlu sonuca varmayacağı ortaya çıkarsa bu Kıbrıs Rum tarafının yararına olan mevcut statükonun sürdürülmesinden başka bir işlev yerine getirmez ve biz bunu kabul edemeyiz” diyen Özersay, “Sürecin başarısız olması durumunda, bu müzakereleri sırf birilerinin çıkarına olacak diye havada tutmaya gerek yoktur. Türkiye ile gerekli adımlar atılacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının Kıbrıs Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Washington temaslarını BRT’de yayınlanan “Akşama Doğru” programına değerlendirdi.

Washington temaslarını tamamladığını, New York’a geçeceğini söyleyen Özersay, Kıbrıs Türk tarafının, müzakere sürecine olan bağlılığını sürdürmekte olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

“Bunun başarılı bir şekilde sonuçlandırılması için önümüzde duran kısıtlı, dar zamanda ne gibi adımlar atılması gerektiğini diğer aktörlerle paylaşıyoruz. Diğer aktorleri yönlendirmemiz gerekir. Dünyanın ilgilendiği onlarca çok daha önemli sorun vardır. Sürecin başarıya ulaşması için elimizden geldiğince fikir üretip uluslararası aktörler nezdinde temasta bulunmalıyız. Washingon ziyareti bu bağlamdadır”.

Mevcut sürecin diğerleri gibi belirli bir ömrü olduğuna vurgu yapan Özersay, “ Genel Sekreter’in çizdiği takvim çerçevesinde bu sürecin başarılı olması için çaba ortaya koysak da süreç ucu açık olmamalıdır.

“BİZ SÜRECİN BAŞARILI SONUÇLANMASINI İSTİYORUZ... GEREKLİ MESAJLARI VERİYORUZ”

Kıbrıs’ta devam eden statüko, yani mevcut durum, sadece Kıbrıs Türk tarafının aleyhine çalışmaktadır. Bir noktadan sonra olumlu bir sonuca varmayacağı bilinmesine rağmen müzakereler sürdürülürse, Kıbrıs Rum tarafının lehine olan statükonun devamına hizmet eden araca dönüşür ki biz buna izin vermeyiz. Biz sürecin başarılı sonuçlanmasını istemekteyiz” diye konuştu

Sürecin başarılı olması için sürece bağlılıklarını sürdürdüklerinin ve bu yönde gerekli adımları attıklarının altını çizen Özersay, “ Sürecin başarısız olması durumunda bu müzakereleri birilerinin çıkarına olacak diye havada tutmaya gerek yoktur. Türkiye ile gerekli adımlar atılacaktır. Biz gerekli mesajları veriyoruz” şeklinde konuştu.

Eğer bir başarıya ulaşılamazsa, başarısızlık konusunda ne yapılacağı ile ilgili uluslararası aktörlere bilgi vermek gerektiğini ifade eden Özersay, bu çalışmaların sadece Kıbrıs ile sınırlı kalamayacağını, tüm aktörlerle yönelik olarak yapılması gerektiğini kaydetti.

Özersay , “Müzakerelerin statükonun garipliklerinin görülmesini engelleyen bir araca dönüşmesi, belirsizliğin de sürmesi anlamına gelir ki bu Kıbrıs Türkü’nün aleyhinedir. Eğer taraflardan birisi başka bir yere yönelmişse, müzakereleri o tarafın seçimlerinin mezesi yapmamak gerekir. İyi niyetle, başarı için çalışacağız. Bizim birinci önceliğimiz çözüm sürecinin çökmesi değil, başarılı olmasıdır. Oturup düşünmek zorundasınız. 44 yıl boyunca bu müzakere süreci bir şey üretememişse, çözümsüzlük karine, çözüm istisnaysa çözümsüzlüğün müzakere süreci kanalıylaolağan birşey olarak lanse edilmesine izin vermemek gerekir.

Kendi insanınıza belirgin bir gelecek çizmek zorundasınız. Girişimlerin ana hedefi bu noktadadır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 567 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler