1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SPORDA AYRIMCILIĞA SON
SPORDA AYRIMCILIĞA SON

SPORDA AYRIMCILIĞA SON

Daha çok iki toplumlu etkinliklerle tanınan Avrupa Birliği’ne bağlı Kıbrıs Toplum Medya Merkezi (CCMC)’nin düzenlediği “Sporda Ayrımcılığa Medyanın Bakış Açısı” konulu seminer, dün ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel’deki &

A+A-

 

 

Daha çok iki toplumlu etkinliklerle tanınan Avrupa Birliği’ne bağlı Kıbrıs Toplum Medya Merkezi (CCMC)’nin düzenlediği “Sporda Ayrımcılığa Medyanın Bakış Açısı” konulu seminer, dün ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel’deki “Kıbrıs Medya Toplum Merkezi”nde yapıldı.

Seminere, Kıbrıslı Türk ile Kıbrıslı Rum spor yazarları davet edildi. Semineri Kıbrıs Toplum Medya Merkezi Proje Koordinatörlerinden Michalis Simopoulos sunarken, konuşmacı olarak da Avrupa Konseyi Medya ve Genişlemeden Sorumlu Menajer Fransız Reynald Blion hazır bulundu.

Seminerin sunuculuğunu yapan Koordinatör Simopoulos, son zamanlarda dünyada ve özellikle Avrupa’da sporda ayrımcılığın artığını vurgularken, Avrupa spor medyasının ayrımcılığa bakış açısının bu seminerde irdeleneceğini sözlerine ekledi. 

 

AVRUPA’DA “SPORDA IRKÇI AYRIMCILIK TIRMANIYOR”

 

Simopoulos’un sunumundan sonra söz alan Avrupa Konseyi Medya ve Genişlemeden Sorumlu Menejer Reynald Blion, Avrupa’da sporda ayrımcılığın tırmandığını iddia etti. Avrupa’da özellikle, 1990 yılından sonra Afrikalı sporcuların sahne almaya başlamaları ile ırkçı kesimlerin harekete geçtiğini dile getiren Blion, bu konunda acı örnekler olduğunu vurguladı.

Örneğin, Afrikalı futbolcuların Avrupa takımlarında yer almaya başladıklarında, statlara çıktıklarında kendilerine “maymunları” anımsatan banana atıldığını ifade eden Blion, Fransa’da neo-nazilerin de statlarda ırkçı söylemlerle yer aldığının altını çizdi.

Blion devamla,  2009 yılında İngiltere’de Oxford United takımında yer alan 21 yaşındaki Sam Deering isimli futbolcunun sakatlanması sonucu gittiği hastanede kendisini tedavi eden Pakistanlı hemşirelere “Pakistanlılar s…tir” diye küfretmesinin, ırkçı söylemlerin bir devamı olduğunu belirtti.   

 

AYRIMCILIĞA KARŞI MÜCADELE DEVAM EDİYOR

 

Blion, ırkçılığın bu şekilde yükselmesi üzerine Avrupa Birliği’nin harekete geçtiğini ve 20 Kasım 2008’de Strasbourg’da toplanan Avrupa Gençlik Merkezi’nin “Spor ve Discriminasyona medyanın bakış açısı” konulu bir seminer düzenlediğini anımsattı.

Bunun devamında “Irkçılığa karşı haykır” sloganı ile konu Avrupalı spor yazarları, profesyonel örgütler ile ırkçılığa karşı mücadele eden Sivil Toplum Örgütleri (NGO) bir kampanya başlattığını belirten Blion, Avrupa spor medyasının da bu mücadelede yerini aldığını söyledi.

Blion, bu mücadelenin ve aydınlatma kampanyalarının Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerin dışında Doğu ve Güney Doğu olarak adlandırılan Rusya gibi Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde de devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

KUZEY KIBRIS’A UYGULANAN SPORTİF AYRIMCILIKTAN HABERLERİ YOK

 

Bu arada, semineri düzenleyen Avrupa Konseyi “Kıbrıs Toplum Medya Merkezi”nin ve konuşmacıların, Kuzey Kıbrıs’a sporda uygulanan ayrımcılıktan haberlerinin olmaması, seminere katılan Kıbrıslı Türk spor yazarlarının dikkatini çektiği görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler