1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SPORDA IRKÇILIĞA KIRMIZI KART
SPORDA IRKÇILIĞA KIRMIZI KART

SPORDA IRKÇILIĞA KIRMIZI KART

Kıbrıs Toplum Medya Merkezi’nin ara bölgedeki Ledra Palace Hotel’de düzenlediği “Sporda Irkçılığa Karşı Medya” konulu seminer dün başladı. 25-28 Ocak 2012 tarihleri arasında yer alacak seminere, Kıbrıs Türk ve Rum spor medyasının

A+A-

 

 

“Sporda Irkçılığa Karşı Medya” konulu seminer dün başlarken, seminerlere 28 Ocak 2012 tarihine kadar ara bölgede devam edilecek

 

 

Necmi BELGE

 

Kıbrıs Toplum Medya Merkezi’nin ara bölgedeki Ledra Palace Hotel’de düzenlediği “Sporda Irkçılığa Karşı Medya” konulu seminer dün başladı.

25-28 Ocak 2012 tarihleri arasında yer alacak seminere, Kıbrıs Türk ve Rum spor medyasının dışında İngiltere, Almanya, Bulgaristan, Yunanistan’dan spor yazarları katıldı.

Seminerde Türkçe, Rumca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılan konuşmalar simültane çeviri ile izleyicilere aktarılırken, Türkçe çevirileri mükemmel bir şekilde yapan Çim Seroydaş ile Fatma Tuna izleyicilerin takdirine mazhar oldu.

İlk günkü oturumu Kıbrıs Toplum Medya Merkezi direktörlerinden Michailis Simopulos sunarken,  konuşmacı olarak, Avrupa Konseyi’nin sporda ırkçılığa karşı medya menajeri Reynald Bilion, Toplumsal Medya Forum Avrupa Koordinatörü Stefan Tenner, Güney Kıbrıs Üniversitesi araştırmacısı Nicos Trimikliniotis ile kuzey-Güney Kıbrıs’ta futbol oynayan Küçük Kaymaklı futbolcusu Coşkun Ulusoy katılırken, Güney Kıbrıs’tan sporcu olarak 2008 Pekin Paralympics’te (Engelliler Olimpiyatı) altın madalya kazanan Karaolina Pelendriiou rahatsızlığı nedeniyle mesaj yolladı.

 

REYNALD: “SPORDA IRKÇILIK TIRMANIYOR”

 

Seminerde ilk konuşmayı Avrupa Konseyi’nin sporda ırkçılığa karşı medya menajeri Reynald Bilion yaptı. Bilion, Avrupa’da yükselen ırkçılığa karşı Avrupa Konseyi’nin 2009 yılında  sporda ırkçılığa karşı medya formunu oluşturduğunu ve bu konunda görsel ve yazılı medya aracılığıyla bir mücadele başlattıklarını söyledi.

Aradan iki yıl geçmesine rağmen, bu mücadelede henüz başarılı olunamadığını dile getiren Reynald Avrupa Birliği’nin bir türlü ırkçılık konusunda gerekli birliği sağlayamadığını iddia etti.

Son yıllarda Avrupa’da tırmanış gösteren ırkçılığın en çok sporda kendini gösterdiğini ifade eden Reyanld, buna örnek olarak da Liverpoollu Suarez’in davranışını ve Barcelona’da oynadığı dönemde Samuel Eto’o’ya yapılan çirkin hareketi gösterdi.

Reynald’dan sonra söz alan Güney Kıbrıs Üniversitesi araştırmacı öğretim üyesi Nicos Trimiklinioitis, Avrupa’da olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da ırkçılığın bir yükseli gösterdiğini dile getirirken özellikle, Güney Kıbrıs’a gelen Türk takımlarına karşı holiganizme varan şiddet uygulandığını endişe ile izlediklerini söyledi.

 

NİCOS: “GÜNEY KIBRIS’TA SPORDA IRKÇILIK TEHLİKELİ BOYUTTA”

 

Nicos devamla, bu ırkçı hareketlerin daha ileri giderek Güney Kıbrıs’ta örneğin kendi takımları arasında örneğin, solcu Omonia ile sağcı APOEL arasındaki maçlara  bile yansıdığını belirtti.

Bu konunda ilgili federasyonların verdiği cezaların caydırıcı olmaktan uzak olduğunu ifade eden Nicos, Güney Kıbrıs yönetimini daha sert tedbirler alamaya çağırdı.

 

ULUSOY: “ KIBRIS SORUNU DÜNYAYA AÇILMAMIZI ENGELLİYOR”

 

Bu bölümde son konuşmayı son dönemlerde hem Kuzey, hem de Güney Kıbrıs’ta futbol oynayan K.Kaymaklı futbolcusu Coşkun Ulusoy yaptı.

Güney Kıbrıs’taki Nea Salamina takımına giderken, nasıl karşılanacağı konusunda endişeli olduğunu ifade eden Ulusoy, bunun yersiz bir endişe olduğunu ve Nea Salamina kulübünün ve taraftarlarının kendisini kucakladığını söyledi.

Zaman zaman,  Kıbrıslı Türk olduğu için aleyhine tezahürat, hatta bir şarkı yapıldığını açıklayan Ulusoy, bunun ırkçılıktan çok oyun içerisindeki performansını olumsuz yönde etkilemek için yapıldığını vurguladı.

Kıbrıs sorunundan kaynaklanan olumsuzluklar nedeniyle, Kıbrıslıtürk sporcuların dünyaya açılmak için Güney Kıbrıs’ı kullanmalarının doğal olduğunu dile getiren Ulusoy, Kıbrıs sorunun çözülmesiyle Kıbrıslıtürk sporcuların da bunu aşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Kıbrıslıtürk spor yazarlarının da yer aldığı iki çalışma grubu çalışmalarına başladı.

Bu çalışma gruplarında YENİDÜZEN’den Necmi Belge ile Star Kıbrıs’tan Çelen Oben, Gommalar’dan Sertunç Akdoğu yer aldı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1341 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler