1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SPORDA IRKÇILIĞA KARŞI MEDYANIN GÖRÜŞÜ
SPORDA IRKÇILIĞA KARŞI MEDYANIN GÖRÜŞÜ

SPORDA IRKÇILIĞA KARŞI MEDYANIN GÖRÜŞÜ

Yenidüzen Spor Servisi olarak, bu seminere katılan bu kişilerden bazılarının “sporda ırkçılığa karşı medya” hakkındaki görüşlerini siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedik

A+A-

 

 

“Spor’da ırkçılığa karşı medya” konulu seminer 25 – 28 Ocak tarihlerinde ara bölgede düzenlendi. Altı ülkeden 24 spor yazarı ve gazetecinin katıldığı seminerde ırkçılığa karşı medyanın rolü irdelendi

 

Seminere katılan spor yazarı ve gazeteciler ırkçılığa karşı medyaya düşen görev ortak noktasına buluştu. Medyanın sesinin sporda ırkçılığa karşı kullanılabilecek bir araç olduğu noktası vurgulandı


Necmi Belge


Avrupa Konseyi’ne bağlı Kıbrıs Toplum Merkezi’nin(CCMC) organize ettiği ve altı ülkeden 24 spor yazarı ve gazetecinin katıldığı“Spor’da ırkçılığa karşı medya” (MARS)  konulu seminer 25-28 Ocak 2012 tarihleri arasında Kıbrıs Toplum Merkezi’nin ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel’deki merkezinde yapıldı.

Dört gün süren seminerde, seminere katılan spor yazarı ve gazetecilerin oluşturduğu komiteler “Sporda ırkçılığa karşı medya” konusundaki çalışmalarını seminer sonunda katılımcılara sundular.

Biz de Yenidüzen Spor Servisi olarak, bu seminere katılan bu kişilerden bazılarının “sporda ırkçılığa karşı medya” hakkındaki görüşlerini siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedik.

 

Reynold Blion:  (Avrupa Konseyi, Medya ve farklılık Yöneticisi)

 

“Medyanın farklılık, ayrımcılığa karşı çıkma ve kültürler arası sorunlarla ilgili olarak, önündeki en büyük görevi, hazırlanan yayınlarla,  görüneni görünmez, görünmezi de görünür kılmaktır. Bu bağlamda, tüm kesimlere medyaya erişim olanağı vererek  ve çok seslilik yaratarak,  demokratik kamuoyu tartışmalarının bir parçası olmaları sağlanmış olur.”

 

Willy Totoro, (Kıbrıs’taki Göçmen ve Mülteciler Birliği)

 

“MARS tarafından organize edilen bu proje benim için çok iyi bir tecrübe olurken,  Medya’ya spordaki ırkçılığa karşı sesini duyurma olanağı verdi. Doğrusu, spor insanları birleştiren çok etkili bir araçtır.

Ne yazık ki, bu araç günümüzde insanları bölmek için kullanılmaktadır. Bu durum karşısında, Medya gözünü açıp buna engel olmalıdır. Bu etkinlikte, birlikte çalıştığım katılımcıyla birçok şey paylaşma imkanı buldum ve öğrendim ki spora ırkçılık sokmak toplumları zehirler. Sonuç olarak, “Irkçılık böler, Spor birleştirir.”

 

Stelios Papantonakis (TEPAK Üniversitesi, Limasol, Lisans Üstü Avrupa  Gazeteciliği )

 

“MARS, ırkçılığa karşı katıldığım ikinci projedir. Geçtiğimiz Ekim ayında yine ırkçılıkla ilgili SPARDA projesine katılmıştım. ‘Avrupalı Toplumlarda İletişim ve Farkındalık’ üzerine Doktora yapmak istiyorum.  Bu proje ilk kez özellikle, bana Kıbrıslı Türkler’le fikir alışverişi yapma imkanı yarattı. Kanımca, spor, ırkçılığa karşı kullanılacak doğru bir araç, farklılık ise sadece bir avantajdır.”

 

Valentin Todorov, gazeteci (Bulgar Novi Iskar haber sitesinde çalışır)

 

“Farklılık alanında tecrübeli bir gazeteciyim. Ayrımcılığa karşı ve farklılık konusunda Bulgaristan’da ciddi gazetecilik deneyimine sahibim. Yıllardır bu konularda, iyiye doğru değişim olur düşüncesiyle, makaleler yazıyorum. Bulgar toplumu çok tutucudur. Ancak üçüncü kesimlerin etkisiyle değişim başladı. Medya da bu konuda yardımcı oluyor.”

 

John Leonidou, (“Cyprus Weekly” gazetesinde muhabir)

 

“2003 yılından itibaren gazete muhabirliği yapıyorum. ‘The Cyprus Mail’ ile başladım, 2007’de ise “Cyprus Weekly”e geçtim. 2000 yılından beri ise online yayınlarım oldu. Başlıca alanım spor ancak, başka konular üzerine de haberlerim var. Cyprus Weekly dışında, UEFA.com’un Kıbrıs muhabiriyim.”

 

 Michalis Simopoulos (CCMC Proje koordinatörü)

 

“Medyanın, spor dahil, her konuda adil ve doğru haber yapma sorumluluğu vardır. Birçok konuda, çoğulcu görüş açısı yaratmak, diyalog ve işbirliği ile mümkündür. Bu ulusal karşılaşma, bu yönde atılan doğru bir adımdır.  Yerel ve uluslar arası ortaklarla, CCMC medyada çok sesliliği desteklemeye devam edecektir.”

 

 

Larry Fergeson, (CCMC Genel Müdür)

 

“Medya toplumun çok güçlü bir sektörüdür ve medyanın sesi, ırkçılığın sporda yer olmadığını, kamuoyu ve kurumlara anlatmak için kullanılmalıdır. Bu ırkçılık tartışmasını yaşamın diğer alanlarına da yaymak için iyi bir başlangıç olur. MARS Projesi bu sebeple çok önemli. Bu proje tek bir konuya odaklanarak, farklı alanlarda da ırkçılığı yok etmek için tartışma imkanı sunar.”

 

Natasha Apostolidou, (Gençlik sorunlarıyla ilgilenen gönüllü)

 

“Sporda ırkçılık endişe verici. Spor, çeşitlilik, hoşgörü ve farklılıkları kabullenmeyi teşvik etmeli ancak bu hoşgörü yerine taraftarlar fazla muhalif. Kanımca medya artık, hem temiz oyun ve sporda çeşitliliği öne çıkarmalı, hem de ayni zamanda, ırkçılık içeren hareketleri kınamalı. Bu proje yeni bir dönemin başlangıcı olur diye umuyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler