1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Spor politikanız yoksa sporu bırakmak farzdır'
Spor politikanız yoksa sporu bırakmak farzdır

'Spor politikanız yoksa sporu bırakmak farzdır'

Son yıllarda ülkemizin yetiştirdiği en başarılı sprint koşucusu olan Ferhat Sakallı, 23 yaşında atletizmi bıraktı. Spor hayatının en verimli döneminde pistlerden ayrılan ve şuan 27 yaşında olan Ferhat Sakallı, bu sporu bırakmasındaki en büyük nedenin spor

A+A-

KAYIP YILDIZLAR-5

 

Kısa mesafe koşularının geçilmez atleti 27 yaşındaki Ferhat Sakallı, 4 yıl önce bu sporu bıraktı

 

“Spor politikanız yoksa sporu bırakmak farzdır”

 

·        “Üniversite bittikten sonra askerlik gündeme gelir. Bunu ortadan kaldıracak bir sistem ve politika olmadığı için özellikle erkek sporcular askere gider ve en verimli dönemlerinde spor hayatlarına nokta koyar”

 

 

·        “Özellikle Besim Erdenay ile sporcuları koruma yasası adı altında çalışmalar yaptık. Askere giden başarılı sporcuların faaliyet gösterdikleri branşları askerde de devam ettirebilmeleri ve belki de askerliği daha cazip hale getirebilmenin sağlanacağı bu yasanın yapılması için çalıştık ama netice alamadık”

 

·        “Altyapı yok. Öğretmenlerimiz yeteri kadar uğraşmıyor. Önem vermiyorlar eskisi gibi. Yarışlara son iki hafta kala ellerine düdük ve bayrakları alarak sahaya giderler. Atletizm tüm branşların anasıdır. Bu düşünceyle çocukları çalıştırıp yetiştirmek gerekir. Ama bizde bu anlayış kalmadı.”

 

Sinem BAŞTAŞ-Gürtap DAVUTOĞLU

Son yıllarda ülkemizin yetiştirdiği en başarılı sprint koşucusu olan Ferhat Sakallı, 23 yaşında atletizmi bıraktı. Spor hayatının en verimli döneminde pistlerden ayrılan ve şuan 27 yaşında olan Ferhat Sakallı, bu sporu bırakmasındaki en büyük nedenin spor politikasının olmaması olarak gösterdi.

100 metre, uzun atlama, 200 metre gibi branşların geçilmez atleti olan ve rakorlar kıran Ferhat Sakallı, dört yıl önce bıraktığı bu spora bugünlerde antrenör olarak hizmet verse de içi buruk anlatıyor, atletimiz bırakma nedenlerini.    

 

YAPMIYOR İLGİLENİYOR

Yakın Doğu Üniversitesi Atletizm Takımı’nın 3 yıldır antrenörlüğünü yapan Ferhat Sakallı, Atletizm Milli Takımı’nda da görev yapıyor. Ayrıca Mağusa Silver Beach’de su sporları ile ilgileniyor.

Atletizmi bırakmasındaki en büyük sebebi “Sporun ülkemizde geçerli bir meslek olmaması” olarak gösteren Ferhat Sakallı, “Devlet politikasının içerisinde sporun yer almadığı bir ülkede sporu bir yerde bırakma zorunluluğu doğar” dedi.

 

AYRICA ASKERLİK VE KİŞİSEL SORUNLAR

Üniversite bittikten sonra askerliğin gündeme geldiğini söyleyen Ferhat Sakallı, bu yönde bir sistem ve politika olmadığı için özellikle erkek sporcuların askere gittiğini ve bunun sonucunda en verimli dönemlerinde spor hayatlarının noktalandığını vurguladı.

Politikasızlık ve askerlik sorunlarına ek olarak atletizmi bırakma nedeninin üçüncüsünün ise Zafer Sukuşu olduğunu söyledi Ferhat Sakallı.

“Zafer Sukuşu, önce bizlere baltayı vurur, sonra da yapmış olduğu haberlerle sporu yüceltmeye çalışır” diyen Ferhat Sakallı sözlerini şöyle sürdürdü:    

“Kendinin 10 yılda yapmış olduğu rekorları kısa zamanda yakalayan atletleri baltalamak için her şeyi yaptı… Bir gün antrenman yaparken doping testi yapmak için yetkililer sahaya geldi. Yapılan testler sonucunda bizde hiçbir şey çıkmamasına rağmen maaşlarımız kesildi.

Bunu yaptıran da Zafer Sukuşu’dur. Bu bizi çok rencide etti. Bazı arkadaşlarım da sırf bu yüzden atletizmi bıraktı.”

 

ÜNİVERSİTE YILLARINDA SPOR

Üniversite yıllarında spor yapmasının kendine büyük avantajlar sağladığını ifade eden Sakallı, “Üniversiteler sporcu gençlere ciddi katkılar sağlar. Bu nedenle üniversite yıllarında spor yapmak başarılı olmak normal dönemlere göre bizlere çok daha kolay gelir” dedi.

 

“ÇOK EMEK HARCADIM AMA OLMADI”

Askerde olduğu dönemde atletizmi devam edebilmek için çok emek verdiğini vurgulayan Ferhat Sakallı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle Besim Erdenay ile sporcuları koruma yasası adı altında çalışmalar yaptık.  Askere giden başarılı sporcuların faaliyet gösterdikleri branşları askerde de devam ettirebilmeleri ve belki de askerliği daha cazip hale getirebilmenin sağlanacağı bu yasanın yapılması için çalıştık ama netice alamadık. Zaten sonra yine hemen hükümet değişikliği oldu ve her şey yeniden başladı. Dünyada başarılı olmuş sporcular askerlik yapmaz. Çünkü askerlik süreci sporcu için uzun bir zamandır. Bu süre zarfında tüm gelişim sıfırlanır.”

 


KISA SORULAR - NET CEVAPLAR

 

·        SORU: Günümüzde atletizmin altyapısında kısır bir döngü var, sebebini nereye bağlarsın?

·        CEVAP: Aslında altyapı yok ki. Öğretmenlerimiz yeteri kadar uğraşmıyorlar. Önem vermiyorlar eskisi gibi. Yarışlara son 2 hafta kala ellerine düdük ve bayrakları alarak sahaya giderler. Bu şekilde olmaz. Atletizm tüm branşların anasıdır. Bu düşünceyle çocukları çalıştırıp yetiştirmek gerekir. Ama bizde maalesef bu anlayış kalmadı.

 

·        SORU: Peki atletizmde disiplin nasıl sağlanır?

·        CEVAP: Bizim ülkemizde para ile sağlanır. Futboldaki gibi maaşını primini vermezsen sporcuya disiplini sağlamak çok zorlaşır.

 

·        SORU: Bölgelerarası yarışların devam ettirilmesi ile ilgili ne düşünüyorsun?

·        CEVAP: Bence devam ettirilmeli. En azından mücadele edecek.

 

·        SORU: Gördüğümüz kadarıyla çalıştırdığın sporcular var, bunlardan biraz bahseder misin?

·        CEVAP: Evet Yakın Doğu Üniversitesi’nde antrenörüm, orada yetiştirdiklerimiz var. Milli Takım antrenörlüğü yapıyorum. Bunların dışında Nijeryalı Adewunmi Bamishigbin isimli bir atleti çalıştırıyorum. Kısmetse önümüzdeki yıl Türkiye’de yarışacak.

 

·        SORU: Sporun yönetim şekli ile ilgili neler düşünüyorsun?

·        CEVAP: Spor Bakanlığı’nın ve bakanlığa bağlı birimlerin işi bilen kişiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Hiçbir zaman işi bilenler işin başında değildir. Bu doğrultuda da kalıcı ve iyi şeyler yapılamıyor. Sporun önü açılıp gelişimine katkı konulamıyor.

 

 


 

 

BAŞARILARI           

*100 m Kıbrıs gençler rekoru

*Uzun atlama gençler rekoru

*110 m engelli yıldız, genç rekoru

*200 m yıldız rekoru

*110 m engelli gençler rekoru henüz kırılmadı ( 15.15 )

* 100 metrede Balkan üçüncülüğü

*Avrupa Genç Kulüpler Kupası uzun atlama ikinciliği

*Avrupa Genç Kulüpler Kupası 100 m birinciliği

* Sayısız Türkiye birincilikleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler