1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SÖZLERİ TEPKİ TOPLADI
SÖZLERİ TEPKİ TOPLADI

SÖZLERİ TEPKİ TOPLADI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı “Sizi bilmem ama bu vekiller beni temsil etmiyor” ifadesi vekillerin tepki topladı. CTP Gazimağusa Milletvekili F

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı “Sizi bilmem ama bu vekiller beni temsil etmiyor” ifadesi vekillerin tepki topladı.

 

CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Özersay’ın meclise karşı bu sözünün üzerine kendisinin de “Cumhurbaşkanı da beni temsil etmez” diyebileceğini kaydederek, özetle şöyle konuştu:

“Herkes gizli niyetini açıklamak zorundadır. Eğer başkanlık sistemi istiyorsa çıkıp konuşacak. Bu vekiller kendisini temsil etmiyor diyorsa siyasete girecek, parti kuracak. Ama Kıbrıs Türkleri için siyasi eşitlik talep eden bir sözcünün böyle bir şey söylemesi kabul edilebilecek bir şey değildir. Buyursun Brüksel’e gitsin bunları konuşsun. Böyle bir sorumsuzluk olamaz. Bu Kıbrıs Türk halkının siyasal eşitlik mücadelemize hançerdir. Buradan Özersay’ı protesto ediyorum ama ‘Bizi temsil etmiyorsun’ demiyorum. Sayın Eroğlu’na karşıyım ama görüşmecimizdir.”

Hem Cumhurbaşkanı’nın, hem özel temsilcisinin meclise karşı sorumlu olduğunu bilmesi gerektiğini kaydeden Ferdi Sabit Soyer, “Kudret beyi protesto ediyor ve bu meclisin mandasıyla görüştüğünü hatırlatmak isterim” dedi.

CTP Milletvekilli Mehmet Çağlar, “Bu tür açıklamalarla bir yapıyı dibe vurdurmaya mı çalışıyoruz” diye sordu. Çağlar, Özersay’ın görevden alınması çağrısı yaptı. Çağlar, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da bu konuda açıklama yapmasını, “yapmayacaksa da istifa etmesini” istedi.

 

Çağlar, Özersay için “Meclis’in verdiği görev buysa ve reddediyorsa istifa etsin, parti kursun” diyerek, “New York’taki zirvede kimi temsil edecek?” diye sordu. Cumhurbaşkanı’nın atadığı temsilcinin Meclis için “beni temsil etmiyor, beceriksizdir” demesinin kabul edilemeyeceğini kaydeden Çağlar, “Halk iradesini dikkate almayacaksan, kimin adına müzakere yürütüyorsun?” dedi.

 

CTP Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, “Halkımızın siyasi iradesini müzakere masasında savunma konumundaki bir zat Meclis’i tanımadığını söylemesi beni derinden yaralamıştır. Müzakereleri yürütme sorumluğundaki kimsenin böyle bir ifade kullanma hakkı yoktur. Önce kendi meclisine saygı duyacak ki başkalarının da saygı duymasını sağlasın… Büyük bir gaftır, affedilecek bir gaf değildir” diye yorumladı.

 

Nami, bu durumun, “Özersay’daki hazımsızlığın dışa vuruşu olduğu” görüşünü ifade etti.

 

Bu haber toplam 1409 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler