1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sözler ve coplar havada
Sözler ve coplar havada

Sözler ve coplar havada

Hükümet sorunu çözmekten aciz mi yoksa sorunu büyütmek gibi bilinçli bir seçimi mi var! Ülkede kaosun oluşmasından hoşlanıyor mu hükümet, yoksa sorun çözmede beceriksiz olduğu için yüzüne gözüne mi bulaştırıyor? *** Ülke yangın yeri… Her yerde bi

A+A-

 

 

Hükümet sorunu çözmekten aciz mi yoksa sorunu büyütmek gibi bilinçli bir seçimi mi var!

Ülkede kaosun oluşmasından hoşlanıyor mu hükümet, yoksa sorun çözmede beceriksiz olduğu için yüzüne gözüne mi bulaştırıyor?

***

Ülke yangın yeri… Her yerde bir olay, adi suçlar artmış, üreticiler, çiftçiler, hayvancılar, esnaf çığlık atıyor artık… İş adamı da sanayicisi de dertli… Devletin kurumları batıyor veya batırılıyor, KTHY gittikten sonra Lefkoşa Belediyesi gibi dünyaca tanınmış tek kurumumuz da UBP hükümeti ve Belediye Başkanı’nın beceriksizlikleri sonucunda battı.

Çalışanlar 2 aydır ödenemiyor, ödenene kadar belki 3 ay olur.

Başbakan Küçük her zaman verdiği gibi yine söz verdi, “maaşlarınızı ödeyeceğiz” dedi ama sonra “ancak birini ödeyebiliriz” diye caydı.

***

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bir süredir yaşananlar ve önceki gün sözde sorun çözmek için Cumhurbaşkanı Eroğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında çıkan ‘grev yasaklama’ kararıyla daha da büyüyen sorun hükümetin nasıl bir hükümet biçimi, nasıl bir otorite boşluğu, nasıl bir sorumsuzluk örneği olduğunun bir kez daha ispatı oldu.

Buna tabii ki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da dahil oldu. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Eroğlu Başkanlığı’ndaki hükümetten çıkan kararla 10 milyon sterlin borçlandığı ve 3 milyonluk kısmının Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kullanıldığı iddia edilmişti.

10 milyon sterlinin Belediye’de hangi proje için kullanıldığı, nerelere harcandığı bilgisi de olmadığından doğru bilgilere ulaşılamıyor.

Herhangi bir evrak olmadığı için de iddianın aksi de ispatlanamıyor.

Bu iddiaların ortaya atılması ve 10 milyon sterlinin nereye harcandığı konusunda açıklama yapılamaması da Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Başbakan Küçük arasında tartışmanın büyümesini getirdi.

Hatta UBP’nin 5 milletvekili meclis oturumuna da katılmayarak bu tartışmayı protesto etmek istediler.

Belediye çalışanları maaşlarını alamadılar, aç geziyorlar, eve ekmek götüremiyorlar, (bunları yazarken çok uzak olmayan KTHY olayı aklımızın bir köşesinden geçiyor çünkü aynı satırları o zaman da yazıyorduk) üstünden Hükümet sorunu çözmek yerine daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Maaşlar için çözüm üreteceğine iş yavaşlatması yapılan eylemi grev diyerek 60 gün erteliyor, coplarla dövdürüyor ve “maaş almadan gelin çalışın” diyor.

E insaf… Gelin siz çalışın. 7.5-8’i almayın, mersedesten inin, gezilere gitmeyin, izaz-ikramı kesin ve çöpleri toplayın.

***

Belediye olayı bir yandan, öte yandan da benzinciler grevi… Benzinciler hükümetin tüzükte değişiklik yaparak yeni benzin istasyonlarının isterse eskilerinin dibine kurulabileceğini söyleyerek greve gittiler. Bu satırlar yazılırken grevin bittiği duyuruluyordu Başbakanla görüşmeleri sonrasında… İrsen Küçük o tutmadığı sözlerinden birini de Benzincilere verdi. “Yeni tüzük geri çekilecek, eski tüzük kalacak” diyerek… Nasıl olsa tutmayacak ya! Aman benzinci dostlar… Güvenmeyin, iyi takip edin.

 ***

Traji-komik olan da Başbakan’ın hala daha nasıl böyle konuşabildiği; Bakın ne diyor yine;

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, ülkede istikrarın yakalandığını ve gelişmenin sürdüğünü belirterek, hedeflerinin 2013’e kadar yüzde 5 büyüme olduğunu söyledi.” TAK açıklamayı böyle veriyor.

Gülsek mi ağlasak mı!

 

 

 


Not: Dün yayınlanması gereken yazı, teknik bir sorun nedeniyle yayınlanamamıştır.

 

Ve dünkü gelişme; Bakanlar Kurulu toplandı, Cemal Bulutoğluları’na izne çıkma önerisi yaptı, çöpleri de özel sektörden hizmet satın alarak toplayacaklarını söyledi. İki maaş ödenecek dendi. Oh ne güzel! Hükümet her şeyi halletti! Peki 10 milyon sterlin ne oldu, çevik timin ‘saldır’ emrini asker mi verdi, bundan sonra ne olacak, Belediye’nin mali durumu, hizmet yapılabilirlik potansiyeli nedir, Sayıştay’ın belirlediği! Belediye’deki fazla 487 kişinin işine son verilip mi Belediye kurtulacak, yoksa Belediye de özele mi devredilecek?  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler