1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SÖZ' YETMEDİ
SÖZ YETMEDİ

'SÖZ' YETMEDİ

YEŞİLKÖY PATATES ÜRETİCİLERİ BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA GÜVENMEDİ Yeşilköy’de geçimini patates üretiminden sağlayan üreticiler devletin patatesleri almamasından şikayetçi. Üreticiler 2006 yılından beridir Tarım Sigortasından alacaklı olduklarını

A+A-

YEŞİLKÖY PATATES ÜRETİCİLERİ BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA GÜVENMEDİ

 

 

Yeşilköy’de geçimini patates üretiminden sağlayan üreticiler devletin patatesleri almamasından şikayetçi.  Üreticiler 2006 yılından beridir Tarım Sigortasından alacaklı olduklarını ve hala 6 yıllık alacaklarını alamadıklarını 15 yıldır kooperatife borçlu olduklarını belirttiler. Geçimini üretimden elde eden aileler içinde bulundukları bu durumda evlerine 1 asgari ücret girmesine bile razı hale geldiklerini belirtti

 

Önceki gün Ulusal Birlik Partisi ocak başkanlarının araya girmesi ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile görüşme yapan bazı üreticiler, bakanın, ellerindeki patatesi soğuk hava depolarında saklamalarını bunun için bir ücret talep edilmeyeceğini söylediğini belirtti. Yeşilköy kooperatif sekreteri Menteş Uyguner’e, bakanın bu sözlü taahhüdüne karşılık bu anlaşmayı yazılı hale getirme talebine ise bakandan ret cevabı geldi.

Tohumu sezon başında devletten aldıklarını belirten patates üreticileri, hasadı 2 ay geç yapmalarından sorumlu tutulmamaları gerektiğini bu konuda devletle bir sözleşmeleri bulunduğunu yetkililere hatırlattı. “Türkiye’den su gelse ne olacak?” diyen köylüler, üretimin, gelen su ile artsa bile kendileri için bir fayda sağlamayacağını, şu an ellerinde az sayıda bulunan ürüne bile devletin gerekli çabayı sağlayıp Pazar bulmadığını söylediler.

 

MAVİLİ: “DEVLETİN AMACI YEŞİLKÖY’DE ÜRETİMİ YOK ETMEK”

Yeşilköy muhtarı Perol Mavili, 11 yıldan beridir kooperatife borçlu olduğunu söyleyerek, devletin amacının Yeşilköy’de üretimi yok etmek olduğunu söyledi. Ellerinde bulunan patatesin, maliyetinin bile 65 Kuruş olduğunu belirten Mavili, devletin, hiç olmazsa yaptıkları harcamaları karşılaması gerektiğini söyledi. Hasadın 2 ay geç yapılmasının sebebinin iklimsel değişim olmasına bağlayan Mavili, daha düne kadar yağmur yağdığını, tarlaların çamur olduğunu ve patatesleri toplamanın bu sebepten geciktiğini vurguladı.  Mavili, devletin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini aksi halde Yeşilköy patates üreticileri olarak ellerinde kalan patatesleri toplayıp Lefkoşa’ya gideceklerini belirtti. Mavili, birkaç partizan dışında tüm üreticilerin, haklarını almak için her türlü eylemi yapacağını söyledi. Devletin tohumu verdiğini ancak sıra patates alımına gelince bölgeli ocak başkanlarının önerisine göre hareket eden bir hükümet olduğunu ifade eden Mavili, burada amacın parti rozeti değil, Yeşilköy’de yok olma aşamasına getirilen patates üretimine sahip çıkılması olduğunu belirtti.

 

ÜNAL: “2 YIL ÖNCE DE SÖZ VERMESİNE RAĞMEN 2350TL’LİK ELEKTRİK FATURASI GELDİ”

Mehmet Ünal, yaklaşık 25 kişilik bir üretici topluluğu ile Perşembe gün İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile görüştüklerini ve bakanın sözlü olarak yardımcı olacağına dair söz verdiğini söyledi. Ünal, bu görüşmeyi UBP ocak başkanlarının ayarladığını ve görüşmede bakanın kendilerine patateslerini soğuk hava depolarında saklamaları için fatura kesmeden ve ücret talep etmeden yardımcı olacağına dair söz verdiğini belirtti. Ünal bakanın bu önerisine bazı üreticilerin karşı çıktığını, çünkü ayni bakanın 2 yıl önce de ayni sözü verdiği halde, depodaki patatesin dökülmesinden sonra 350 bin TL’lik bir elektrik faturası ödemeleri gerektiği, aynı olayın tekrar yaşanacağını belirtti.

 

FIRAT: “HÜKÜMETE GÜVENMEKTENSE ÜRÜNÜ DÖKMEK DAHA İYİ”

Maşallah Fırat, bu yaşananları bu halkın hak ettiğini söyleyerek, üreticinin haklarının yetersiz kişilerin eline teslim edilmemesi gerektiğini söyledi. Fırat, ellerinde kalan patateslerin devlet tarafından alınıp alınmayacağına partilerine göre karar verilecekse hiç almamalarının daha iyi olacağını söyledi. Tohumu verip üretime teşvik edip hasat zamanında üreticinin yanında olmayan bir devletin dünyada başka örneği olmadığını söyleyen Fırat, bu hükümete güvenip de bekleyeceğine ürünü dökmenin daha iyi olduğunu belirtti.

 

 

ÖZSOY: “HÜKÜMET DERHAL KOLTUKLARI BIRAKSIN”

Abdullah Özsoy, kendi halkının yanında olmayan bir devlet yönetiminin yani hükümetin derhal koltuklarını bu işi yapabilecek olanlara bırakması gerektiğini söyledi. Özsoy, gerekirse Yeşilköy’den başlayarak bu hükümeti istemediklerine dair imza toplayabileceklerini, bunların üreticilerin elinde kalan patatesleri bile almadıklarını insanların halini bilmediklerini belirtti.

 

BAYKUR: “ACINACAK HALİMİZE GÜLÜYORUZ”

Yenierenköy Belediye Meclis üyesi Haşim Baykur ise, “acınacak halimize gülüyoruz” diyerek, bu ülkenin tarihinde, şimdiki hükümetin yaptıkları ile yakından uzaktan benzeyecek bir dönem yaşanmadığını söyledi. Bakan ile yapılan görüşmede kendisinin de bulunduğunu söyleyen Baykur, kooperatif sekreterinin bakanın sözlü taahhüdüne karşı yazılı bir anlaşma istemesinin ardından, bakanın sekretere, “sen zaten geçen yıl batırdın şimdi ne karışın” dediğini belirtti. Baykur, üreticilerin maliyeti kurtarmaya razı olduklarını söyledi. Baykur Kıbrıs’ta birçok bölgede patates üretildiğini ve bu işleri plansız programsız olduğunu söyledi. Kıbrıs’ın batı kısımlarında daha çok suni gübrelerin kullanıldığını belirten Baykur, oralarda daha çok “spondo” olarak adlandırılan uzun patates üretiminin verimli olabileceğini söyledi. Baykur, Karpaz bölgesinde üretimin daha doğal yollardan olmasının ve Karpaz toprak yapısının da daha uyumlu olmasından dolayı Karpaz bölgesinde de ekilecek patatesin “kara” denilen kırmızı patates olması gerektiğini belitti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 735 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler