1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SPORDA TEKNOLOJİ KONUŞULDU
SPORDA TEKNOLOJİ KONUŞULDU

SPORDA TEKNOLOJİ KONUŞULDU

Yakın Doğu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve Kulüpler Birliği “Sporda Teknoloji Uygulamaları” konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşmacı olarak yer alan Bilal Aday “Günümüzde her teknik adamın bir yazılımcıya gereks

A+A-

 

 

 

Yakın Doğu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve Kulüpler Birliği  “Sporda Teknoloji Uygulamaları” konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşmacı olarak yer alan Bilal Aday “Günümüzde her teknik adamın bir yazılımcıya gereksinimi vardır” dedi

 

 

Necmi BELGE

 

Yakın Doğu Üniverstesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve Kulüpler Birliği’nin düzenlediği “Sporda Teknoloji Uygulamaları” konulu seminer dün, YDÜ AKM’de yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyelerinden Bilal Aday’ın verdiği seminere ilgi büyüktü.

 

SPORDA TEKNOLOJİ UYGULAMALARI
Konu ile ilgili olarak söz alan Aday günümüzde sporun her branşında  her teknik adamın bir yazılımcıya gereksinimi olduğunu söyledi. Spor’da teknoloji uygulamalarının büyük bir hızla yayıldığını ifade eden Aday,  teknik adamların kadrolarını bu konuda yetişmiş elemanlar ile takviye etmeye başladıklarının altını çizdi.

Bu konunda, teknik adamların artık söyledikleri  herseyin veya yaptıkları  her eleştirinin bir kanıtı olduğunu ve klasik  toplantı yapmak yerine futbolculara maçla ilgili kendi görüntüleri verilmeye başlandığını dile getirdi.

 

“DOĞRU ANALİZ İŞE YARAR”
Aday devamla, açıklanmış görüntüleri arka arkaya izleyerek oluşturulacak bir planın var olduğunu ifade ederken,  dogru analiz yapılır ve gerekli önlemler alınırsa dünyada durdurulmayacak futbolcu olmadığını vurguladı.
Önemli olanın  dogru analizle sonuca ulaşmak olduğunu belirten Aday, bir teknik adam tarafından verilen  taktiklerin, futbolcular tarafından sahada ne kadarının uygulandığına bakıldığını söyledi.
Bu işin tamamen bir analiz olduğunu belirten Aday sporda, böylesine yazlım elemanlarının her takım için şart olduğunu ve bu konunda kulüplerin taleplerinin artığını ifade ederken,  maçlar sonucunda elde edilen görüntülerden her futbolcunun doksan dakikalık performansının olumlu ve olumsuz yönlerinin saptanabildiğini ve bu  uyarılar yapılarak, futbolcuların daha fazla disipline edilebileceğini iddia etti.

“BASİT BİR KAMERAYLA YAPILABİLİR”

Bu analizlerde rakibin yaptıgı taktik varyasyonların da çıkartıldığını, buna göre  hazırlıklar yapıldığını  ifade eden Aday, müsabaka icinde rakibin periyodik olarak yaptıgı seylerin kesilip hocaya önlem alması için verildiğini dile getirdi.
Bu konunda, görevli yazılım elamanlarının antrenör ve üniversitelerin Besyo'ya bölümleri ortak çalışması gerektiğinin altını çizen Aday, antrenörlerin kendi müsabakasının analizi ile eksik noktalar farkederek antrenman planlamasını ona gore yapması gerektiğinin önemin belirtti. Aday son olarak, sağlıklı bir analiz yapılabilmesi icin macın tamamının kamerayla çekilmesi gerektiğini ifade etti. Bu cekim basit el kameraları ile de yapılabileceğinin ama şart olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 554 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler