1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Spor Dairesi Müdürü Sayın Cahitoğlu’ndan sorularımıza yanıt bekliyoruz
Spor Dairesi Müdürü Sayın Cahitoğlu’ndan sorularımıza yanıt bekliyoruz

Spor Dairesi Müdürü Sayın Cahitoğlu’ndan sorularımıza yanıt bekliyoruz

Aynı konuyu defalarca bu sayfalarda işledik. Mağusa’da tarihi mekân içindeki Canbulat Stadı’nın zemini uluslararası normlarda sentetik çime dönüştürülüyor. Hiç itirazım yok. Takdir de ediyorum. Kıbrıs şartlarında, sıcak ve susuzluğun giderek

A+A-

 

 

 

Aynı konuyu defalarca bu sayfalarda işledik.

Mağusa’da tarihi mekân içindeki Canbulat Stadı’nın zemini uluslararası normlarda sentetik çime dönüştürülüyor.

Hiç itirazım yok. Takdir de ediyorum. Kıbrıs şartlarında, sıcak ve susuzluğun giderek arttığı bölgemizde belki de uygun bir tercihtir.

Mağusa’nın terk edilmişliğine bir çare de geçmişte binlerce seyirciyi çeken tarihi stadyumun tekrardan hayat bulmasıdır.

Bu konuda dünyanın en tutucu ülkesi İngiltere’de bile mahalleden ayrılmasınlar diye statlarının yıllarca restorasyonuna karşı çıkan bölge otoritesi tarafından Fulham ve Chelsea kulüplerine sahalarını restore etme ve büyütme izni verildi. Niye? Çünkü bu iki kulüp bölge dışına çıkarsa ekonomik olarak orası geri gidecek! Ayrıca bu takımların taraftarları da tarihi mekânlarını terk e0tmek istemiyorlar.

Gelelim Mağusa’ya. Orada sahanın zemininin tekrardan onarılmasına itirazımız yok. Resmi maçlar da orada oynansın. Bunu da şiddetle savunuyorum. Bölgemize ve tarihi mekana tekrardan hayat verecek.

Fakat belirsizlik devam ediyor hâlâ. Dün bölgeyi Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu ve arkadaşları gezdi. Her şey iyi gidiyor diye açıklama da yapıldı!

İyi giden ne? Orası tarihi bir mekân. Dünyanın üzerine titrediği Othello Kalesi 100 metre ileride. Dün AB orasının restorasyonu konusunda projeyi üstlenmeyi kabul etti. Bu oranın tekrardan çekim merkezi olacağının işareti demek.

Sadece stadımızın zemini onarılıyor. Bu tarihi stat geçmişte Mağusa’ya damgasını vuran efsanevi Eski Eserler Dairesi Müdürü Mogabgab’ın onayıyla yapıldı. Tribün yüksekliği ve yapımında kullanılan taşlar özenle seçilmişti.

Yarım asır önce stat yapılırken tarihi mekân içine soyunma odaları ve tuvaletler de yapılmıştı. Etrafı çevreleyen surlar da restore edilmişti.

Peki, şimdi ne oluyor? Orada top oynayacak sporcular nerede soyunacak, nerede tuvalete gidecek? Orada lig maçları oynanacak mı?

Bu konularda Eski Eserler ile ortak hareket ediliyor mu? Stadyumda geçmişte kullanılan tuvalet ve soyunma odaları da elden geçecek mi? Dökülen ve tehlike arzeden surlar elden geçecek mi? Stat tribünlerine sonradan eklenen gece kondu ve çimento briketler orada durmaya devam mı edecek?

Bu soruların hepsi cevap beklemektedir. Bu soruların cevabını orayı denetleyen Spor Dairesi Müdürü Sayın Cahitoğlu’ndan bekliyoruz.

Yoksa Türkiye’den transfer edilen Ceyhun’un çıktığı ilk antrenmanda başına gelenleri mi yaşayacağız? Tuvaleti gelene ağacın altını mı göstereceğiz?

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler